X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Erwin Rommel – przechytrzony "lis pustyni"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 06:08
Najmłodszy feldmarszałek Rzeszy, kochany przez podwładnych i szanowany przez wrogów, wreszcie: pupil Hitlera, który zdradził swojego Führera. Ile prawdy jest w legendzie Rommla?
Audio
  • Spór o postać Erwina Rommla – dyskutują dr Janusz Osica i dr Rafał Brzeski, audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 24.09.1996)
Erwin Rommel w północnej Afryce (czerwiec 1942). Autor Bauer
Erwin Rommel w północnej Afryce (czerwiec 1942). Autor BauerFoto: Bundesarchiv, Wikipedia/CC

14 października 1944 zamieszany w zamach na Adolfa Hitlera feldmarszałek Erwin Rommel został zmuszony do popełnienia samobójstwa.

Junkier z awersją do Polski

Jeden z najsłynniejszych niemieckich dowódców podczas II wojny światowej przyszedł na świat 15 czerwca 1891 w rodzinie pruskich junkrów. Nigdy nie należał do NSDAP, ale to nie przeszkadzało mu szybko awansować w hierarchii Wehrmachtu. Był jednym z dowódców podczas inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku. - Rommel był w pewnym sensie gdańszczaninem: tam poznał żonę, mnóstwo rzeczy wiązało go z Gdańskiem i, być może dlatego, był rzecznikiem całej polityki antypolskiej - zauważył w programie "Na historycznej wokandzie", w 1996 roku doktor Rafał Brzeski.

Zobacz serwis specjalny "wrzesień1939.polskieradio.pl"

"Lis pustyni", bohater propagandy

Ambitny i brawurowy, stał się pupilem Hitlera i ulubieńcem niemieckiej propagandy. Zasłynął przede wszystkim jako dowódca Afrika Korps. W walkach w Afryce Północnej zyskał przydomek "lis pustyni", dając się we znaki żołnierzom australijskim, brytyjskim i polskim między innymi podczas oblężenia Tobruku. - Pamiętajmy, że do dzisiaj ludzie z Afrika Korps chwalą się i mówią "my jesteśmy żołnierzami Rommla" - wyjaśniał dr Brzeski.

Zdaniem historyka dr Janusza Osicy, Rommel wcale nie był wybitnym dowódcą. Został wykreowany na takiego przez propagandę nazistowską i brytyjską. Anglicy chcieli w ten sposób wyolbrzymić sukces osoby, która pokonała Rommla w Afryce - generała Bernarda Montgomery’ego. Tymczasem, zdaniem dr Janusza Osicy, brytyjski generał dzięki przewadze liczebnej swoich sił nie mógł przegrać. - Wystarczyłoby, żeby Anglicy szli i strzelali w powietrze, rykoszety pozabijałyby nielicznych Niemców - żartobliwie zauważył historyk.

Niedoszły prezydent Rzeszy?

W końcu Erwin Rommel zdał sobie sprawę, że Hitler prowadzi Niemców do masowego samobójstwa. - Od bitwy pod El Alamein walczył już tylko dla Niemiec, a przez cały czas trwania wojny był bardzo krytyczny wobec nazistów - stwierdził dr Rafał Brzeski.

Feldmarszałek otwarcie krytykował Hitlera. 15 lipca 1944 napisał nawet do Führera memoriał, w którym nawoływał go do kapitulacji na Zachodzie. W końcu związał się z grupą spiskowców, których celem było obalenie przywódcy Trzeciej Rzeszy. W Rommlu upatrywano nowego prezydenta kraju. - Gdy zobaczył, że Hitler przegrywa, starał się po prostu ratować z tego ogromnego imperium co się da - słyszymy od dr Osicy w audycji z 1996.

Zamach dokonany przez Clausa von Stauffenberga jednak się nie powiódł. Spiskowców wyłapano i, po pokazowym procesie, skazano na śmierć. Rommel dostał wybór: stanąć przed sądem i zginąć śmiercią zdrajcy lub połknąć truciznę i zostać pochowanym z honorami. "Lis pustyni" wybrał to drugie wyjście.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" o Erwinie Rommlu, "lisie pustyni".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Braun - tak się kocha Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 07:00
Mimo że była kochanką Führera, nie do niej należał tytuł pierwszej damy III Rzeszy - tak postrzegano Magdę Goebbels. Jednak to Ewa Braun przeszła do historii jako ta, która kochała Hitlera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generalne Gubernatorstwo - od dziś panują tu Niemcy!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 05:50
- Znajdujemy się na tym obszarze dla ugruntowania niemieckiego panowania, dla wprowadzenia w życie władczych aspiracji niemieckich. Rzesza niemiecka nie jest gościem w tym kraju. My przebywamy tu po to, aby kraj ten zniemczyć na wieki i nieodwracalnie – pisał w 1943 roku generalny gubernator Hans Frank.
rozwiń zwiń