Historia

Julius Nyerere – wyrwał Tanganikę z niewoli

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 06:00
U progu lat 60. XX wieku pokojowo wywalczył swojemu narodowy niepodległość. Dziś w Tanzanii uznawany jest za Ojca Narodu.
Audio
  • Julius Nyerere - człowiek, który dał Tanganice niepodległość - mówi historyk prof. Marek Malinowski, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" (23.05.1999)
Julius Nyerere, aut. Eric Koch  Anefo (21.04.1964), źr. Nationaal Archief, WikipediaCreativeCommons
Julius Nyerere, aut. Eric Koch / Anefo (21.04.1964), źr. Nationaal Archief, Wikipedia/CreativeCommons

15 lat temu, 14 października 1999 w Londynie zmarł Julius Nyerere, polityk tanzański, przywódca ruchu niepodległościowego w brytyjskiej Tanganice.
Od nauczyciela do polityka
Nyerere otrzymał gruntowne wykształcenie. Studiował w stolicy Ugandy, Kampali. Ukończył też Uniwersytet w Edynburgu, gdzie w 1952 roku uzyskał licencjat magistra ekonomii i historii. W Edynburgu spotkał się z ideami Towarzystwa Fabiańskiego, co wpłynęło na jego poglądy, gdyż narodził się wówczas pomysł łączenia socjalizmu z afrykańskimi ideami kolektywistycznymi.
Po powrocie do Tanganiki został nauczycielem. Jednocześnie od 1953 roku był prezesem TAA, która szybko przekształciła się w Afrykański Narodowy Związek Tanganiki, który stał się niebawem największą organizacją polityczną w kraju.
Po wolność
Nyerere porzucając pracę nauczyciela zaczął jeździć po kraju i przekonywać wodzów i ludzi im podległych do zawiązania ruchu niepodległościowego. Będący pod urokiem Mahatmy Ghandiego głosił ideę wyrwania się spod niewoli kolonialnej wyłącznie pokojowymi środkami.
– Bardzo szybko znalazł poparcie, bo ludzie byli przekonani, że będzie człowiekiem, który doprowadzi do ułożenia stosunków Tanganiki z Wielką Brytanią na zasadach pokojowych – podkreślał prof. Marek Malinowski w audycji Sławomira Szofa "Postacie XX wieku".
Po odzyskaniu przez Tanganikę niepodległości stał się niekwestionowanym przywódcą kraju. Już na rok przed utworzeniem suwerennego państwa, w 1961 roku został premierem. W 1962 roku ogłoszono ustrój republikański i został on wtedy pierwszym prezydentem Tanganiki. Nyerere przyczynił się do połączenia wyspy Zanzibar i Tanganiki, w wyniku połączenia utworzono Tanzanię.
Socjalizm w praktyce
Działalność polityczna Juliusa Nyerere przypadł na najbardziej burzliwy dla Afryki okres. – W tym czasie przywódcy niepodległych krajów poszukiwali rozwiązań dalszego rozwoju społeczno-ekonomicznego i politycznego – tłumaczył prof. Marek Malinowski.  –  Kraje te startowały do niepodległego bytu z trudnej pozycji, po wielu latach rządów kolonialnych. Wiązało się to z opozycją do kapitalizmu.
Stąd tak jak w całej Afryce Nyerere wprowadził w Tanzanii system socjalistyczny. Jego rząd dokonał nacjonalizacji banków, towarzystw ubezpieczeniowych, większych przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych, należących głównie do kapitału zagranicznego, znacjonalizowano wsie. Wierzył, że idea socjalizmu zniesie ludzkie podziały i rozwiąże problem dyskryminacji.
Był jednym z założycieli Organizacji Jedności Afryki. Do 1990 roku pozostawał przewodniczącym Partii Rewolucyjnej. Po wycofaniu się z polityki powrócił do rodzinnej wsi Butiama w północnej Tanzanii.
Posłuchaj audycji Sławomira Szofa o niezwykłej postaci afrykańskiego ruchu niepodległościowego.
mb

Zobacz więcej na temat: Afryka HISTORIA Tanzania
Czytaj także

Wybraniec Boży - cesarz Haile Selassie I

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:08
Jest rok 1941, tłumy wiwatują na ulicach Addis Abeby. Niektórzy padają na kolana obok stojących na baczność gwardzistów cesarskich. W odkrytym wozie on - potomek Saby i Salomona, król królów, lew Afryki, cesarz Haile Selassie I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leopold II - demoniczny król Belgów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 06:00
Powieść Josepha Conrada "Jądro ciemności" często występuje jako symbol psychologiczny czy nawet metafizyczny, a tymczasem książka była oparta na prawdziwych wydarzeniach. Pisarz opisał to, co zobaczył w trakcie podróży po Kongu pod rządami króla Leopolda II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludobójstwo w Rwandzie – tragedia Tutsi i Hutu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:35
W Rwandzie mawiają: "Jesteśmy daleko oczyma, ale blisko sercem". W 1994 roku okazało się, że jest zupełnie inaczej. Masakra Tutsi dokonana przez Hutu trwała 100 dni. Jej ofiarą padło ponad milion osób.
rozwiń zwiń