Historia

Raymond Poincaré – Francja przede wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 06:00
Rządził Francją w niezwykle trudnym okresie. W obliczu Wielkiej Wojny potrafił jednak nad własne interesy przedłożyć dobro kraju. Mimo animozji na premiera powołał Georgesa Clemenceau.
Audio
  • Wielkie postacie III Republiki – Raymond Poincaré – mówi prof. Jerzy Eisler, aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Francja" (15.09.2000)
Raymond Poincar, aut. Pierre Carrier-Belleuse, Wikipediadp
Raymond Poincaré, aut. Pierre Carrier-Belleuse, Wikipedia/dp

80 lat temu, 15 października 1934 zmarł Raymond Poincaré, francuski polityk, z zawodu adwokat i dziennikarz, pięciokrotny premier, a w latach 1913-1920 prezydent Francji.
Urodził się 20 sierpnia 1860, jego kariera polityczna rozpoczęła się bardzo wcześnie. – Był najmłodszym ministrem w dziejach całej III Republiki, ministrem oświaty został w wieku 33 lat – zaznaczał prof. Jerzy Eisler w audycji Agnieszki Steckiej z 2000 roku. – W parlamencie spędził kilkadziesiąt lat, był znakomitym mówcą, wytrawnym graczem politycznym, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.

Raymond

Nz: Raymond Poincaré i prezydent USA Woodrow Wilson, źr. International Film Service, Wikipedia/dp

Premierem został w roku 1912. – Był na pewno politykiem władzy, władzy rozumianej jako interes, racja stanu Francji – podkreślał prof. Eisler. –To nie była władza dla samego rządzenia. Poincaré starał się służyć Francji. On tak pojmował politykę i swoje w niej miejsce.
Był zwolennikiem sojuszu Francji z Rosją carską i z Wielką Brytanią. Jako polityk charakteryzował się umiarkowanymi poglądami, starał się raczej łączyć, a nie dzielić. Uważał, że wszelkie afery polityczne i kłótnie nie przynoszą niczego dobrego Francji. Przez kilka miesięcy pełnienia teki premiera udowodnił, że jest mężem stanu.
17 stycznia 1913 połączone izby parlamentu wybrały go na prezydenta. Jego kadencja przypadła na niezwykle trudny dla Francji okres – I wojnę światową. Z wyzwaniem rządzenia krajem podczas Wielkiej Wojny poradził sobie znakomicie okazując ogromną wolę walki. Na premiera powołał swojego politycznego antagonistę Georgesa Clemenceau . Udowodnił tym samym, że nad własne interesy stawia dobro kraju.
Raymond Poincaré jako prezydent dysponował dość ograniczonymi kompetencjami. Władzą musiał dzielić się z premierem Georgesem Clemenceau. Poincaré nie satysfakcjonowało przypinanie orderów i przebywanie na salonach – on chciał prawdziwej władzy, dlatego nie kandydował na drugą kadencję.
Posłuchaj audycji i poznaj lepiej Raymonda Poincaré – francuskiego męża stanu.
mb

Czytaj także

Ferdynand Foch. Marszałek trzech narodów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 05:40
- Jest jedynym Francuzem, który został marszałkiem Polski, tak jak książę Józef Poniatowski jest jedynym Polakiem - marszałkiem Francji - mówił historyk prof. dr Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Verdun – piekło na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 05:45
W trwającej blisko rok bitwie po obu stronach frontu zginęło, zostało rannych lub wziętych do niewoli nawet 700 tys. żołnierzy. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako "piekło Verdun".
rozwiń zwiń