Historia

Windsorowie – "Royal baby" z niemieckimi korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 07:00
W żyłach najsłynniejszej rodziny królewskiej płynie nie tylko błękitna, ale i niemiecka krew. Windsorów i Mountbattenów wiele łączy z naszymi zachodnimi sąsiadami.
Audio
  • Brytyjskie dynastie od legendarnego Artura po królową Wiktorię. pPsłuchaj rozmowy Hanny Marii-Gizy z prof. Henrykiem Samsonowiczem w audycji "Dynastie brytyjskie" (PR, 09.09.2008)
Dobre posunięcie, karykatura ukazująca króla Jerzego V pozbywającego się niemieckiego nazwiska i tytułów, Punch, 1917, Wikimedia Commons
"Dobre posunięcie", karykatura ukazująca króla Jerzego V pozbywającego się niemieckiego nazwiska i tytułów, "Punch", 1917, Wikimedia Commons

300 lat temu, 20 października 1714 na brytyjskim tronie zasiadł Jerzy I, zapoczątkowując tym samym okres panowania dynastii hanowerskiej na Wyspach.

Jerzy

Na zdjęciu: Jerzy I Hanowerski, aut. Godfrey Kneller (1714), Wikimedia Commons

Jerzy I był synem palatyna hanowerskiego i prawnukiem Jakuba Stuarta, pierwszego króla, który zasiadał na tronach Szkocji i Anglii. Na brytyjski tron wstąpił po bezdzietnej śmierci swojej kuzynki Anny. Co ciekawe, bawarska dynastia Welfów, od której pochodzi dynastia hanowerska, jest spokrewniona z dynastią Wettinów, z której pochodziło już dwóch polskich królów: August II Mocny i August III Sas.
Królowa jednej trzeciej świata
To z tej dynastii pochodzi najwybitniejsza monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa, królowa Wiktoria. – Przed II wojną światową kolor czerwony, oznaczający posiadłości brytyjskie na świecie zajmował przynajmniej jedną trzecią globu ziemskiego. To wszystko dokonało się w czasie jej panowania – w audycji „Dynastie brytyjskie” wyjaśniał prof. Henryk Samsonowicz.
Wizerunkowe zmiany nazwiska
Jak na ironię, to właśnie wraz z królową Wiktorią wygasła Brytyjska linia dynastii hanowerskiej wygasła. Dzieci królowej, zgodnie z tradycją, należą już do dynastii jej męża, Alberta, czyli rodu Sachsen-Coburg-Gotha. Wnuk pary, król Jerzy V zmienił nazwisko rodowe na Windsor w trakcie I wojny światowej, w 1917 roku ze względów propagandowych. Przyjęte przez dynastię nazwisko bierze swoją nazwę od zamku Windsor znajdującego się pod Londynem.

Elżbieta

Na zdjęciu: Królowa Elżbieta i książę Filip podczas koronacji (1953), aut. Cecil Beaton, źr. Biblioteka i Archiwum Kanady, Wikipedia/dp

Przeczytaj artykuł o Elżbiecie II - kobiecie poślubionej monarchii
To nie jedyny przypadek, kiedy panujący w Wielkiej Brytanii zmienili swoje nazwisko ze względów wizerunkowych. Dynastia, do której należą pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu książę Karol, jego synowie: książęta William i Harry, oraz wnuk George Alexander Louis to dynastia Windsor-Mountbatten. Dzieje tego nazwiska prezentują się co najmniej równie interesująco, co dzieje nazwiska Windsor. Mountbattenowie, podobnie jak Windsorowie, przyjęli nazwisko na fali antyniemieckich nastrojów w trakcie I wojny światowej. Jest ono dokładnym tłumaczeniem pierwotnego, niemieckojęzycznego brzmienia,  a jego nazwa nawiązywała do małego miasta w niemieckiej Hesji. Gdyby książę Filip, mąż Elżbiety II, nie przyjął nazwiska swojej matki, a następnie, w 1947 roku wraz z przyjęciem brytyjskiego obywatelstwa, nie zmienił go na Mountbatten, to dziś, być może jego prawnuk – George Alexander Louis – posługiwałby się dziś nazwiskiem o mało brytyjskim brzmieniu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg.

Posłuchaj o burzliwych dziejach brytyjskiej korony w audycji "Dynastie Brytyjskie" Hanny Marii-Gizy.

bm

Czytaj także

Edward VIII i Wallis Simpson – miłość ponad koronę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 06:00
Latem 1936 roku w Europie wrze. W Niemczech rządzi Adolf Hitler. W Anglii nikt nie myśli jednak o nadchodzącej wojnie. Uwaga rodziny królewskiej i rządu skupia się na romansie następcy tronu Edwarda VIII z Wallis Simpson, Amerykanką i rozwódką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka wyróżniona przez królową Elżbietę II medalem i tytułem

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 18:05
62-letnia Elżbieta Wanda Piotrowska, dyrektorka Morley College w Londynie, została wyróżniona przez Elżbietę II tytułem i medalem Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w kształceniu dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta II. Kobieta, która wzięła ślub z monarchią

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 05:36
"Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary" – oto pełny tytuł królowej Elżbiety II. Kobiety, która stała na czele Królestwa Brytyjskiego do 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania nadal wielka

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 15:01
Szkoci wciąż podzieleni po referendum w sprawie odłączenia kraju od Wielkiej Brytanii. Większość obywateli opowiedziała się za pozostaniem państwa w strukturach Zjednoczonego Królestwa i zdaniem ekspertów Szkocja uniknęła poważnych problemów finansowych.
rozwiń zwiń