Historia

Maciej Rybiński – mądrość z uśmiechem na twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 05:35
Ironiczny, ale ciepły, inteligentny, obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Autor cyklu "W krzywym zwierciadle" stał się nieśmiertelny dzięki felietonom i komentarzom słuchanym i czytanym przez całą Polskę.
Publicysta Rzeczpospolitej Maciej Rybiński, laureat Nagrody Kisiela, Warszawa 5.12.2002
Publicysta "Rzeczpospolitej" Maciej Rybiński, laureat Nagrody Kisiela, Warszawa 5.12.2002 Foto: PAP/Radek Pietruszka

22 października 2009 roku, zmarł Maciej Rybiński, wybitny publicysta, pisarz, laureat Nagrody Kisiela, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, autor felietonów z cyklu "W krzywym zwierciadle" emitowanych na antenie radiowej "Jedynki".


Posłuchaj
02:45 Rybinski_w Krzywym Zwierciadle_2007-03-29.mp3 Felieton Macieja Rybińskiego z cyklu "W krzywym zwierciadle". (PR, 29.03.2007)

 

Maciej Rybiński przyszedł na świat 1 marca 1945 roku w Warszawie. Pierwsze kroki w dziennikarskim fachu zdobywał jeszcze jako student polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako felietonista zadebiutował w studenckim tygodniku "itd". - Jedno wydanie poszło na przemiał, bo Maciej pisał niepoprawnie politycznie - mówiła o mężu Krystyna Grzybowska w audycji "Liberum veto".

Tropiciel absurdów

Wraz ze Stanisławem Bareją i Januszem Płońskim stworzył scenariusz do jednego z najpopularniejszych polskich seriali w historii - "Alternatywy 4". Film długo był wstrzymywany przez cenzurę, ale gdy już trafił na ekrany, ulice pustoszały podczas jego emisji. Rybiński nie tylko był współautorem przygód Stanisława Anioła i lokatorów słynnego bloku, ale zagrał też dwa epizody w pierwszych odcinkach serialu.

Na emigracji

Został aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego, władze PRL obłożyły go zakazem wykonywania zawodu. "13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski zadbał, żebym został osobiście poinformowany o stanie wojennym, przysyłając mi do domu 2 cywilnych i jednego mundurowego. Tak robią ludzie honoru" - pisał o tym w swoim życiorysie na łamach jednej z gazet z właściwą sobie ironią.

W 1982 roku wyemigrował z Polski. Przebywając w Wielkiej Brytanii i Niemczech, aż do 1998 roku nie zaprzestał uprawiania dziennikarskiego fachu. Współpracował m.in. z BBC, pisał dla paryskiej "Kultury", "Kontaktu" i "Dziennika Polskiego" i "Dziennika Żołnierza". W 1989 roku rozpoczęła się jego wieloletnia współpraca z "Rzeczpospolitą". Po powrocie do kraju pisał też m.in. dla "Wprost" i "Faktu".

W radiowej "Jedynce"

Mimo zmiany systemu Rybińskiemu nie ubyło absurdów do obnażania. Jego mądre i humorystyczne felietony z cyklu "W krzywym zwierciadle" były nieodłącznym zwieńczeniem "Sygnałów Dnia" w Programie 1 Polskiego Radia. Mądrość, erudycja i jasny ogląd sytuacji potrafił utrzymać nawet w obliczu tematów trudnych i kontrowersyjnych.

- Śmierć Barbary Blidy powinna przygnębiać z powodu jej odejścia jako człowieka, a nie wywoływać euforię, że to rządowi powinęła się noga. Nie rozumiem takiej postawy. Ale ja w ogóle coraz mniej rozumiem i mam wrażenie, że ten brak zrozumienia to jednak powód do chluby - mówił przy okazji tragicznej śmierci byłej minister.

 

Posłuchaj
02:42 Rybinski_w Krzywym Zwierciadle_Jaruzelski.mp3 Felieton Macieja Rybickiego na temat listu Michaiła Gorbaczowa i innych przedstawicieli byłych władz radzieckich w obronie generała Wojciecha Jaruzelskiego (19.04.2007)

Rybinski_w Krzywym Zwierciadle_2007-03-29

Posłuchaj
02:42 Rybinski_w Krzywym Zwierciadle_Jaruzelski.mp3 Felieton Macieja Rybickiego na temat listu Michaiła Gorbaczowa i innych przedstawicieli byłych władz radzieckich w obronie generała Wojciecha Jaruzelskiego (19.04.2007)

  

Macieja Rybińskiego uhonorowano Nagrodą Kisiela w 2002 roku. Felietonista zmarł nagle w wieku 64 lat.

bm

Czytaj także

Alternatywny bruderszaft z Belzebubem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2008 10:10
Maciej Rybiński rocznik 1945. Zaczynał od dziennikarstwa sportowego, następnie osiadł w redakcji „ITD” – za PRL jednego z ciekawszych tygodników. Od 1982 na emigracji – NRF, Wielka Brytania. Od lat 90. współpracownik „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Gazety Polskiej”, „Faktów”. Kilka dni temu wydawnictwo Axel Springer Polska, rzuciło na rynek jego powieść: „Bruderszaft z Belzebubem”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy Polacy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2010 19:00
W audycji będziemy wspominać Anne Walentynowicz, Zofię Korbońską i Macieja Rybińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Alternatywy 4" w nowej wersji. Bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:43
Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy i badacz popkultury, mówił w radiowej Trójce o serialu "Alternatywy 4", który w nowej odsłonie wyemituje TVP.
rozwiń zwiń