X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

François Mitterrand – mistrz utrzymania się przy władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 07:00
Pracował w administracji Vichy jednocześnie działając w ruchu oporu. Był socjalistą, który w dobie zimnej wojny dążył do integracji Europy. Był ministrem w trzynastu rządach. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych prezydentów w historii Francji.
Audio
  • Postać Francoisa Mitterranda przybliżają Krzysztof Wojna i dr Jan Zamojski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" (14.01.1996)
Franois Mitterrand w 1981 roku, aut.Jacques Paillette, źr. Wikimedia CommonsCC
François Mitterrand w 1981 roku, aut.Jacques Paillette, źr. Wikimedia Commons/CC

26 października 1916 przyszedł na świat François Mitterand, który piastował stanowisko prezydenta Francji w latach 1981-1995.
Kolaborant czy konspirator?
Kariera polityczna przyszłego prezydenta rozpoczęła się w czasach II wojny światowej. Mitterand pracował wówczas w administracji kolaboracyjnego z faszystami rządu Vichy i jednocześnie działał potajemnie w ruchu oporu.
- Wiązał z Vichy pewne nadzieje na podtrzymanie francuskiej niepodległości. Uznał jednak, pracując tam, że nie jest to ta droga, którą Francja może pójść, żeby zachować niepodległość - mówił Krzysztof Wojna, dziennikarz Polskiego Radia, gość audycji "Postacie XX wieku".
Zwierzę polityczne
W 1946 Mitterand został wybrany do Zgromadzenia Narodowego. Stał się mistrzem utrzymywania się przy władzy. - Pomiędzy rokiem 1947 a 1957 był w trzynastu różnych rządach - wyjaśniał Krzysztof Wojna.
Czasy jego urzędowania na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych są jednymi z najbardziej newralgicznych w powojennej historii Francji. Kraj nad Sekwaną tracił wówczas status mocarstwa kolonialnego. Zaraz po klęsce Francuzów w Dien Bien Phu (w dzisiejszym Wietnamie) zaczynają się ruchy niepodległościowe w Algierii.
- Algieria była departamentem Francji, więc znajdowała się w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Mitterrand podejmuje politykę represji - wyjaśniał historyk dr Jan Zamojski w audycji Sławomira Szofa.

/

Na zdjęciu: François Mitterand i Helmut Kohl 20 października 1987 roku, aut. Lothar Schaack, źr. Bundesarchiv, Wikimedia Commons/CC

 

Zwolennik integracji
Do Pałacu Elizejskiego jako prezydent Mitterrand wkroczył 10 maja 1981 roku. - To, że prezydentem został socjalista wywołało niesłychane wrażenie w Europie - wspominał Krzysztof Wojna. - Sądzono, że jest to koniec Unii Europejskiej, że trzeba zastanowić się co dalej z NATO.
Jak się okazało: nie można było się bardziej mylić. Mitterrand, w przeciwieństwie do Charlesa de Gaulle’a, zwolennika "Europy ojczyzn”, był zwolennikiem integracji. Prezydent był też przeciwnikiem pojałtańskiego ładu w Europie.
- To trzeba dziś wyrazić satysfakcję, że coś się wreszcie ruszyło - mówił Mitterrand w Warszawie, na tydzień przed pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce. - Nastąpiło przyspieszenie historii. Europa zaczyna się zmieniać. I to przyspieszenie, którego nie ośmieliłbym się spodziewać jeszcze kilka lat temu, właśnie się dokonuje.
François Mitterrand zmarł rok po ustąpieniu z urzędu prezydenta, 8 stycznia 1996 roku.

Posłuchaj audycji o francuskim mężu stanu François Mitterrand w audycji Sławomira Szofa "Postacie XX wieku"

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 07:00
9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji, zmarł generał i prezydent Francji Charles de Gaulles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto nieznane listy de Gaullea do Stalina i Churchila

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 15:16
Bruliony z nieznanymi historykom listami gen. Charles'a de Gaulle'a z lat 1940-1942 nabył jeden z francuskich kolekcjonerów - podał w środę dziennik "Le Figaro".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja - koniec publicznych egzekucji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 06:00
Ostatnim człowiekiem, którego 17 czerwca roku 1939 ścięto na gilotynie publicznie, był Eugène Weidmann – działający we Francji niemiecki seryjny morderca.
rozwiń zwiń