X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Joseph Pulitzer – twórca nowoczesnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 05:40
Dokładność. Inteligentna zwięzłość stylu. Oryginalna i dramatyczna treść. Ekscytująca, ciekawa, dowcipna i elegancka forma, zachowana w dobrym tonie i smaku – oto zasady żurnalistyki sformułowane przez Josepha Pulitzera.
Audio
  • Nagroda im. Josepha Pulitzera - sylwetka fundatora prestiżowej nagrody literackiej, amerykańskiego magnata prasowego. (PR, 28.09.1988)
Joseph Pulitezer na tle swojej gazety The World
Joseph Pulitezer na tle swojej gazety "The World"Foto: Wikimedia Commons

10 kwietnia 1847 urodził się Joseph Pulitzer, amerykański magnat prasowy, właściciel potężnego dziennika World , fundator prestiżowej nagrody literackiej.

Węgier w armii Północy

Joseph Pulitzer przyszedł na świat jako drugi syn węgierskiego kupca żydowskiego pochodzenia. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Peszcie. Po śmierci ojca zapragnął zaciągnąć się do wojska, lecz z powodu słabego wzroku nie przyjęto go do armii austriackiej i legii cudzoziemskiej. W Hamburgu dopiął w końcu swego. Zwerbowano go do armii unionistów Stanów Zjednoczonych.

Król St. Louis

Jesienią 1864 roku w Bostonie zaciągnął się do 1. pułku kawalerii nowojorskiej. Po zakończeniu wojny secesyjnej, zaczął pisać artykuły do prasy niemieckojęzycznej na tematy społeczne i polityczne.

Rysunek
Rysunek przedstawiający Josepha Pulitzera i Williama Randolpha Hearsta, nawiązanie do roli jaką odegrali obaj magnaci prasowi w wojnie amerykańsko hiszpańskiej z 1898 roku, fot. Wikimedia Commons.

Studiował prawo i udzielał się w życiu publicznym. W grudniu 1869 roku został deputowanym izby niższej stanu Missouri, a dwa lata później nabył część akcji gazety Westliche Post . Dzięki umiejętnemu prowadzeniu interesów w ciągu dziesięciu lat stworzył nowe wydawnictwo St. Louis Post Dispatch . Przez kilkadziesiąt lat była to największa gazeta środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych.

Kariera polityczna

Cały czas współpracował z różnymi ugrupowaniami politycznymi, czego ukoronowaniem był mandat kongresmena z listy nowojorskiej. Po kilku miesiącach zrezygnował z funkcji, dochodząc do wniosku, że jego miejsce jest gdzie indziej.

Magnat prasowy

Jako liberał i reformator ogłosił swoje credo dziennikarskie i wydawnicze, w którym zapowiadał walkę z niesprawiedliwością  i korupcją. Niezależność od wszelkich partii, przeciwstawianie się klasom uprzywilejowanym oraz pomoc biednym w dążeniu do reform społecznym.
W 1883 roku kupił w Nowym Jorku dziennik The World . Miała to być gazeta tania i aktualna, a jednocześnie urozmaicona, obszerna i adresowana do szerokich rzesz czytelników. Pulitzer duże znaczenie przywiązywał do fotografii i zwięzłych, sensacyjnych tytułów. Po trzech latach zyski z wydawania pisma wynosiły astronomiczną, jak na owe czasy, kwotę 0,5 miliona dolarów rocznie.

Złoty

Na zdjęciu: Złoty medal "Pulitzera" fot. Wikimedia Commons.

Schorowany filantrop

Postępująca choroba płuc i coraz słabszy wzrok zmusiły go do rezygnacji z bezpośreniego kierowania wydawnictwem. Skupił się na pomocy młodym adeptom dziennikarstwa. W 1903 roku ufundował szkołę dziennikarską przy Uniwersytecie Columbia, a w testamencie przeznaczył milion dolarów na stypendia i coroczne nagrody za wybitne osiągnięcia.

Nagroda Pulitzera

Od 1917 roku corocznie Uniwersytet Columbia ogłasza listę laureatów im. Josepha Pulitzera. Kandydatów do tej nagrody może zgłaszać praktycznie każdy. W skład jury wchodzi aktualny rektor uniwersytetu, przedstawiciel rodziny Pulitzera, administrator fundacji oraz dwunastu członków, wybieranych na czteroletnie kadencje. Mogą nimi być wydawcy lub redaktorzy gazet o zasięgu ogólnokrajowym. Nagroda Pulitzera cieszy się największym prestiżem w kręgach literackich Stanów Zjednoczonych.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Statua Wolności - amerykański symbol wolności powstał we Francji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 06:00
Konstruktorem Statuy Wolności był Francuz – Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży, stojącej w Paryżu, nad Sekwaną i noszącej jego nazwisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miklós Horthy – admirał w kraju bez morza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 06:03
Admirał w kraju, który nigdy nie miał dostępu do morza. Regent w królestwie, które nie miało króla. Postać powszechnie znienawidzona i krytykowana, czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarny czwartek – krach na Wall Street

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 07:30
Po panice na nowojorskiej giełdzie świat finansów dotknęła największa w historii katastrofa. Był to początek największego kryzysu świata kapitalistycznego.
rozwiń zwiń