Historia

Joseph Pulitzer – twórca nowoczesnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 05:40
Dokładność. Inteligentna zwięzłość stylu. Oryginalna i dramatyczna treść. Ekscytująca, ciekawa, dowcipna i elegancka forma, zachowana w dobrym tonie i smaku – oto zasady żurnalistyki sformułowane przez Josepha Pulitzera.
Audio
  • Nagroda im. Josepha Pulitzera - sylwetka fundatora prestiżowej nagrody literackiej, amerykańskiego magnata prasowego. (PR, 28.09.1988)
Joseph Pulitezer na tle swojej gazety The World
Joseph Pulitezer na tle swojej gazety "The World"Foto: Wikimedia Commons

10 kwietnia 1847 roku urodził się Joseph Pulitzer, amerykański magnat prasowy, właściciel potężnego dziennika "World", fundator prestiżowej nagrody literackiej.

Węgier w armii Północy

Joseph Pulitzer przyszedł na świat jako drugi syn węgierskiego kupca żydowskiego pochodzenia. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Peszcie. Po śmierci ojca zapragnął zaciągnąć się do wojska, lecz z powodu słabego wzroku nie przyjęto go do armii austriackiej i legii cudzoziemskiej. W Hamburgu dopiął w końcu swego. Zwerbowano go do armii unionistów Stanów Zjednoczonych.

Król St. Louis

Jesienią 1864 roku w Bostonie zaciągnął się do 1. pułku kawalerii nowojorskiej. Po zakończeniu wojny secesyjnej, zaczął pisać artykuły do prasy niemieckojęzycznej na tematy społeczne i polityczne.

Rysunek
Rysunek przedstawiający Josepha Pulitzera i Williama Randolpha Hearsta, nawiązanie do roli jaką odegrali obaj magnaci prasowi w wojnie amerykańsko hiszpańskiej z 1898 roku, fot. Wikimedia Commons.

Studiował prawo i udzielał się w życiu publicznym. W grudniu 1869 roku został deputowanym izby niższej stanu Missouri, a dwa lata później nabył część akcji gazety Westliche Post . Dzięki umiejętnemu prowadzeniu interesów w ciągu dziesięciu lat stworzył nowe wydawnictwo St. Louis Post Dispatch . Przez kilkadziesiąt lat była to największa gazeta środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych.

Kariera polityczna

Cały czas współpracował z różnymi ugrupowaniami politycznymi, czego ukoronowaniem był mandat kongresmena z listy nowojorskiej. Po kilku miesiącach zrezygnował z funkcji, dochodząc do wniosku, że jego miejsce jest gdzie indziej.

Magnat prasowy

Jako liberał i reformator ogłosił swoje credo dziennikarskie i wydawnicze, w którym zapowiadał walkę z niesprawiedliwością  i korupcją. Niezależność od wszelkich partii, przeciwstawianie się klasom uprzywilejowanym oraz pomoc biednym w dążeniu do reform społecznym.
W 1883 roku kupił w Nowym Jorku dziennik The World . Miała to być gazeta tania i aktualna, a jednocześnie urozmaicona, obszerna i adresowana do szerokich rzesz czytelników. Pulitzer duże znaczenie przywiązywał do fotografii i zwięzłych, sensacyjnych tytułów. Po trzech latach zyski z wydawania pisma wynosiły astronomiczną, jak na owe czasy, kwotę 0,5 miliona dolarów rocznie.

Złoty

Na zdjęciu: Złoty medal "Pulitzera" fot. Wikimedia Commons.

Schorowany filantrop

Postępująca choroba płuc i coraz słabszy wzrok zmusiły go do rezygnacji z bezpośreniego kierowania wydawnictwem. Skupił się na pomocy młodym adeptom dziennikarstwa. W 1903 roku ufundował szkołę dziennikarską przy Uniwersytecie Columbia, a w testamencie przeznaczył milion dolarów na stypendia i coroczne nagrody za wybitne osiągnięcia.

Nagroda Pulitzera

Od 1917 roku corocznie Uniwersytet Columbia ogłasza listę laureatów im. Josepha Pulitzera. Kandydatów do tej nagrody może zgłaszać praktycznie każdy. W skład jury wchodzi aktualny rektor uniwersytetu, przedstawiciel rodziny Pulitzera, administrator fundacji oraz dwunastu członków, wybieranych na czteroletnie kadencje. Mogą nimi być wydawcy lub redaktorzy gazet o zasięgu ogólnokrajowym. Nagroda Pulitzera cieszy się największym prestiżem w kręgach literackich Stanów Zjednoczonych.

mjm

Czytaj także

Statua Wolności - amerykański symbol wolności powstał we Francji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 06:00
Konstruktorem Statuy Wolności był Francuz – Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży, stojącej w Paryżu, nad Sekwaną i noszącej jego nazwisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miklós Horthy – admirał w kraju bez morza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 06:03
Admirał w kraju, który nigdy nie miał dostępu do morza. Regent w królestwie, które nie miało króla. Postać powszechnie znienawidzona i krytykowana, czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarny czwartek – krach na Wall Street

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 05:30
Po panice na nowojorskiej giełdzie świat finansów dotknęła największa w historii katastrofa. Był to początek największego kryzysu świata kapitalistycznego.
rozwiń zwiń