Historia

Bernard L. Montgomery - pogromca Rommla

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 05:42
Bernard L. Montgomery - pogromca najzdolniejszego dowódcy Hitlera, a zarazem autor jednej z największych klęsk alianckich pod koniec wojny. Uparty i nieustępliwy jak angielski buldog dał się we znaki tak wodzowi III Rzeszy, jak i przełożonym oraz sojusznikom.
Bernard Montgomery dogląda ruchu swoich czołgów, Afryka Północna, listopad 1942 roku
Bernard Montgomery dogląda ruchu swoich czołgów, Afryka Północna, listopad 1942 rokuFoto: Wikimedia Commons/dp

17 listopada 1887 roku w rodzinie anglikańskiego biskupa przyszedł na świat Bernard Law Montgomery, późniejszy marszałek polny Wielkiej Brytanii, kontrowersyjny bohater II wojny światowej.

Montgomery służbę rozpoczął już na froncie I wojny światowej. Walczył pod Ypres i Sommą. Jednak dopiero drugi z wielkich konfliktów XX wieku przyniósł mu sławę. To on był odpowiedzialny za ewakuację brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego z plaż Dunkierki.

Pogromca "Lisa pustyni"

Historia zapamiętała Montgomery’ego przede wszystkim z jego rywalizacji z Erwinem Rommlem, dowódcą Afrika Korps.

Posłuchaj
14:49 bernard montgomery.mp3 Audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" Andrzeja Sowy. Spór o postać Bernarda Montgomery'ego toczą historycy: dr Janusz Osica i prof. Janusz Odziemkowski (20.12.2000) 

- Montgomery dbał o to, żeby mieć wielokrotną przewagę, a następnie, tak jak pod El Alamein, rozstrzygał bitwę w stylu I wojny światowej. Były to ataki frontalne z nieprawdopodobną przewagą materiałową - mówił dr Janusz Osica w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

D-Day

Montgomery został wyznaczony na dowódcę sił lądowych podczas lądowania w Normandii. Historycy zarzucają mu zbytnią opieszałość i ostrożność zarówno na francuskich plażach, jak i podczas oblężenia Falaise.

- Plany niemieckie zakładały zniszczenie inwazji na wybrzeżu. To była koncepcja Rommla. Szczęściem się stało dla wojsk alianckich, że one nie poszły tak szybko do przodu - wyjaśniał gość audycji  prof. Janusz Odziemkowski. - To uderzenie niemieckie, ta masa Tygrysów, wpadła pod ogień artylerii okrętowej. Niewykluczone, że gdyby alianci poszli dalej, część sił zostałaby odcięta.

Rywal Pattona

Największym przedsięwzięciem autorstwa Montgomery'ego była operacja "Market Garden", rozpoczęta 17 września 1944. Montgomery ścigał się ze swoim amerykańskim konkurentem George’em Pattonem o to, kto pierwszy wkroczy do Niemiec. Dowódcy nie darzyli się sympatią. Posłuchaj, jak Patton nazywał Montgomery’ego.

O jeden most za daleko

Śmiały plan zakładał opanowanie strategicznych mostów na Renie przez spadochroniarzy i zabezpieczenie ich do czasu dotarcia tam czołgów, które następnie zajęłyby przemysłowe serce III Rzeszy - Zagłębie Ruhry. - Zamysł operacji był jak najbardziej nowoczesny - wyjaśniał prof. Janusz Odziemkowski.

Operacja "Market Garden" okazała się, jak przewidywał biorący w niej udział polski generał Stanisław Sosabowski (został później przez Montgomery'ego obarczony winą za niepowodzenie akcji), porażką. Zawiodło wszystko, co mogło: kryształy w radiach nie działały, plany operacji wpadły w ręce Niemców, mgły spowodowały rozciągnięcie w czasie zrzutu wszystkich sił, a przypadek zrządził, że w rejon mostów przerzucono doborowe jednostki pancerne Wehrmachtu.

AlianciAlianci pod Bramą Brandenburską w 1945 roku, w centrum marszałek polny Bernard Montgomery, obok niego marszałek Żukow i marszałek Rokossowski, źr. Imperial War Museum, Wikimedia Commons/dp

Po wojnie Bernard L. Montgomery został brytyjskim przedstawicielem w Sojuszniczej Radzie Kontroli Niemiec, a następnie zastępcą naczelnego dowódcy sił NATO.

Spór o Bernarda Montgomery'ego - posłuchaj audycji "Na historycznej wokandzie" Andrzeja Sowy.

bm/kor

Czytaj także

Stanisław Sosabowski - rehabilitacja po latach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 06:04
Stworzył elitarną jednostkę powietrzno-desantową - pierwszą w historii Wojska Polskiego. Po wojnie, odarty z honoru, pracował w Anglii jako zwykły robotnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwight Eisenhower. Wielki Amerykanin i wielki żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 05:40
Gen. Dwight Eisenhower, wielki zwycięzca II wojny światowej, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, wszedł do historii jako naczelny dowódca wojsk sprzymierzonych. Urodził się 14 października 1890 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

D-Day. Lądowanie aliantów w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 05:56
6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii rozpoczęła się operacja "Overlord". Największa operacja desantowa w historii wojen otworzyła drugi front w Europie Zachodniej. Winston Churchill twierdził, że był to dzień, którym denerwował się najbardziej w swoim życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Market Garden" – największa akcja powietrzno-lądowa II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 06:04
– Operacja desantowa pod Arnhem  miała za zadanie przyspieszyć klęskę Niemiec już do końca grudnia 1944 roku. W tym celu, w Holandii zrzucono 30 tysięcy żołnierzy amerykańskich i brytyjskich – słyszymy w audycji Jacka Stawiskiego z 1994 roku.
rozwiń zwiń