Historia

Aleksander Małachowski - wierzył w sprawiedliwość społeczną

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 05:50
- Byłem niesiony przez historię tak jak wszyscy i nie mogę powiedzieć, że poniosłem kiedyś porażkę osobistą - mówił o sobie Aleksander Małachowski.
Audio
  • Audycja z cyklu "Sylwetki polityków" Magdaleny Kulig poświęcona Aleksandrowi Małachowskiemu z udziałem Józefa Zycha, Józefy Hennelowej, Anny Retmaniak i samego Małachowskiego (30.12.1993)
Warszawa 2001-10-19. Marszałek - Senior Aleksander Małachowski, w czasie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IV Kadencji,PAPRadek Pietruszkabp
Warszawa 2001-10-19. Marszałek - Senior Aleksander Małachowski, w czasie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IV Kadencji,PAP/Radek Pietruszka/bp/Foto: Radek Pietruszka

90 lat temu, 23 listopada 1924 przyszedł na świat Aleksander Małachowski, kurier Armii Krajowej, polityk, dziennikarz, marszałek senior i wicemarszałek Sejmu.
Małachowski urodził się we Lwowie, jego rodzina posiadała majątek na Podolu.
- Zawsze mówię, że pomiędzy postawą moją wobec życia, tego człowieka, który na stare lata stworzył partię socjaldemokratyczną, a postawą mego ojca, który był wielkim właścicielem ziemskim na Podolu i dysponował setkami hektarów najurodzajniejszych ziem na świecie nie ma żadnej różnicy - mówił o sobie samym  w poświęconej sobie audycji autorstwa Magdaleny Kulig z cyklu "Sylwetki polityków". - Byliśmy zawsze w naszej rodzinie nastawieni na społeczne działanie, na działanie na rzecz potrzebujących.
Burzliwe czasy młodości
W trakcie wojny Małachowski był kurierem Armii Krajowej. Dostał się do radzieckiej niewoli i został zesłany w głąb ZSRR. Po wojnie najpierw studiował prawo i socjologię we Wrocławiu, później przeniósł się do Warszawy w 1955 roku.
- Poza czasami wojny nigdy nie doskwierała mi bieda. Miałem zawsze co jeść. To zasługa teściów, którzy opiekowali się naszym domem, moja żona była jedynaczką - wspominał Aleksander Małachowski.  
Kariera dziennikarska
W stolicy rozpoczął swoją przygodę z dziennikarstwem. Związał się z "Przeglądem literackim". W katach 1958–61 pełnił funkcję prezesa Klubu Krzywego Koła.
Od 1960 roku był związany z Polskim Radiem. Pełnił funkcję kierownika redakcji reportażu literackiego i publicystyki kulturalnej.  W 1964 związał się z Telewizją Polską, gdzie zajmował się tworzeniem filmów dokumentalnych i reportaży.
W opozycji demokratycznej
Po roku 1980 był doradcą regionu mazowieckiego "Solidarności". W stanie wojennym został internowany, zaś w 1989 roku startował w wyborach do Sejmu kontraktowego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Już w trakcie trwania kadencji zakładał Solidarność Pracy.
Marszałek, który otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu
W Sejmie I kadencji powierzona mu została funkcja marszałka seniora: godność przysługująca najstarszym wiekiem posłom, którzy otwierają pierwsze posiedzenie, nim Sejm wybierze marszałka. W 1992 roku współtworzył Unię Pracy.
- Socjaldemokracja nie jest pomysłem tylko dla nędzarzy, socjaldemokracja jest pomysłem na sprawiedliwe urządzenie świata - mówił Małachowski.
Ponownie laskę marszałkowską dzierżył w latach 1993-1997 pełniąc funkcję wicemarszałka z ramienia tej partii.
- Wtedy, kiedy dochodziło do nieraz bardzo nieparlamentarnych scysji w sejmie właśnie Aleksander Małachowski był tym, który zachowywał równowagę, który nadawał ton, w najlepszym tego słowa znaczeniu, patriarchalny - wspominała Józefa Hennelowa, posłanka Unii Demokratycznej.
Aleksander Małachowski zmarł dziesięć lat temu, 26 stycznia 2004.
Posłuchaj audycji z udziałem Aleksandra Małachowskiego z cyklu „Sylwetki polityków” autorstwa Magdaleny Kulik.
bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniani bohaterowie wojny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:03
We wtorkowym "Poranku dwójki" porozmawiamy o premierowym pokazie serii dokumentalnej "Portrety wojenne" w kinie Iluzjon. Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yoshiho Umeda – Japończyk w służbie "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 06:00
66 lat temu, 16 września 1949 urodził się Yoshiho Umeda. Japończyk, który przyjechał do Polski w 1963 roku, bez reszty poświęcił się dla kraju, w którym jeszcze przed I wojną światową zakochał się jego ojciec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 10:17
W czasie drugiej wojny światowej miało ono własne siły zbrojne i struktury cywilne. Sieć tajnego nauczania i konspiracyjne wydawnictwa. Funkcjonowało dzięki determinacji i solidarności narodu - przypomniał profesor Krzysztof Komorowski z Katedry Historii Wojskowości Akademii Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń