Historia

Pomarańczowa rewolucja - Ukraina spogląda w stronę wolności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 06:50
- Część ukraińskiego społeczeństwa doszła do wniosku, że trzeba pójść przykładem takich narodów jak Czesi, czy Polacy i po prostu walczyć o swoje prawo do obrony własnego wyboru - mówił w 2004 roku szef redakcji ukraińskiej Programu V Polskiego Radia Andrzej Rybałt.
Audio
  • Audycja Romana Czejarka i Małgorzaty Słomkowskiej w Programie Pierwszym Polskiego Radia z 25 listopada 2014 o ówczesnej sytuacji na Ukrainie.
Wiktor Juszczenko podczas pomarańczowej rewolucji, autor: http:www.hds.org.ua, źr. Wikimedia CommonsCC
Wiktor Juszczenko podczas "pomarańczowej rewolucji", autor: http://www.hds.org.ua/, źr. Wikimedia Commons/CC

10 lat temu, 21 listopada 2004 roku Wiktor Janukowycz został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jawne fałszerstwo spowodowało, że społeczeństwo wyszło na ulice. Tak rozpoczęła się "pomarańczowa rewolucja".
Opozycja już niemalowana
-Kilkanaście procent, jeśli nie kilkadziesiąt, gdyby te wybory odbyły się w sposób uczciwy, pragnie integracji ze strukturami euroatlantyckimi - wyjaśniał szef redakcji ukraińskiej Programu V Polskiego Radia Andrzej Rybałt na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia z 25 listopada 2014. - Władza wreszcie musi traktować opozycję nie tylko jako partnera, ale również jako potencjalną siłę, która przejmie władzę.
6 grudnia odbyły się obrady okrągłego stołu z udziałem pomarańczowej opozycji i  władz. W roli mediatora wystąpił m. in. Prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski.  Kijów, w czasie trwania rewolucji, odwiedzili także między innymi Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa.
Groźba podziału?
Ustępujący prezydent Ukrainy Leonid Kuczma już na samym początku wystąpień wprowadził w kraju stan wyjątkowy. Stabilność państwa została zachwiana, a w dyskursie pojawiły się pytania o możliwość podziału Ukrainy.
- Powiedziałbym, że w rezultacie tych wyborów podział ma nieco inny charakter. Jest to podział na te regiony gdzie władzy udawało się oszukiwać na wyborach bardziej, i na te, w których mniej – mówił ukraiński pisarz Jurij Andrychowicz.
Zmarnowana okazja
W wyniku powtórzonej tury prezydentem został Juszczenko. Misję tworzenia rządu powierzono Julii Tymoszenko. Z czasem przedstawiciele niedawnej opozycji zaczęli walczyć między sobą o władzę. To spowodowało kryzys zaufania do prozachodnich polityków.
"Pomarańczowa rewolucja" była pierwszym  aktem prozachodnich ambicji ukraińskiego społeczeństwa o tak dużym zasięgu. W roku 2010 Wiktor Janukowycz pokonał Juszczenkę w wyborach prezydenckich, zawracając Ukrainę z proeuropejskiego kursu.
Preludium Euromajdanu
Dokładnie rok temu, 21 listopada 2013 roku społeczeństwo ukraińskie ponownie zaprotestowało, tym razem przeciw odłożeniu przez Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rozpoczęły się protesty na Euromajdanie, które doprowadziły do obalenia prezydenta.
Posłuchaj popołudniowej audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia z 25 listopada 2014 o ówczesnej sytuacji na Ukrainie.
bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juszczenko usunięty z własnej partii, ale...

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 17:58
Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został usunięty z partii Nasza Ukraina (NU), którą zakładał jako blok wyborczy przed wyborami parlamentarnymi w 2002 roku, a następnie kierował jako samodzielną siłą polityczną od 2005 roku. Usunięcie okazało się być jednak krótkotrwałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty na Ukrainie. Byli prezydenci za opozycją

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 17:32
Byli prezydenci Ukrainy popierają protestujących. Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko wyrazili "solidarność z pokojowymi działaniami tysięcy młodych Ukraińców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juszczenko o wyborach na Ukrainie: obywatele wybrali europejski kurs

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:33
Według byłego prezydenta Ukrainy wyniki głosowania świadczą także o wielkim potencjalne dla jedności Ukrainy.
rozwiń zwiń