Historia

Henri Lautrec – twórca nowoczesnego plakatu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 05:40
Biograf artysty napisał: "W sztuce robienia afiszów odkrywa Lautrec dla siebie możliwości, których nie podejrzewał. Szybko pojmuje, że ma wrodzony zmysł wszystkiego, czego ona wymaga. Monumentalności, dekoracyjności, przemawiania do odbiorcy wprost i z mocą".
Henri Lautrec, fotomontaż autorstwa Maurice Guiberta
Henri Lautrec, fotomontaż autorstwa Maurice Guiberta Foto: Wikimedia Commons

156 lat temu, 24 listopada 1864 roku urodził się Henri de Toulouse-Lautrec, francuski malarz i grafik, przedstawiciel postimpresjonizmu, twórca obrazów i litografii, na których uwiecznił życie bohemy XIX-wiecznego Paryża. Twórca dekoracji ściennych, ilustracji do pism i książek. Wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu.

Pijak i kaleka

Lautrec, nieszczęśliwy kaleka, nazywał sam siebie moralnym samobójcą. Niszczył go nałóg pijaństwa, mieszkał w domach publicznych, szokował ekstrawaganckim ubiorem. Tryb życia artysty i jego twórczość budziły skrajne opinie mieszkańców ówczesnego Paryża. Jednak nie przeszkodziło mu to zapisać się w pamięci jako oryginalny artysta, wspaniały litograf i mistrz afisza. Pewnego razu, po wyjściu ze szpitala powiedział: "kupiłem sobie wolność rysowaniem". Sztuka stanowiła dla niego ucieczkę od rzeczywistości.

Prekursor nowoczesnego plakatu

Biograf artysty napisał: "W sztuce robienia afiszów odkrywa Lautrec dla siebie możliwości, których nie podejrzewał. Szybko pojmuje, że posiada wrodzony zmysł wszystkiego, czego ona wymaga. Monumentalności, dekoracyjności, przemawiania do odbiorcy wprost i z mocą".


Posłuchaj
14:53 narodziny plakatu - toulouse lautrec___f 23710_tr_0-0_11610675601fbf13[00].mp3 Narodziny plakatu - audycja przedstawia sylwetkę twórcy nowoczesnego plakatu, Henri Lautreca. 

W swej twórczości dążył do osiągnięcia, jak najmocniejszego efektu za pomocą najoszczędniejszych środków. Doprowadził plakat do formy tak lapidarnej, żeby mogła być ona odczytana przez przechodnia. Wypracowane przez Lautreca działanie znakiem plastycznym było impulsem dla tendencji powszechnej w nowoczesnej sztuce plakatu.

Do najsłynniejszych jego dzieł należy zaliczyć takie prace jak: "Kobieta zakładająca rajstopy", "Taniec w Moulin Rouge", "La Goulue", "La Revue Blanche La Divan Japonais", "Dwie przyjaciółki", "Leżąca naga kobieta".

Zmarł 9 września 1901. W Albi, miejscu urodzenia artysty, znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości.

mjm

Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 05:40
"Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georges Danton – rewolucja pożera własne dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 05:30
Danton był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Rewolucji Francuskiej. Z jednej strony wybitny polityk i patriota, a z drugiej demagog i skorumpowany człowiek.
rozwiń zwiń