Historia

Antoni Bogusławski – literat i żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 06:08
- Antek był drugim wcieleniem Or-Ota. Poezja jego była równie prosta, nasycona polskością i dawnością, ale był w niej zawsze młodzieńczy polot, dowcip i radość żołnierskiej służby – mówił na antenie RWE gen. Marian Kukiel.
Audio
  • Sylwetka Antoniego Bogusławskiego we wspomnieniach gen. Mariana Kukiela (RWE, 25.07.1965).
Antoni Bogusławski w 1918 roku w 1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego.
Antoni Bogusławski w 1918 roku w 1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego.Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

28 listopada 1889, urodził się Antoni Jan Bogusławski. Poeta i tłumacz, który pasje pisarskie łączył ze służbą zawodowego oficera. – Czarujący człowiek o wielkiej umysłowej kulturze, świetnym dowcipie i piórze. W duchu naraz żołnierz i literat, a najbardziej zaś poeta – wspominał podwładnego gen. Marian Kukiel.

Po ukończeniu studiów prawniczych w 1914 roku został wcielony do rosyjskiego wojska i wysłany na front Wielkiej Wojny. Po czterech latach brał udział w formowaniu polskiego szwadronu kawalerii w Rosji. Walczył w pierwszym pułku Ułanów Krechowieckich, którego barwom pozostał wierny przez całe życie.
W niepodległej Polsce ukończył Wyższą Szkołę Wojenną i pełnił służbę na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Brał też udział w walkach na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej. Kapitulacja Niemiec zastała go w randzie pułkownika w Londynie, gdzie mieszkał do śmierci w 1956 roku.

Jednak nad służbę miłował poezję. Jego wiersze zawarte w zbiorach ”Honor i ojczyzna”, ”Dwór”, czy ”Struny na drzewach”, choć proste, pełne były polotu, dowcipu i radości z żołnierskiej służby. Na emigracji w Londynie sięgnął również do większych form powieści.

Spełniał się też w dziennikarstwie, jako redaktor Kuriera Warszawskiego i jeden z pierwszych sprawozdawców sportowych w Polskim Radiu. W latach 1949-1950 Antoni Bogusławski pełnił funkcję prezesa Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Posłuchaj sylwetki Antoniego Bogusławskiego we wspomnieniach gen. Marka Kukiela na antenie Radia Wolna Europa.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Sosnkowski - "Szef Komendanta"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:00
19 listopada 1885 roku urodził się Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu I Brygady Kadrowej, generał, który po śmierci gen. Władysława Sikorskiego został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Piskor - zapomniany adiutant Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 06:00
Był oficerem Legionów Polskich i najbliższym współpracownikiem Piłsudskiego. 64 lata temu w Londynie zmarł gen. Tadeusz Piskor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Most Kierbedzia - propagandowa przeprawa

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 05:55
Przez ponad 250 lat oba brzegi Wisły nie były połączone. Dlaczego zatem pierwsza stalowa przeprawa nie była dobrze przyjmowana przez samych warszawiaków?
rozwiń zwiń