Historia

Legenda Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 06:10
25 grudnia 800 odbyła się koronacja króla Franków Karola Wielkiego - niezwykłego polityka i wizjonera - na Świętego Cesarza Rzymskiego. W jakim stopniu jego ideały zjednoczonej Europy realizowane są współcześnie?
Audio
  • Karol Wielki - polityk i wizjoner (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Karol Wielki
Karol WielkiFoto: portret autorstwa Albrechta Dürera/Wikipedia domena publiczna

Stworzone przez niego imperium obejmowało ponad milion kilometrów kwadratowych, więc mówienie o karolińskiej Europie jest bardzo zasadne. Jak przypomina prowadząca program, na początku IX wieku w skład państwa frankijskiego wchodziła Galia, Germania, północna i środkowa Italia oraz północno-wschodnia Hiszpania. Kim był twórca tej potęgi?
Przydomek wielki, który nadano Karolowi odnosił się zarówno do jego dokonań, jak również i wyglądu zewnętrznego, bo mierzył 192 cm. - Rzeczywiście był to człowiek wielkiej postury, ale przydomek dotyczy tego, co po nim zostało, legendy. Dokonań politycznych, pewnych norm, zasad, modelu, który stworzył - wyjaśnia prof. Wojciech Fałkowski. Historyk dodaje, że dotyczy to zarówno państwa, monarchii królewskiej, jak również gospodarki.

Polskie słowo "król", jak podkreśla historyk, wywodzi się właśnie od imienia "Karol". Choć ziemie polskie nie wchodziły w skład imperium Karola, bezpośrednio z nim sąsiadowały. Profesor przyznaje, że Polskę łączy z nim również ciekawa historia. - Znany nam dobrze w Polsce Otton III, cesarz z roku 1000, jak mówi legenda, rozkopał grób Karola Wielkiego i ofiarował Bolesławowi Chrobremu w zamian za ramię św. Wojciecha, tron Karola Wielkiego - mówi mediewista. Jak to z legendą bywa, poza piękną opowieścią, trudno o dowody, bo historycy nigdy nie natknęli się na ślad tronu.
Jakiej narodowości był Karol Wielki? Mówi się, że był Frankiem, choć w owym czasie termin ten odnosił się do wielu nacji. - To pytanie jest bardzo aktualne, bo jeszcze przed II wojną światową próby zawłaszczenia nacjonalistycznego oraz użycia osoby i legendy Karola Wielkiego do celów mobilizacyjnych były bardzo częste. Niemieccy historycy udowadniali, że był to czystej krwi Niemiec - opowiada prof. Fałkowski.

Za przedstawiciela jakiego narodu uważał się sam Karol Wielki? Jakie były jego ulubione rozrywki? Posłuchaj całej audycji Katarzyny Kobyleckiej, której gościem był prof. Wojciech Fałkowski, mediewista i historyk UW.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekleństwo templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:40
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 03:07
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
rozwiń zwiń