X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jerzy Braun - chrześcijanin w czasach barbarzyństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:00
Ostatni Delegat Rządu na Kraj, poeta, wreszcie: konsultant podczas obrad Soboru Watykańskiego II - po harcersku służył Bogu i ojczyźnie w czasach, w których oddanie obu tym wartościom tępiono.
Audio
  • Program dokumentalny Władysława Bartoszewskiego: 1.X.1944 r. - wrażenia Jerzego Brauna - poety, filozofa, działacza chrześcijańsko-demokratycznego - z godzin zawieszenia broni w Śródmieściu (wspomnienia zamieszczone w "Tygodniku Warszawskim" w 1947 r.)
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w Tarnowie
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w TarnowieFoto: Mateusz Opasiński, źr.Wikimedia Commons/CC

Jerzy Braun zmarł 44 lata temu, 17 października 1975 roku w Rzymie.

Młodość w harcerstwie

Jako uczeń tarnowskiego gimnazjum związał się z harcerstwem. To wówczas spod jego ręki wyszły utwory - pieśni i wiersze o tematyce skautingowej. Rozpoczęte na Uniwersytecie Jagiellońskim studia polonistyczne przerwała wojna polsko-bolszewicka. Jerzy Braun zgłosił się do obrony kraju na ochotnika. Później odmówił przyjęcia medalu za zasługi na polu bitwy, tłumacząc, że obrona ojczyzny była jego obowiązkiem.

W konspiracji

W czasie okupacji stał się jednym z przywódców "Unii" - organizacji konspiracyjnej o chrześcijańskim charakterze. "Unii" podległy był m.in. Teatr Rapsodyczny, w którym występował młody Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jerzy Braun wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

- Ludzie nie rozpaczali, nie biadali nad utratą swych dóbr osobistych, nad utratą swych domów i sprzętów, była w nich jakaś cudowna imponująca obojętność dla materii - tak Braun wspominał  przedostatni, sześciedziąty drugi dzień Powstania.

Ostatni Delegat Rządu na Kraj

Po aresztowaniu przywódców Podziemia Niepodległościowego (co doprowadziło później do tzw. procesu szesnastu), zastąpił jednego z podstępnie zatrzymanych - Kazimierza Pużaka - na stanowisku przewodniczącego Rady Jedności Narodowej. Funkcję Delegata Rządu na Kraj powierzono mu 27 czerwca 1945. 1 lipca RJN rozwiązała się w efekcie powstania Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

11 grudnia 1948 został aresztowany wraz z żoną. Był okrutnie torturowany, pobyt w stalinowskim więzieniu przypłacił utratą oka i wybiciem wszystkich zębów.

Jerzy Braun został skazany dożywocie. Gniew komunistów sprowadziła na niego działalność niepodległościowa w czasie okupacji i przewodniczenie redakcji "Tygodnika Warszawskiego", który prowadził otwartą polemikę z władzą. Braun wyszedł na wolność w 1956 roku.


Sobór Watykański II

Ostatnią dekadę życia Jerzy Braun spędził w Rzymie. Tam zaangażował się w prace Soboru Watykańskiego II (1962-65) - był konsultantem w sprawach ekumenizmu i apostolstwa świeckich. Współpracował z prymasem Stefanem Wyszyńskim i biskupem Karolem Wojtyłą. Dwukrotnie gościł na audiencji u papieża Pawła VI.  
Jerzy Braun zmarł w Rzymie, 17 października  1975. Podczas pogrzebu zagrano "Płonie ognisko i szumią knieje" - pieśń, której był autorem.

Posłuchaj wspomnień Jerzego Brauna z Powstania Warszawskiego,zamieszczonych w "Tygodniku Warszawskim", przedstawionych na antenie Radia Wolna Europa w audycji "Kronika Powstania Warszawskiego".

Korzystałem z noty biograficznej poświęconej Jerzemu Braunowi autorstwa Marii Żychowskiej.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:10
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kamiński: moją bronią jest pióro

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 06:45
- Wszyscy ci, którzy skłonni są we mnie widzieć takiego faceta jak w westernach albo jak to pokazują znakomite filmy polskie z okresu okupacji mogą przeżyć zawód. Moje wyczyny nie były wyczynami w których pistolet, granat działały. To był inny rodzaj walki - mówił na antenie RWE Aleksander Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 06:01
105 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 08:00
- Chłopcy szli w teren niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń