Historia

Stanisław Parysz - pasterz czasów spełnionej apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 05:35
Był ostatnim żyjącym kapelanem Powstania Warszawskiego. Jednym z wielu księży, którzy przeżyli piekło, które w niejednym złamałoby wiarę.
Audio
  • Wspomnienia o. Medarda Stanisława Parysza z czasów Powstania Warszawskiego, fragment audycji Edyty Poźniak i Witolda Banacha
  • Program Eugeniusza Romiszewskiego opracowany na podstawie relacji Stanisława Podlewskiego (autora książek: "Przemarsz przez piekło", "Rapsodia żoliborska" oraz publikacji prasowych), pracy pt. "Powstanie Warszawskie" - Adama Borkiewicza, zbioru zatytułowanego "Zbrodnie okupanta w czasie Powstania Warszawskiego", osobistych wspomnień księdza Waleria
  • Wywiad z o. Medardem o służbie duszpasterskiej w czasie Powstania Warszawskiego. Rozmawia br. Paweł Teperski OFMCap, źr. kapucyni.pl
Stanisław Parysz (ojciec Medard)
Stanisław Parysz (ojciec Medard)Foto: kapucyni.pl

17 grudnia 1913 urodził się o. Stanisław Parysz, kapucyn (w zakonie jako o. Medard) jeden z kapelanów Powstania Warszawskiego.

Stanisław Parysz przyszedł na świat w Haczowie (woj. podkarpackie). Tu skończył szkołę podstawową. Później uczył się w Kolegium Serafickim w Rozwadowie. Do zakonu oo. kapucynów wstąpił w 1929 roku, śluby złożył rok później.

Wybuch II wojny światowej zastał ojca Medarda w Krakowie. Tam pełnił posługę duszpasterską. W walczącej stolicy znalazł się przez przypadek: warszawscy kapucyni prosili krakowskiego prowincjała zakonu o pomoc w obsługiwaniu kościołów w Warszawie i Lublinie. Ojciec Medard trafił do tej pierwszej 16 lipca 1944, tuż przed wybuchem powstania.

Posługa w czasach powstania

/

Na zdjęciu: zrujnowana Warszawa, fot. Wiesław Chrzanowski, źr.Wikimedia Commons/CC

Ojciec Parysz postanowił świadczyć posługę duszpasterską dla powstańców i ludności cywilnej. - Była niedziela, odprawiam mszę. Było dużo ludzi, msza się już kończyła i wtedy trafiły w nas trzy pociski. Ranni i zabici. Podchodzi do mnie kobieta i mówi: proszę księdza, mój mąż przed chwilą przyjął Jezusa w komunii świętej, a teraz już nie żyje - mówił o. Parysz.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Ojciec Medard odprawiał msze, spowiadał, udzielał namaszczenia chorych. Początkowo pomagał w szpitalu powstańczym przy ul. Długiej. Tu został ranny odłamkiem pocisku, gdy doglądał jednego z rannych. Później pracował w kościele dominikanów, w schronach przy ulicach Miodowej, Długiej, Freta i Podwale. Był świadkiem strącenia samolotu z polską załogą zrzucającego zaopatrzenie dla walczącej stolicy. - Widzę świetlne pociski z dołu, a potem nadlatuje samolot cały w płomieniach i ja wtenczas z dołu krzyczę: "Jeśli żyjecie, to was rozgrzeszam w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!". Po chwili samolot runął na ziemię - wspominał o. Parysz.

Z krzyżem zamiast karabinu

Działalność kapelanów jest jednym z najmniej znanych epizodów Powstania. Tymczasem ich rola była nieoceniona dla walczącego ludu Warszawy.

- Służba duszpasterska w wojsku podziemnym podczas powstania nie była tylko tradycyjnym zwyczajem, ale nieodzowną, konieczną potrzebą żołnierzy. Gdy zabrakło kapelana, oddział dopraszał się o niego, a ksiądz, który stawał na wysokości zadania, zyskiwał wdzięczność i przywiązanie młodych serc żołnierskich - słyszymy w audycji Eugeniusza Romiszewskiego z Radia Wolna Europa, poświęconej powstańczym kapelanom. 
Nie wszyscy kapelani mieli tyle szczęścia, co ojciec Parysz. Wielu z nich poległo podczas niesienia pomocy powstańcom, ludności cywilnej i pełniąc posługę duszpasterską.

Po wojnie

Koniec wojny nie oznaczał dla ojca Parysza początku spokojnych dni. Był więziony przez UB. Komuniści blokowali jego próby budowy kościoła w Tenczynie w latach 1959-1963. Od 1979 roku pełnił posługę w Nowej Soli. Tu pozostał do końca swych dni. Ojciec Medard zmarł 20 czerwca 2013.
Prezydent Lech Kaczyński uhonorował o. Parysza Orderem Odrodzenia Polski.

Posłuchaj wspomnień o. Medarda o walczącej stolicy i audycji Eugeniusza Romiszewskiego z archiwum Radia Wolna Europa o kapelanach Powstania Warszawskiego.

W artykule wykorzystano materiały z serwisu kapucyni.pl

bm

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 06:00
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku. 12 listopada 1898 roku urodził się Leopold Okulicki, ostatni komendant główny Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jankowski ps. Agaton. Cichociemny, który wrócił odbudować Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 05:55
Patrol Stanisława Jankowskiego ps. Agaton wyrusza ze Starego Miasta na Żoliborz i dalej do Puszczy Kampinoskiej. Żołnierzy na czele z "Agatonem" fotografuje Stefan Bałuk. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych powstańczych zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Nitschowa - podarowała stolicy Syrenkę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:55
- Chciałam dać Warszawie symbol siły, symbol obronności, symbol tych czasów, które się zbliżały - wspominała rzeźbiarka o swoim najważniejszym dziele.
rozwiń zwiń