X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Edwin Hubble - wypatrzył uciekające galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 05:50
Amerykańskiego astronoma uhonorowano nadaniem jego imienia pierwszemu teleskopowi wyniesionemu na orbitę okołoziemską. To dzięki niemu wiemy, że nasza galaktyka nie jest sama w kosmosie.
Audio
  • "Oswoić wszechświat" - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" z udziałem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego i Michała Różyczki (23.03.2013)
Teleskop Hubblea, NASA, źr. Wikimedia Commonsdp
Teleskop Hubble'a, NASA, źr. Wikimedia Commons/dp

30 grudnia 1924 Edwin Hubble ogłosił, że istnieją galaktyki inne, niż Droga Mleczna.

Hubble swojego odkrycia dokonał poprzez obserwację cefeid w tzw. "mgławicach" - wówczas sądzono, że znajdują się one wewnątrz naszej galaktyki. Cefeidy to gwiazdy, które pulsują: okresowo zmieniają swoją temperaturę i jasność. Dzięki okresom zmian jasności Hubble był w stanie obliczyć odległość dzielącą nas od nich i doszedł do wniosku, że znajdują się one poza Drogą Mleczną. "Mgławice" okazały się innymi galaktykami.

Rozszerzający się wszechświat

Obłoki
Obłoki Magellana : Mały (po lewej) i Wielki (po prawej), autor: ESO, źr. Wikimedia Commons/CC

- Odległość do obłoku Magellana udało się ustalić zespołowi Hubble’a  z dokładnością  do 10 procent - mówił prof. Grzegorz Pietrzyński w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Odkrycie nie było jedynym na koncie Amerykanina. W 1929 roku ogłosił, na podstawie badań, tzw. Prawo Hubble’a. Mówi ono, że prędkość wzajemnego oddalania się galaktyk we Wszechświecie jest proporcjonalna do ich odległości względem siebie. To oznacza, że wszechświat rozszerza się coraz szybciej.

- Tempo ekspansji Wszechświata określa się jako stałą Hubble’a - mówił drugi gość programu, prof. Michał Różyczka. - Stała Hubble’a wchodzi w skład wielu równań, które opisują Wszechświat. Jeśli chcemy poznać jego przeszłość i przyszłość, musimy znać stałą Hubble’a z jak największą dokładnością.

To również ta wartość pozwoliła naukowcom określić wiek Wszechświata: - Jeden przez wiek wszechświata to stała Hubble’a - mówił prof. Michał Różyczka.

Dwie drogi astronoma

Edwin Hubble urodził się w niewielkim Marschfield w stanie Massachusetts, 20 czerwca 1889. Początkowo zastanawiał się, z którą z pasji wiązać przyszłość. Były dwie: astronomia i prawo. Pierwszą dziedzinę studiował Hubble w Chicago, drugą - w Oxfordzie. Przed wybuchem I wojny światowej wiele wskazywało, że swoją przyszłość zwiąże z prawem: prowadził własną kancelarię.

W 1914 roku zostawił karierę adwokacką i został asystentem w uczelnianym obserwatorium w Chicago. Karierę naukową przerwało przystąpienie USA do wojny - w latach 19178-18 Hubble uczestniczył w walkach we Francji.

Hubble orbituje

Po wojnie został zatrudniony w Mount Willson Observatory, gdzie miał okazję prowadzić badania przy pomocy największego teleskopu ówczesnego świata. Tam pracował aż do śmierci. Astronom zmarł 28 września 1953. Dziś dzieło Hubble’a kontynuują naukowcy, którzy korzystają z teleskopu nazwanego imieniem astronoma. Został on wyniesiony na orbitę w roku 1990. Krążący nad nami obiekt dostarcza informacji o czasach sięgających początków Wszechświata.  

Polscy naukowcy też mieli wkład w określenie wartości stałej Hubble'a - posłuchaj audycji.

bm

Zobacz więcej na temat: astronomia HISTORIA USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galileusz - astronom niesłusznie potępiony

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 06:00
- Polemice z Galileuszem nadano w sposób niespodziewany charakter religijny. Astronom zdaniem uczonych kościelnych wkroczył na zastrzeżone tereny refleksji teologicznej - mówił ks. prof. Jan Sochoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiegowska misja pilota Powersa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 05:40
- Związek Radziecki nie dopuści do naruszania swej suwerenności i każdego agresora spotka należyta odprawa podobna do tej, jaka spotkała samolot amerykański - mówił w 1960 roku premier ZSRR Andriej Gromyko po zestrzeleniu maszyny Francisa Powersa.
rozwiń zwiń