Historia

Orzeł Biały na listach

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 05:55
1 stycznia 1860 roku wprowadzony został do obiegu w Królestwie Polskim pierwszy znaczek pocztowy.
Audio
  • Audycja z cyklu "Parnasik" Jerzego Janickiego, Andrzeja Zdanowskiego i Witolda Zadrowskiego poświęcona filatelistyce. (PR, 15.01.1973)
Fragment pierwszego polskiego znaczka pocztowego, źr. kolekcja A. Sdobnikow
Fragment pierwszego polskiego znaczka pocztowego, źr. kolekcja A. SdobnikowFoto: Wikimedia Commons/dp

Znaczek pojawił się, gdy zarządzanie pocztą stało się częścią kompetencji administracji namiestnika rosyjskiego cara. - Był to znaczek o wzorze rosyjskim z umieszczonym na piersi godłem: orzeł na czerwonym tle. Wskutek słabego druku orzeł był prawie niewidoczny - wyjaśniał Włodzimierz Goszczyński, dziennikarz, gość audycji "Parnasik".

Z twarzą królowej Wiktorii

Na zdjęciu: Penny Black, źr. Wikimedia Commons/dp

Tymczasem znaczek pocztowy robił na świecie zawrotną karierę. Po raz pierwszy wprowadzony został w Anglii na dwadzieścia lat przed pojawieniem się pierwszego polskiego odpowiednika. Jego pomysłodawcą był Rowland Hill. Pierwszy znaczek Brytyjczycy ochrzcili mianem "Penny Black", czyli "Czarna Jednopensówka". Nazwa brała się od ceny znaczka i podobizny młodej królowej Wiktorii na czarnym tle. Kolejne wzory stały się nie tylko przedmiotem użytkowym, ale i obiektem kolekcjonerskim.

Początki filatelistyki

- W połowie XIX wieku bardzo modne były różnego rodzaju zakłady. Zakładano się między sobą o to, kto na przykład w ciągu miesiąca zgromadzi większą liczbę znaczków. Rzecz jasna nie chodziło o znaczki zakupione w urzędzie pocztowym. Chodziło o znaczki uzyskane z własnej korespondencji - przybliża genezę filatelistyki Włodzimierz Goszczyński. 

Szał kolekcjonerski opanował najpierw ojczyznę znaczka pocztowego. - W "Timesie" w 1841 roku znajdujemy ogłoszenie, w którym młody człowiek błaga litościwe osoby o dopomożenie mu w wytapetowaniu sypialni znaczkami pocztowymi - mówił dziennikarz, autor "Vademecum filatelisty" w audycji z 1973 roku.

Już trzydzieści lat później na rynku zaczęły funkcjonować firmy zajmujące się katalogowaniem znaczków. Pojawili się nawet fałszerze podrabiający znaczki.

Znaczek czeka do niepodległości

Na zdjęciu: Pierwszy polski znaczek pocztowy, źr. kolekcja A. Sdobnikow, Wikimedia Commons/dp

Kariera pierwszego polskiego znaczka nie była długa. Wskutek powstań zaostrzyła się antypolska polityka zaborców - ze znaczków zniknęły polskie symbole. Powróciły one dopiero wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.

Posłuchaj audycji poświęconej filatelistyce i historii znaczka pocztowego.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sir Arthur Conan Doyle – zakładnik Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 06:00
– Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną – mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Król pechowiec?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 05:40
– Ostateczny wizerunek Stanisława Augusta w oczach opinii publicznej został określony przez zderzenie faktów: klęskę państwa polskiego i odrodzenie tego państwa przez patriotów emigrantów – mówił historyk, prof. Henryk Wisner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sir Francis Drake: oskubać brodę hiszpańskiego króla

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 06:05
Korsarz, który stał się bohaterem swej epoki i jej najsłynniejszą postacią. Wielki odkrywca, wybitny podróżnik i wojownik, czy bandzior XVI wieku?
rozwiń zwiń