X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"ITR" - tego słuchała cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 07:00
Co tydzień przed radioodbiornikami w całym kraju zasiadali wierni słuchacze. Nastawiano częstotliwość Programu Trzeciego Polskiego Radia i oddawano się rozrywce.
Audio
  • Sygnał Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego
  • Wspomnienia Jacka Janczarskiego o powstaniu ITR (29.08.1997)
  • Wspomnienia Jacka Janczarskiego o początkach pracy w Polskim Radiu (29.08.1997)
  • "Kabaretowe numery i klimaty" - Jacek Janczarski" - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem Stefana Friedmanna. (30.01.2010)
  • Wspomnienia Jerzego Markuszewskiego o Adamie Kreczmarze (05.11.1990)
  • Wspomnienia Jerzego Markuszewskiego o Jonaszu Kofcie (05.11.1990)
Jonasz Kofta i Stefan Friedmann nagrywają audycję radiową, autor: Zygmunt Januszewski, źr. Kulisy Radia by Maciej Kwiatkowski published by Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1973, Wikimedia Commonspd
Jonasz Kofta i Stefan Friedmann nagrywają audycję radiową, autor: Zygmunt Januszewski, źr. "Kulisy Radia" by Maciej Kwiatkowski published by Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1973, Wikimedia Commons/pd

- W roku 1970 na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia był szereg małych audycji rozrywkowych - wspominał Jacek Janczarski. - Któregoś pięknego dnia redakcja wymyśliła, żeby te audycje połączyć i stworzyć blok rozrywkowy, rodzaj magazynu, który bardziej koncentrowałby uwagę słuchacza.

To zadanie powierzono Janczarskiemu. 25 grudnia 1970 rozpoczęła się emisja "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego" na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Adam

Na zdjęciu: Adam Kreczmar, źr. Wikimedia Commons/dp

Szok i powiew świeżości
Formułą programu było przeplatanie krótkich słuchowisk komentarzami i dialogami Janczarskiego i Adama Kreczmara stylizowanymi na improwizację (ten efekt potęgowało częste wtrącanie się Jerzego Markuszewskiego z reżyserki). -To był szok, że nagle ktoś mówi bardzo prywatnie (oczywiście to było udawane) i ludzie poczuli, że podsłuchują, że mikrofon został włączony za wcześnie, że nagle to radio nie jest takie oficjalne - wspominał współtwórca ITR Stefan Friedmann.

Zgrany zespół

Jacek Janczarski zbudował zgrany zespół ludzi, którzy traktowali pracę nad "ITR" jak przyjemność. W tej ekipie znalazł się m.in. Adam Kreczmar. - Myśmy się znali od dziecka, ponieważ nasi rodzice również znali się doskonale - wspominał Jacek Janczarski. - Ja do dzisiaj wspominam, że Adam Kreczmar nauczył mnie palić na łanach owsa na Bukowinie, pić wódkę na Olczańskim Wierchu w zawalającej się szopie i uwodzić dziewczyny.
Przede wszystkim jednak namówił Janczarskiego do pisania. Później to właśnie Kreczmar zaangażował w tworzenie "ITR" Jerzego Markuszewskiego, byłego szefa Teatru Polskiego Radia, który właśnie wrócił do radia po pięcioletnim zakazie pracy w środkach masowego przekazu.

Jonasz

Na zdjęciu: Jonasz Kofta, autor: Renata Pajchel, źr. Wikimedia Commons/dp
W zespole znalazł się także Jonasz Kofta. - W pamięci bardzo wielu ludzi współpracujących z nim,  Jonasz pozostał człowiekiem, który w interesach, obiecankach, umowach był dość swobodny. Natomiast przez cztery lata współpracy ze mną, w trakcie pracy przy audycji "ITR", a później "IMA", ani razu nie nawalił, ani razu się nie spóźnił - wspominał współpracę z Koftą Jerzy Markuszewski.
Kultowe cykle
Program cieszył się wielką popularnością. - Po roku ktoś podszepnął mi, że mamy milion stałych słuchaczy - mówił Jacek Janczarski.
W ramach Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego" powstał szereg cyklów autorskich, które z czasem zyskały status kultowych. Wśród nich wymienić należy "Dialogi na cztery nogi" Jonasza Kofty i Stefana Friedmanna, "Rodzinę Poszepszyńskich" autorstwa Janczarskiego i Macieja Zembatego. Wielką popularność zyskały słuchowiska "Kocham pana, panie Sułku" (zadebiutowało w "ITR", później emitowane w innych programach) i "Fachowcy", gawęda "O wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia" Jana Tadeusza Stanisławskiego, który wcielał się w profesora z Katedry Mniemanologii Stosowanej, czy dialogi autorstwa Marii Czubaszek "Dzień dobry, jestem z „Kobry”! ".

- Wtedy młodzi aktorzy garnęli się do grania. Zaszczytem było zagrać w "Iteerze", w "Rodzinie Poszepszyńskich", czy w "Kocham pana, panie Sułku" - wspominał Stefan Friedmann.
"ITR" został zdjęty z ramówki w roku 1974. Szybko powrócił w zbliżonej formule jako "Ilustrowany Magazyn Autorów" i utrzymał się na antenie przez 2 lata.

Posłuchaj wspomnień twórców "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio Wrocław nadaje od 1946 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 06:00
– Prace przy odbudowie zniszczonej działaniami wojennymi rozgłośni trwały od wiosny do jesieni – wspominał Jerzy Jaroszyński, inżynier pracujący przy uruchomieniu 50-kilowatowej radiostacji wrocławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program II nadaje! – ważny moment w historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 06:02
"Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" – głosił tytuł w "Życiu Warszawy", informujący czytelników o uruchomieniu drugiego ogólnopolskiego programu Polskiego Radia. Był 3 października 1949.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kreczmar: Jestem za dyktaturą artystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 06:00
70 lat temu, 17 czerwca 1944 urodził się Adam Kreczmar, polski poeta, satyryk, autor słuchowisk radiowych i twórca kabaretowy. Żył zaledwie 38 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 21:03
Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku rola Polskiego Radia była nie do przecenienia. Ludność stolicy dowiadywała się tą drogą o postępach walk. Radio budowało poczucie jedności. O tym niezwykle ważnym okresie będą mówić uczestnicy konferencji "Polskie Radio w czasie II wojny światowej".
rozwiń zwiń