X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Feliks Gwiżdż - góral, radiowiec, męczennik

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 06:00
Rzecznik regionalizmu podhalańskiego, polityk i dziennikarz całe życie poświęcił dla swojego regionu i swojej ojczyzny. Za to poświęcenie zapłacił najwyższą cenę.
Audio
  • "Śtuki", gawęda z cyklu "Zwyrtałowa Bacówka Pod Wesołym Wierchem" występują: Jerzy Ronard Bujański, Bronisław Romaniszyn i Feliks Gwiżdż (archiwum PR Kraków, 1951)
  • "Weselne przygrywki", gawęda góralska o tradycyjnym sposobie zawierania małżeństw góralskich z cyklu "Zwyrtałowa Bacówka Pod Wesołym Wierchem" występują: Jerzy Ronard Bujański, Bronisław Romaniszyn, Feliks Gwiżdż (archiwum PR Kraków, 1951)
  • "Ostatnie rozporządki", góralskie gawędy o umieraniu i rozporządzeniach co do podziału majątku z cyklu "Zwyrtałowa Bacówka Pod Wesołym Wierchem", występują: Jerzy Ronard Bujański, Bronisław Romaniszyn i Feliks Gwiżdż. (archiwum PR Kraków, 1951)
Rzecznik regionalizmu podhalańskiego, polityk i dziennikarz Feliks Gwiżdż
Rzecznik regionalizmu podhalańskiego, polityk i dziennikarz Feliks GwiżdżFoto: Wikipedia/domena publiczna

26 marca 1952 roku zmarł w więzieniu UB na Rakowieckiej Feliks Gwiżdż, patriota, poeta, dziennikarz, prowadzący audycje w gwarze góralskiej w Polskim Radiu Kraków.

Serce górala

Urodził się w Odrowążu, szkołę ukończył w Krakowie, studia - we Lwowie. Tam też stawiał pierwsze kroki w dziennikarskiej karierze na łamach "Kuriera Lwowskiego". Zdobyte doświadczenie wykorzystał po powrocie na Podhale, gdzie założył "Gazetę Podhalańską". Był lokalnym patriotą, promował podhalański regionalizm: był prezesem Związku Podhalan i Związku Drużyn Podhalańskich, organizowanych przez niego na wzór Drużyn Strzeleckich Piłsudskiego. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pozostał w wojsku, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Działalność polityczna

Sentyment do postaci Józefa Piłsudskiego obudził się w nim ponownie po zamachu majowym. W 1928 roku uzyskał mandat poselski z ramienia BBWR. W niższej izbie parlamentu pozostał do roku 1935. Wówczas został senatorem – tę godność piastował do roku 1938.

Okupacja i powstanie

Feliks Gwiżdż lata okupacji przeżył w Warszawie. Działał w konspiracji, w AK posługiwał się pseudonimem "Stryk". W powstaniu walczył na Mokotowie, pełnił funkcję komendanta Rajonu V-Sadyba. W powstaniu walczyli też jego dwaj synowie: Andrzej i Jacek. Ten drugi był członkiem batalionu "Zośka" i zginął 11 sierpnia.

POWSTANIE WARSZAWSKIE – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>

Po wojnie, w Polskim Radiu

Po upadku powstania udało mu się uniknąć aresztowania. Przedostał się z Warszawy do Krakowa. Tutaj dopadło go NKWD. 16 sierpnia 1945 roku został aresztowany za działalność w Konwencie Organizacji Niepodległościowych i bycie redaktorem nielegalnego pisma "Wolność i Prawda". Wyszedł po roku. Początkowo zajmował się tłumaczeniami. Żyłka dziennikarza i podhalańskiego patrioty szybko dała o sobie jednak znać: Gwiżdż rozpoczął pracę w Polskim Radiu, gdzie opracowywał góralskie audycje i gawędy.

Posłuchaj gawędy "Śtuki", "Weselne przygrywki" i  "Ostatnie rozporządki" z cyklu "Zwyrtałowa Bacówka Pod Wesołym Wierchem", występują: Jerzy Ronard Bujański, Bronisław Romaniszyn i Feliks Gwiżdż. Materiały pochodzą z archiwum Polskiego Radia Kraków.

Ponownie aresztowano go w 1951 roku. Przetrzymywany  był w katowni UB na Rakowieckiej w Warszawie. Nie wytrzymał uwięzienia, zmarł 27 maja 1952 roku.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak