Historia

Ludwik Napoleon Bonaparte. Dobry gospodarz, słaby żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:35
- To, co robił było karykaturą rządów wielkiego Napoleona – mówił o Ludwiku Napoleonie prof. Paweł Wieczorkiewicz. Czy historyk nie ocenił monarchy zbyt surowo?
Napoleon III Bonaparte
Napoleon III BonaparteFoto: Wikipedia/domena publiczna

9 stycznia 1873 roku zmarł na emigracji w Wielkiej Brytanii Ludwik Napoleon Bonaparte, były Cesarz Francuzów (panujący jako Napoleon III), bratanek Napoleona Bonaparte.


Posłuchaj
03:02 p i b napoleon.mp3 Audycja z cyklu "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta, o Napoleonie III mówią prof. Paweł Wieczorkiewicz i prof. Marek Urbański. (PR, 2003)

 

Na Wyspy musiał udać się po przegranej wojnie francusko-pruskiej, toczonej w latach 1870-1871. Wojna, którą sprowokował Bismarck słynną depeszą emską, była prowadzona przez Francuzów i Niemców w zupełnie inny sposób:

- Prusy, opierając się o doświadczenia wojny z Austrią, wykorzystywały w konflikcie z Francją w bardzo szerokim zakresie linie kolejowe i połączenia telegraficzne: szef sztabu generalnego, gen. von Moldke, dowodzący armią, daleko pozostawał na tyłach i dowodził przy pomocy telegrafu - wyjaśniał prof. Andrzej Notkowski w audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".


Posłuchaj
00:58 1852 rok.mp3 Audycja z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci - rok 1852" Andrzeja Sowy z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 5.08.2000)

 

Tymczasem Ludwik Napoleon dowodził swoimi oddziałami z niewielkiej odległości od frontu. To oraz przewaga technologiczna Prusaków, stały się przyczynami francuskiej klęski: dumny cesarz dał się wziąć do niewoli w bitwie pod Sedanem. Wojna zakończyła się kompromitacją Napoleona i całej Francji oraz utratą Alzacji i Lotaryngii przez państwo nad Sekwaną.

- To była klęska z całą pewnością większa niż w roku 1940, wynikająca jednak paradoksalnie ze znakomitego poczucia Francuzów, którzy byli przekonani o własnej potędze - zaznaczył historyk prof. Marek Urbański.

Okres prosperity

Francuzi mieli powody ku temu, żeby czuć się pewnie. W czasach rządów Napoleona III Francja przeżywała okres hossy. Liberalna polityka ekonomiczna przynosiła pozytywne efekty, rozwijał się przemysł.- Za jego to rządów Francja stała się bankierem Europy – oceniał mówił prof. Marek Urbański. - Kapitał francuski zaczął ekspandować do wszystkich państw kontynentu zwłaszcza do państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W trakcie jego rządów nastał renesans francuskiego kolonializmu: Napoleon wzmocnił wpływy Francji w Afryce poprzez poparcie dla budowy Kanału Sueskiego i zajęcie Madagaskaru, za jego rządów Francja umocniła pozycję handlową w Chinach. Interweniował w wojnie krymskiej i wojnie między Piemontem a Austrią. Próbom podporządkowania Francji oparł się tylko Meksyk wsparty przez Stany Zjednoczone.

Cesarz plebiscytów

Ludwik Napoleon Bonaparte urodził się 20 kwietnia 1808 roku jako syn brata swojego wielkiego imiennika, Ludwika Bonaparte i córki Józefiny - Hortensji. Nim zasiadł na tronie stryja dwukrotnie próbował przejąć władzę poprzez zamach stanu.

Po rewolucji lutowej został wybrany na prezydenta II Republiki i już w 3 lata później, w 1851 roku przeprowadził zamach stanu i zniósł konstytucję i rozwiązał Zgromadzenie Prawodawcze. Nowa konstytucja, wprowadzona po plebiscycie, była wzorowana na tej konsularnej, dając Napoleonowi niemal dyktatorską władzę. Widząc poparcie dla swoich reform Napoleon poszedł o krok dalej - 2 grudnia 1852 roku ponownie po plebiscycie ludowym ogłosił się Cesarzem Francuzów.

Posłuchaj
03:50 1870 rok.mp3 Audycja z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci - rok 1870" Andrzeja Sowy z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 23.08.2000)

 

bm

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA
Czytaj także

Napoleon Bonaparte. "Tam, gdzie nie ma wolności, nie ma ani praw, ani obowiązków"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:40
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kardynał Richelieu - szara eminencja Francji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 05:40
Człowiek, który stworzył potęgę Francji, polityczny geniusz, twórca monarchii absolutnej, mąż stanu, który pokonał hugenotów. Wizjoner z planami rozwijania potęgi morskiej polityki kolonialnej Francji, który wprowadził kraj do wojny trzydziestoletniej z myślą, że po jej zakończeniu król Francji będzie sterował sąsiednimi krajami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfred Dreyfus - ofiara antysemickiej nagonki

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 05:38
129 lat temu, 22 grudnia 1894 roku, Alfred Dreyfus został skazany na dożywocie i zesłany na Wyspę Diabelską w Gujanie. Sprawa niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo oficera wstrząsnęła francuską opinią publiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Armia Polska we Francji. Początek szlaku polskich żołnierzy na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 06:00
- Rząd Polski na wychodźstwie miał dwa główne zadania polityczne - miał pilnować interesów polskich na arenie międzynarodowej i tworzyć wojsko - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz, historyk.
rozwiń zwiń