X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ludwik Napoleon Bonaparte - dobry gospodarz, słaby wojak

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:00
- To, co robił było karykaturą rządów wielkiego Napoleona – mówił o Ludwiku Napoleonie prof. Paweł Wieczorkiewicz. Czy historyk nie ocenił monarchy zbyt surowo?
Audio
  • Audycja z cyklu "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta, o Napoleonie III mówią prof. Paweł Wieczorkiewicz i prof. Marek Urbański. (PR, 2003)
  • Audycja z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci - rok 1852" Andrzeja Sowy z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 5.08.2000)
  • Audycja z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci - rok 1870" Andrzeja Sowy z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 23.08.2000)
Napoleon III Bonaparte
Napoleon III BonaparteFoto: Wikipedia/domena publiczna

9 stycznia 1873 roku zmarł na emigracji w Wielkiej Brytanii Ludwik Napoleon Bonaparte, były Cesarz Francuzów (panujący jako Napoleon III), bratanek Napoleona Bonaparte.

Na Wyspy musiał udać się po przegranej wojnie francusko-pruskiej, toczonej w latach 1870-1871. Wojna, którą sprowokował Bismarck słynną depeszą emską, była prowadzona przez Francuzów i Niemców w zupełnie inny sposób:
- Prusy, opierając się o doświadczenia wojny z Austrią, wykorzystywały w konflikcie z Francją w bardzo szerokim zakresie linie kolejowe i połączenia telegraficzne: szef sztabu generalnego, gen. von Moldke, dowodzący armią, daleko pozostawał na tyłach i dowodził przy pomocy telegrafu - wyjaśniał prof. Andrzej Notkowski w audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Tymczasem Ludwik Napoleon dowodził swoimi oddziałami z niewielkiej odległości od frontu. To oraz przewaga technologiczna Prusaków, stały się przyczynami francuskiej klęski: dumny cesarz dał się wziąć do niewoli w bitwie pod Sedanem. Wojna zakończyła się kompromitacją Napoleona i całej Francji oraz utratą Alzacji i Lotaryngii przez państwo nad Sekwaną. - To była klęska z całą pewnością większa niż w roku 1940, wynikająca jednak paradoksalnie ze znakomitego poczucia Francuzów, którzy byli przekonani o własnej potędze - zaznaczył historyk prof. Marek Urbański.

Okres prosperity

Francuzi mieli powody ku temu, żeby czuć się pewnie. W czasach rządów Napoleona III Francja przeżywała okres hossy. Liberalna polityka ekonomiczna przynosiła pozytywne efekty, rozwijał się przemysł.- Za jego to rządów Francja stała się bankierem Europy – oceniał mówił prof. Marek Urbański. - Kapitał francuski zaczął ekspandować do wszystkich państw kontynentu zwłaszcza do państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W trakcie jego rządów nastał renesans francuskiego kolonializmu: Napoleon wzmocnił wpływy Francji w Afryce poprzez poparcie dla budowy Kanału Sueskiego i zajęcie Madagaskaru, za jego rządów Francja umocniła pozycję handlową w Chinach. Interweniował w wojnie krymskiej i wojnie między Piemontem a Austrią. Próbom podporządkowania Francji oparł się tylko Meksyk wsparty przez Stany Zjednoczone.

Cesarz plebiscytów

Ludwik Napoleon Bonaparte urodził się 20 kwietnia 1808 roku jako syn brata swojego wielkiego imiennika, Ludwika Bonaparte i córki Józefiny - Hortensji. Nim zasiadł na tronie stryja dwukrotnie próbował przejąć władzę poprzez zamach stanu. Po rewolucji lutowej został wybrany na prezydenta II Republiki i już w 3 lata później, w 1851 roku przeprowadził zamach stanu i zniósł konstytucję i rozwiązał Zgromadzenie Prawodawcze. Nowa konstytucja, wprowadzona po plebiscycie, była wzorowana na tej konsularnej, dając Napoleonowi niemal dyktatorską władzę. Widząc poparcie dla swoich reform Napoleon poszedł o krok dalej - 2 grudnia 1852 roku ponownie po plebiscycie ludowym ogłosił się Cesarzem Francuzów.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci" i "Piękny i bestia" dotyczących postaci Napoleona.

bm

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 06:18
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Richelieu - szara eminencja Francji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 06:20
Człowiek, który stworzył potęgę Francji, polityczny geniusz, twórca monarchii absolutnej, mąż stanu, który pokonał hugenotów. Wizjoner z planami rozwijania potęgi morskiej polityki kolonialnej Francji, który wprowadził kraj do wojny trzydziestoletniej z myślą, że po jej zakończeniu król Francji będzie sterował sąsiednimi krajami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Dreyfus - ofiara antysemickiej nagonki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 05:40
19 września 1899 roku ułaskawiono Alfreda Dreyfusa, niesłusznie skazanego w jednym z najsłynniejszych procesów XIX wieku za szpiegostwo na rzecz Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armia Polska we Francji - początek szlaku polskich żołnierzy na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 06:12
- Rząd Polski na Wychodźstwie miał dwa główne zadania polityczne - miał pilnować interesów polskich na arenie międzynarodowej i tworzyć wojsko - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń