Historia

24 lata temu zmarł Józef Czapski

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 06:03
Portret wielkiego malarza, pisarza, więźnia Starobielska, współtwórcy paryskiej "Kultury". Przedstawiamy fragmenty kilkudziesięciu godzin nagrań z lat 1982-86.
Józef Czapski
Józef CzapskiFoto: Fot. Instytut Literacki w Paryżu

Nagrania z Józefem Czapskim powstały ponad ćwierć wieku temu. Wielki malarz i pisarz, współtwórca paryskiej "Kultury", miał wtedy prawie 90 lat.

Przez wiele miesięcy odwiedzałem Józefa Czapskiego z magnetofonem Radia Wolna Europa. Przyjmował mnie na pięterku w "Kulturze" w podparyskim Maisons Laffitte, w swoim pokoju pełnym sztalug, płócien, farb i paruset oprawionych w płótno tomów dziennika, który prowadził przez całe życie. Rozmawialiśmy o wszystkim. O wydarzeniach, których był świadkiem, jak przewrót bolszewicki w Rosji i sowieckie obozy na nieludzkiej ziemi. O wybitnych postaciach, z którymi los Go zetknął, jak Anders, de Gaulle, Achmatowa, Camus czy Malraux. O Polsce.

W serwisie specjalnym poświęconym Józefowi Czapskiemu prezentujemy zarówno te rozmowy, jak również nagrania z lat 1982-86 - wspomnienia Czapskiego ze Starobielska i Griazowca, gdzie cudem uniknął zagłady, oraz o poszukiwaniu w latach 1941-1942 zaginionych oficerów i żołnierzy polskich.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia.

Czytaj także

Stanisław Barańczak: poeta musi mówić prawdę

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 06:00
- Nie odrzucam polityki czy spraw społecznych jako tematu wiersza, raczej staram się zawsze widzieć je jako fragment wszystkich tych uwikłań, w których się człowiek znajduje - mówił poeta Stanisław Barańczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włada Majewska. Parodystka, dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:35
12 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Giedroyc - twórca paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 05:40
14 września 2000 zmarł Jerzy Giedroyc. Portal Polskieradio.pl przedstawia postać Redaktora w specjalnym serwisie.
rozwiń zwiń