Historia

André Frossard - ateista, który spotkał Boga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 06:00
Jak ateista i ideowy komunista stał się gorliwym katolikiem, autorem pierwszego w dziejach wywiadu z papieżem i przyjacielem Jana Pawła II? Wszystko zaczęło się od przypadkowej wizyty w świątyni.
Audio
  • André Frossard, katolicki pisarz, autor wielu książek, publicysta "Le Figaro" mówi o przemianach w Polsce, trwałości śladów po komunizmie. Wypowiedź po francusku w tłumaczeniu Dariusza Rosiaka. Wywiad: Dariusz Rosiak (pseud. Feliks Dąbrowski).(RWE)
Andr Frossard, źr. You Tubeina.fr
André Frossard, źr. You Tube/ina.fr

Ludwik

Na zdjęciu: Ludwik Oscar Frossard, ojciec André'a Frossarda, źr. Agence Meurisse, Wikimedia Commons/dp

100 lat temu, 14 stycznia 1915, urodził się André Frossard, francuski dziennikarz, pisarz i przyjaciel papieża-Polaka. Niewiele wskazywało na to, że Frossard zostanie w przyszłości jednym z najważniejszych katolickich publicystów XX wieku. Jego babka była Żydówką, matka - protestantką. Od najmłodszych lat André Frossard przesiąkał ideami komunizmu, jego ojciec, Ludwik Oscar Frossard, założył Francuską Partię Komunistyczną, gdy syn miał 5 lat.

Nawrócenie
Wszystko zmieniło się, gdy Frossard miał 20 lat. Jeden epizod zmienił całe jego życie: młody André przez przypadek znalazł się w katolickim kościele. Tam miał doznać objawienia, pod wpływem którego nawrócił się.

"Wszedłem do kaplicy jako ateista, a w kilka minut później wyszedłem z niej jako chrześcijanin - i byłem świadkiem swojego własnego nawrócenia, pełen zdumienia, które ciągle trwa" - pisał w dziele "Bóg i ludzkie pytania".

Kariera dziennikarska
Frossard postanowił nie dzielić się z nikim swoim doświadczeniem w obawie przed posądzeniem o niepoczytalność. W trakcie wojny działał we francuskim ruchu oporu. Po wojnie zaczął przygodę z dziennikarstwem. Publikował w "Temps Présent","L’Aurore", "Paris-Match", wydawnictwie "Nouveau Candide". W 1961 roku rozpoczęła się jego współpraca z  "Le Figaro". O swoim mistycznym doświadczeniu opowiedział światu w 1969 roku w książce, która stała się światowym bestsellerem - "Bóg istnieje, spotkałem Go".

Pierwszy taki wywiad
Publicystą zainteresował się zasiadający od niedawna na piotrowym tronie papież Jan Paweł II. Papież-Polak poprosił Francuza, by ten przeprowadził z nim wywiad. Dzięki temu powstała książka "Nie lękajcie się!" - pierwszy w historii wywiad z papieżem i zarazem kolejny bestseller na koncie Frossarda. W kolejnych książkach publicysta i filozof poruszał kwestie religijne, wśród jego dzieł należy wymienić np. "36 dowodów na istnienie diabła" czy "Bóg i ludzkie pytania”.

JAN PAWEŁ II - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>
Frossarda zajmowały jednak nie tylko kwestie życia wiecznego, ale i sprawy doczesne. Przez wiele lat współpracy z "Le Figaro" pisał felietony na temat bieżącej polityki. Nie bez znaczenia były dla niego także wydarzenia, które rozgrywały się w Polsce - kraju przyjaciela, papieża i w całym bloku wschodnim.
- Najmniejsze prawdy mają moc wybuchów jądrowych. Od chwili, gdy prawda wkracza w system taki, jak komunizm, wyrok na ten system zostaje wydany – tak pisarz komentował upadek ZSRR na antenie Radia Wolna Europa. Posłuchaj całej audycji z cyklu "Listy do Polski" z przekazem André'a Frossarda.
W 1987 został członkiem Akademii Francuskiej. Frossard zmarł 20 lat temu, 2 lutego 1995.
bm

Czytaj także

Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 05:40
9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji, zmarł generał i prezydent Francji Charles de Gaulle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 06:00
Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie - według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II – papież z dalekiego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 06:01
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Wynik konklawe ogłoszono o godzinie 18.44. Był to początek niezwykłego, trwającego 26 lat pontyfikatu papieża Polaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Augustyn z Hippony. Filozof Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 05:40
Na chrześcijaństwo przeszedł w dorosłym życiu. Jako w pełni dojrzały człowiek połączył wykształcenie obywatela Rzymu z żarliwością neofity. Z tej mieszanki powstał jeden z najważniejszych umysłów młodego Kościoła.
rozwiń zwiń