X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wilczy Szaniec - betonowe siedlisko bestii

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 05:40
50 tysięcy metrów sześciennych betonu i ściany o grubości kilku metrów do dziś, choć zostały z nich tylko ruiny, przytłaczają ogromem. Wolfsschanze idealnie obrazuje dwie natury Hitlera: megalomanię i paniczny strach o własne życie.
Audio
  • Kwatera Hitlera, reportaż z archiwum Polskiego Radia. (PR, 1.07.1957)
Wilczy Szaniec w Gierłoży
Wilczy Szaniec w GierłożyFoto: Andrzej Otrębski/Wikimedia/domena publiczna

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku wydany został rozkaz wysadzenia w powietrze dotychczasowej kwatery głównej Adolfa Hitlera - Wilczego Szańca w dzisiejszej Gierłoży.

Idealna lokalizacja

Ukryty w kętrzyńskiej puszczy kompleks, ponad 50 tysięcy metrów sześciennych betonu, stanowił w latach 1941-1944 główną kwaterę Hitlera. Wybór lokalizacji był nieprzypadkowy. Kwatera była na tyle daleko wysunięta na wschód, że nie zagrażały jej naloty bombowe zachodnich aliantów. Jej lokacja miała też wymiar propagandowy: bliskość granicy ZSRR miała pokazywać, że Führer jest pewny powodzenia planu Barbarossa i rychłego zwycięstwa nad Stalinem. Betonowa twierdza była trudna do zdobycia ze względu na otoczenie: wróg musiałby przedostać się przez gęsty las i pokonać mazurskie jeziora.

Nad Hitlerem czuwał diabeł stróż

Przy budowie szańca pracowało 30-50 tysięcy ludzi. W środku mazurskiego lasu wyrósł kompleks betonowych bunkrów o ścianach kilkumetrowej grubości. Taka izolacja pozwalałaby przetrwać nalot dywanowy lub ostrzał artyleryjski. Hitler nie przewidział, że paradoksalnie ową grubość ścian chcieli wykorzystać spiskowcy na czele z Clausem von Stauffenbergiem. Dzięki grubym ścianom ładunek bombowy, który wystarczyłby do zgładzenia Wodza Rzeszy mógł być stosunkowo niewielkich rozmiarów: dzieła zniszczenia dokonałaby odbita przez betonowe ściany fala uderzeniowa.

Przypadek sprawił, że dnia zamachu - 20 lipca 1944 roku - narada wojskowa, podczas której von Stauffenberg podrzucił ładunek, odbywała się nie w betonowym bunkrze, a w drewnianym baraku. To, i gruby dębowy stół do map, uratowało Hitlerowi życie.

Szczęście już jednak opuściło przywódcę III Rzeszy. Jego dywizje cofały się pod naporem Armii Czerwonej na wschodzie i wojskami sprzymierzonych na zachodzie. 20 listopada 1944 roku kwaterę główną przeniesiono do Zossen pod Berlinem. Do wysadzenia Wilczego Szańca zużyto prawdopodobnie około 8 ton trotylu.

Rozminowywanie terenu wokół Wilczego Szańca zakończono dopiero w 1955 roku. Odnaleziono i zabezpieczono ponad 54 tysięcy min. Łącznie trzeba było rozminować 72 ha lasu i ponad 52 ha gruntów. Posłuchaj reportażu z archiwum Polskiego Radia o rozminowywaniu kwatery Hitlera.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc kryształowa - niemiecka noc hańby

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 06:00
"Tylko ci, w których żyłach płynie niemiecka krew, mogą być członkami narodu. Dlatego żaden Żyd nie może być członkiem narodu" – tak pisał Adolf Hitler w "Mein kampf".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja T4 - "likwidacja życia niewartego życia"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 05:55
Na szczycie hierarchii czystości rasowej znajdowali się Aryjczycy – zmyślona rasa wysokich, smukłych i jasnowłosych ludzi z północnej Europy. Na przeciwnym biegunie usytuowano Żydów, Romów, homoseksualistów i osoby niepełnosprawne. Wyeliminowanie tych grup stało się zasadniczym elementem ideologii nazistów.
rozwiń zwiń