X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 08:50
Zapoznaj się z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia, posłuchaj wstrząsających relacji świadków, tych którzy przeżyli piekło obozów.
Nieznana z imienia i nazwiska kobieta z dzieckiem - matki z dziećmi były zabijane od razu po przyjeździe do obozu Auschwitz-Birkenau
Nieznana z imienia i nazwiska kobieta z dzieckiem - matki z dziećmi były zabijane od razu po przyjeździe do obozu Auschwitz-BirkenauFoto: Yad Vashem

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Zapoznaj się z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia, posłuchaj wstrząsających relacji świadków, tych którzy przeżyli piekło obozów. Wejdź na stronę serwisu specjalnego - wyzwolenie Auschwitz-Birkenau.


Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis historyczny

Od 1942 roku Auschwitz-Birkenau stał się fabryką śmierci działającą z zatrważającą skutecznością. "[...] stał się ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów. Ginęli oni tylko ze względu na swoje pochodzenie [...]. Po selekcji mordowano w komorach gazowych większość z nowo przywiezionych ludzi, uznanych przez lekarzy SS za niezdolnych do pracy: osoby chore, starsze, kobiety w ciąży, dzieci. Osób tych nie wprowadzanodo ewidencji obozowej, tzn. nie oznaczano ich numerami i nie rejestrowano" - czytamy dalej w opracowaniu Muzeum.

Do momentu wyzwolenia, Niemcy zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

W obozach, które stały się fabrykami śmierci ofiarą Ostatecznego Rozwiązania padło około 6 milionów Żydów z wielu krajów europejskich. Jesienią 1944 roku zbliżanie się frontu wschodniego zatrzymało ludobójstwo. Na rozkaz Heinricha Himmlera pośpiesznie zniszczono komory gazowe i krematoria, by zatrzeć ślady zbrodni.

"Zasadniczymi elementami nazistowskiej ideologii były: nienawiść do Żydów, demokracji, komunizmu, oraz przekonanie o wyższości narodu niemieckiego nad innymi. Dążąc do stworzenia "czystego rasowo" społeczeństwa, niemieccy naziści planowali zagładę Żydów, ale także Słowian, Romów (Cyganów) i innych" - czytamy w publikacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau "Auschwitz. Historia i Traźniejszość".

Wejdź na stronę serwisu specjalnego o niemieckich nazistowskich obozach śmierci, głównych postaciach - architektach zbrodni, zorganizowanym przemyśle śmierci i sprecyzowanych planach ludobójstwa - gdc.polskieradio.pl


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadectwo ocalałego z Holokaustu Edwarda Mosberga

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 08:00
- Nie powinniśmy zapominać, że nie było polskich obozów śmierci, ani polskiego Holokaustu. Jestem tutaj nie tylko po to, żeby zaświadczyć o okrucieństwach Holocaustu. Jestem tu także po to, żebyście stali się świadkami mojej historii - tymi słowami były więzień niemieckich nazistowskich obozów zagłady zwrócił się do uczestników Marszu Żywych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum Chaima Eissa - nadzieja na ucieczkę z piekła

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 09:00
Jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych zagładą Żydów ma trafić do Polski na początku tego roku.
rozwiń zwiń