Historia

Gibraltar - kawałek Brytanii u granic Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 06:00
5 lutego 1985 roku Hiszpania otworzyła granicę z Gibraltarem. Przejście było zamknięte od 6 czerwca 1969 roku, kiedy generał Franco wydał rozkaz w związku z przeprowadzonym na półwyspie referendum konstytucyjnym, w skutek którego potwierdzony został status Gibraltaru jako kolonii brytyjskiej.
Audio
  • Doniesienia Polskiego Radia o rozmowach brytyjsko-hiszpańskich w sprawie otwarcia granicy w magazynie "7 dni w kraju i na świecie" Cezarego Lewińskiego i Grzegorza Dziemidowicza (10.02.1985)
  • "Na gibraltarskiej skale", audycja A. Koniecznego (03.01.1980)
Skała Gibraltarska
Skała GibraltarskaFoto: Ben30/Flickr

Wojna po śmierci upośledzonego króla

Skalisty półwysep znajduje się w rękach Brytyjczyków od 1704 roku. Targana konfliktami wewnętrznymi Hiszpania była wówczas już cieniem własnej potęgi. Na domiar złego rządził nią upośledzony umysłowo i zdeformowany fizycznie król Karol II. Gdy zmarł bezpotomnie jako ostatni hiszpański Habsburg, o schedę po nim zaczęły walczyć państwa europejskie.

- Ludwik XIV osadził na tronie w Madrycie swojego wnuka Filipa V. W efekcie inne europejskie mocarstwa zbrojnie zaczęły dochodzić swych pretensji - słyszymy w programie "Na gibraltarskiej skale". - Anglicy niespodziewanym desantem z morza zajęli twierdzę.

Po dziewięciu latach, w myśl traktatu pokojowego podpisanego w Utrechcie, Gibraltar został przekazany Wielkiej Brytanii jako wieczysta kolonia.

Strategiczne znaczenie

Hiszpania nie zrezygnowała jednak do dziś pretensji do skalistego półwyspu. Madryt dąży do odzyskania kontroli nad Gibraltarem. Nic dziwnego: Słupy Heraklesa stanowią bramę do Morza Śródziemnego. Terytorium już kilkakrotnie dowodziło swojego strategicznego znaczenia.

W czasach wojen napoleońskich operowała stąd flota brytyjska, zaś w trakcie II wojny światowej Gibraltar był drugim obok Malty "niezatapialnym lotniskowcem" i przez pewien czas stanowił nawet kwaterę główną wojsk alianckich.

- W Gibraltarze zorganizowano jedną z większych mistyfikacji mających wprowadzić w błąd hitlerowskie dowództwo odnośnie otwarcia drugiego frontu latem 1944 roku. Podrzędny aktor angielski przez szereg dni poprzedzających zaplanowany termin czerwcowej inwazji w Europie Zachodniej, odgrywał rolę Bernarda Montgomery’ego. Aktor ów pokazywał się bez przerwy w wojsku odbierając parady. Mistyfikacja w pełni się udała - słyszymy w audycji z 1980 roku.
Dla Polaków Gibraltar ma szczególne znaczenie: tutaj 4 lipca 1943 roku zginął w katastrofie Wódz Naczelny i premier gen. Władysław Sikorski.

Dziś Gibraltar wciąż znajduje się pod brytyjskim panowaniem. Z terytorium - twierdzy stał się dziś turystyczną atrakcją.

Posłuchaj audycji "Na gibraltarskiej skale" o dziejach i życiu w brytyjskiej kolonii u granic Hiszpanii.

bm

Czytaj także

Tajemnica katastrofy na Gibraltarze. Zginął w niej premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 05:58
Śmierć gen. Władysława Sikorskiego oznaczała całkowite osłabienie pozycji Polski w obozie sojuszników wobec otwarcie wysuwanych roszczeń terytorialnych ZSRR i polityki Stalina zmierzającej konsekwentnie do międzynarodowej izolacji Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń - kłamstwo Stalina

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 07:00
3 grudnia 1941, podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali oni zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że pomordowani oficerowie leżą w lesie katyńskim. Sam wydał rozkaz ich zgładzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Churchill nie uratował Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 18:00
- On był premierem brytyjskim i myślał o interesie Wielkiej Brytanii. Poświęciłby wszystko dla ratowania imperium - mówił w Dwójce prof. Michał Leśniewski, uczestnik dyskusji o słynnym przywódcy.
rozwiń zwiń