X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Rothschildowie synonimem bogactwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 06:00
Imperium finansowe bankierskiej rodziny obejmuje dziś niemal cały świat. To efekt pracy wielu pokoleń, a wszystko zaczęło się dwa wieki temu we Frankfurcie.
Audio
  • Audycja z cyklu "Naukowy zawrót głowy" Katarzyny Kobyleckiej o narodzinach fortuny Rothschildów, gościem audycji jest publicysta Witold Gadomski (27.12.2014)
Mayer Amschel Rothschild, autor Elbert Hubbard, źr. Wikimedia Commonsdp
Mayer Amschel Rothschild, autor Elbert Hubbard, źr. Wikimedia Commons/dp

23 lutego 1744 urodził się Mayer Amschel Rothschild, niemiecki bankier pochodzenia żydowskiego, twórca potęgi rodu, który z finansami kojarzony jest do dziś. Rothschildowie zapisali się w historii m.in. stabilizując finanse Austrii po wojnach napoleońskich, czy finansując zalożenie w Afryce brytyjskiego państwa kolonialnego Rodezji.

Od kandydata na rabina po bankiera
Początkowo młody Mayer Amschel miał zostać rabinem. Z tej życiowej ścieżki zawróciła go śmierć rodziców. Nie był w stanie sam utrzymać się na studiach i podjął pracę. Wyjechał z rodzinnego Frankfurtu do Hanoweru. - Hanower miał bliskie kontakty z Anglią, a tam zaczęto stosować innowacje finansowe: zaczęto prowadzić porządną księgowość w bankach - mówił pulicysta ekonomiczny Witold Gadomski w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy" Katarzyny Kobyleckiej. - Miał szansę zostać partnerem w dużym banku w Hanowerze, w banku Openheimów, ale postanowił, że wróci do Frankfurtu.
Mayer Amschel Rothschild myślał globalnie, oparł budowę swojego finansowego imperium na idei stworzenia przedsiębiorstwa o skali międzynarodowej. Zajęli się tym jego synowie w kluczowych miastach Europy: Wiedniu, Londynie, Neapolu i Paryżu.

Bankier władcy Hesji

Rozwój przedsiębiorstwa Rothschildów przypadł na czas wielkich niepokojów na Starym Kontynencie: Wielka Rewolucja Francuska 1789 roku, a później wojny epoki napoleońskiej pochłaniały całe fortuny. Królowie i cesarze potrzebowali pieniędzy na prowadzenie kolejnych kampanii. Rothschild wyczuł szansę na zysk i związał się z władcą sąsiadującej z Frankfurtem Hesji. Przedsiębiorczy bankier stał się zarządcą majątku księcia heskiego i zarabiał na prowizjach od obrotu jego funduszami. Za pośrednictwem synów Mayer Amschel ściągał też długi od wierzycieli monarchy.

Psucie krwi Napoleonowi

- Siatka agentów Rothschildów łamała blokadę Anglii, którą zarządził Napoleon - wyjaśniał Witold Gadomski w audycji z 2014 roku. Przedsiębiorcy mieli spory wpływ na zwycięstwo wojsk angielskich w Hiszpanii. To dzięki nim do armii Wellingtona dotarło złoto konieczne do prowadzenia dalszych działań. - Kilkaset ton złota zostało przewiezionych do Hiszpanii przez wrogą Francję.

Jak udało się tego dokonać? Do końca nie wiadomo. W grę wchodziły prawdopodobnie łapówki i fortele. Nie bez znaczenia był zapewne także fakt, że bracia Rothschildowie we wszystkich krajach, w których rezydowali, działali bardzo zgodnie budując potęgę finansową rodziny.

- Z całą pewnością informacje, które dostał Rothschild o tym, że jednak Anglicy zwyciężyli pod Waterloo, była wcześniejsza, niż ta, którą dostał rząd brytyjski - twierdził Witold Gadomski. To przyczyniło się do powstania legendy o wykorzystaniu tej informacji przez Nathana Rothschilda do wzbogacenia się. Jak brzmiała ta legenda? Posłuchaj audycji.
bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak