Historia

Wojciech Ziembiński - stróż pamięci ofiar Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 05:55
- Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie - mówił opozycjonista.
Wojciech Ziembiński na tle pomnika Pomordowanych na Wschodzie
Wojciech Ziembiński na tle pomnika Pomordowanych na WschodzieFoto: mat. prasowe

20 lat temu, 13 stycznia 2001 roku zmarł Wojciech Ziembiński, działacz opozycyjny w PRL, przewodniczący Rady Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej.

W czasie okupacji Wojciech Ziembiński działał w konspiracji. Próbował przedostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Złapany przez Niemców, spędził resztę wojny w obozach pracy. Po wojnie powrócił do Polski. Od 1950 roku pracował w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", skąd został zwolniony za odmowę uczczenia śmierci Stalina. Po odwilży gomułkowskiej był działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej i Klubu Krzywego Koła.

"Proces piski o traktat ryski"

4 maja 1971 sąd w Piszu skazał Ziembińskiego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu za wygłoszenie gawędy skierowanej do harcerstwa na temat wschodnich granic Rzeczpospolitej przed II wojną światową. Sprawa swój finał znalazła dopiero na początku lat 90., kiedy to w postępowaniu rewizyjnym sąd uniewinnił działacza.

- Rehabilituje się wymiar sprawiedliwości PRL. Nigdy bym nie zabiegał o własną rehabilitację - mówił na antenie Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.


Posłuchaj
18:00 ziembinski_proces piski.mp3 Audycja Władysława Wilkiela na temat procesu Wojciecha Ziembińskiego - działacza opozycji demokratycznej - który został skazany 4.V.1971 r. za gawędę wygłoszoną na ognisku harcerskim na temat historycznych wydarzeń z najnowszej historii Polski.

 

Materiały dźwiękowe związane z postacią Wojciecha Ziembińskiego z archiwów Radia Wolna Europa >>>

Przez szereg lat organizował uroczystości i nabożeństwa patriotyczne. Sygnował listy do władz: List 59 i List 14. Był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Komitet Obrony Robotników - zobacz serwis historyczny

W obronie więźniów politycznych

Po wprowadzeniu stanu wojennego pozostawał w ukryciu. Poszukiwano go listem gończym. W1982 roku został zatrzymany i więziony. W 1983 władze zezwoliły mu na wyjazd za granicę w celu leczenia ciężkiej choroby serca. Spekulowano na temat ukrytych motywów władz, które być może liczyły na to, że opozycjonista zdecyduje się na emigrację. Podobną propozycję składano wówczas 11 doradcom "Solidarności".

- Tego rodzaju propozycje nie są propozycjami honorowymi i dlatego nie zostaną przez ludzi honoru przyjęte - mówił Ziembiński w rozmowie na antenie Radia Wolna Europa w 1983 roku.

Za granicą głośno mówił o więźniach politycznych w PRL: - Moim obowiązkiem, jako tego, który wyszedł z więzienia, jest upominanie się o pozostałych więźniów politycznych (…). Nie możemy pogodzić się z tym, że przez 2 lata są więzieni czołowi przywódcy "Solidarności" i przez 2 lata władze PRL nie są w stanie sformułować aktu oskarżenia - podkreślał.

W tej sprawie napisał list do prezydenta Francji Françoisa Mitteranda. Ziembiński był przeciwnikiem postanowień Okrągłego Stołu. W III RP swoją aktywność polityczną związał z prawicowymi ugrupowaniami.

Pamięć o Poległych i Pomordowanych

Zwieńczeniem działań Ziembińskiego była praca na rzecz utrzymania pamięci o Polakach pomordowanych na Wschodzie. W latach 1991-2000 był przewodniczącym Rady Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, w latach 1993-2000 - Rady Fundacji Katyńskiej. Był głównym inicjatorem budowy pomnika "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie" w Warszawie. Wojciech Ziembiński zmarł 13 stycznia 2001.

Wojciech Ziembiński przemawia podczas uroczystości odsłonięcia podkładów kolejowych z nazwami miejsc, w których pomordowano Polaków, fragmentu pomnika "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie" - posłuchaj audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie".


Posłuchaj
02:30 ziembinski_podklady.mp3 Fragment audycji Antoniego Szybisa z cyklu "7 dni w kraju i na świecie", nagranie przemówienia Wojciecha Ziembińskiego z uroczystości położenia podkładów kolejowych z nazwami miejsc, w których ginęli Polacy na w\Wschodzie. (PR, 17.04.1993)

 

bm

Czytaj także

ROPCiO - laboratorium doświadczalne opozycji lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 05:45
Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą, obok KOR, jawnie działającą organizacją opozycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń - kłamstwo Stalina

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 07:00
3 grudnia 1941, podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali oni zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że pomordowani oficerowie leżą w lesie katyńskim. Sam wydał rozkaz ich zgładzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klemens Szaniawski - filozof "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 05:45
- Do dziś jest to dla mnie coś paradoksalnego i niezrozumiałego, że ja się w tym wszystkim znalazłem na taką aż skalę - mówił prof. Szaniawski na antenie Polskiego Radia o swojej działalności w opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń