Historia

Królowa Margot – największa miłośnica XVI wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 05:30
405 lat temu, 27 marca 1615 roku, zmarła Małgorzata de Valois, ostatnia przedstawicielka rodu Walezjuszy, zwana Królową Margot. Kobieta wielkiej urody i inteligencji, owiana legendą dzięki powieści Aleksandra Dumas.
Audio
  • Królowa Margot - audycja z cyklu "Piękny i bestia" . (PR, 22.04.2004)
Królowa Margot
Królowa MargotFoto: François Clouet/Wikipedia

Krwawe wesele paryskie

Córka króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej przyszła na świat 14 marca 1553 roku. Żyła w czasach religijnych niepokojów, konfliktów pomiędzy katolikami a hugenotami. W 1570 roku zawarto pokój. Symbolicznym aktem pojednania miał być ślub katolickiej Małgorzaty z Henrykiem Burbonem, protestanckim księciem Nawarry, jednym z przywódców hugenotów.

Ceremonia miała miejsce 18 sierpnia 1572 roku w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Sześć dni później doszło do rzezi w noc św. Bartłomieja. Z rozkazu rodziny królewskiej zamordowano przybyłą na wesele szlachtę hugenocką. Żołnierze królewskiej gwardii szwajcarskiej wraz z podburzonym ludem Paryża zabili w ciągu dwóch dni około trzech tysięcy osób.

Największa miłośnica XVI wieku

Henryk, który ocalał dzięki pomocy Małgorzaty, uciekł do Nawarry, gdzie z powrotem przyjął protestantyzm. Zaś Margot, kontrolowana przez swojego brata króla Henryka III, stała się więźniem we własnym domu. Gdy wreszcie, w 1578 roku, pozwolono jej wrócić do męża, małżeństwo stało się przedmiotem licznych skandali. Pasmo kłótni i konfliktów, a także jawnych romansów skłoniły Margot do powrotu do Francji.

"Paryż wart jest mszy"

Gdy konflikt religijny rozgorzał na nowo, żyjąca w osamotnieniu Małgorzata opowiedziała się za Ligą Katolicką. Po śmierci jej najmłodszego brata, Franciszka d’Alençon, prawowitym następcą tronu stał się książę Nawarry. Liga, nie zgadzając się na kandydaturę hugenota, forsowała Małgorzatę, jako pretendentkę do korony.

Król Henryk III, dowiedziawszy się o snutych planach, kazał uprowadzić Margot i zamordować w twierdzy Usson. Stało się jednak inaczej. Małgorzata za pomocą wiernych sobie wojsk opanowała zamek i stała się jego panią na następne osiemnaście lat.

W 1594 roku Henryk z Nawarry stwierdziwszy, że "Paryż wart jest mszy" przeszedł na katolicyzm i został królem Francji jako Henryk IV Burbon. Rozwiedziona Małgorzata w 1605 roku powróciła do Paryża, gdzie prowadziła rozwiązłe życie aż do śmierci.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna d'Arc oskarżona o herezję spłonęła na stosie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 05:40
- Gdybym nawet miała zostać skazana i na własne oczy ujrzeć płomienie, gotowy stos i kata, który szykowałby się do jego podpalenia, nie zaprzeczyłabym własnym słowom - powiedziała Joanna d’Arc tuż przed śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 05:40
"Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekleństwo templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:40
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń