X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Królowa Margot – największa miłośnica XVI wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 07:00
404 lata temu, 27 marca 1615 roku, zmarła Małgorzata de Valois, ostatnia przedstawicielka rodu Walezjuszy, zwana Królową Margot. Kobieta wielkiej urody i inteligencji, owiana legendą dzięki powieści Aleksandra Dumas.
Audio
  • Królowa Margot - audycja z cyklu "Piękny i bestia" (22.04.2004).
Królowa Margot
Królowa MargotFoto: François Clouet/Wikipedia

Krwawe wesele paryskie

Córka króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej przyszła na świat 14 marca 1553 roku. Żyła w czasach religijnych niepokojów, konfliktów pomiędzy katolikami a hugenotami. W 1570 roku zawarto pokój. Symbolicznym aktem pojednania miał być ślub katolickiej Małgorzaty z Henrykiem Burbonem, protestanckim księciem Nawarry, jednym z przywódców hugenotów.

Ceremonia miała miejsce 18 sierpnia 1572 roku w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Sześć dni później doszło do rzezi w noc św. Bartłomieja. Z rozkazu rodziny królewskiej zamordowano przybyłą na wesele szlachtę hugenocką. Żołnierze królewskiej gwardii szwajcarskiej wraz z podburzonym ludem Paryża zabili w ciągu dwóch dni około trzech tysięcy osób.

Największa miłośnica XVI wieku

Henryk, który ocalał dzięki pomocy Małgorzaty, uciekł do Nawarry, gdzie z powrotem przyjął protestantyzm. Zaś Margot, kontrolowana przez swojego brata króla Henryka III, stała się więźniem we własnym domu. Gdy wreszcie, w 1578 roku, pozwolono jej wrócić do męża, małżeństwo stało się przedmiotem licznych skandali. Pasmo kłótni i konfliktów, a także jawnych romansów skłoniły Margot do powrotu do Francji.

"Paryż wart jest mszy"

Gdy konflikt religijny rozgorzał na nowo, żyjąca w osamotnieniu Małgorzata opowiedziała się za Ligą Katolicką. Po śmierci jej najmłodszego brata, Franciszka d’Alençon, prawowitym następcą tronu stał się książę Nawarry. Liga, nie zgadzając się na kandydaturę hugenota, forsowała Małgorzatę, jako pretendentkę do korony.

Król Henryk III, dowiedziawszy się o snutych planach, kazał uprowadzić Margot i zamordować w twierdzy Usson. Stało się jednak inaczej. Małgorzata za pomocą wiernych sobie wojsk opanowała zamek i stała się jego panią na następne osiemnaście lat.

W 1594 roku Henryk z Nawarry stwierdziwszy, że "Paryż wart jest mszy" przeszedł na katolicyzm i został królem Francji jako Henryk IV Burbon. Rozwiedziona Małgorzata w 1605 roku powróciła do Paryża, gdzie prowadziła rozwiązłe życie aż do śmierci.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna d'Arc oskarżona o herezję spłonęła na stosie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 06:04
- Gdybym nawet miała zostać skazana i na własne oczy ujrzeć płomienie, gotowy stos i kata, który szykowałby się do jego podpalenia, nie zaprzeczyłabym własnym słowom - powiedziała Joanna d’Arc tuż przed śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 06:09
”Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekleństwo templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 06:44
18 marca 1314 w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń