Historia

Małgorzata de Valois. Legenda królowej Margot

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 05:30
27 marca 1615 roku zmarła Małgorzata de Valois – ostatnia przedstawicielka rodu Walezjuszy, zwana również Królową Margot. Kobieta wielkiej urody i inteligencji, owiana legendą dzięki powieści Aleksandra Dumas.
Królowa Małgorzata Walezjuszka na obrazie Francoisa Cloueta z połowy XVi wieku
Królowa Małgorzata Walezjuszka na obrazie Francoisa Cloueta z połowy XVi wiekuFoto: WIkimedia commons/Domena publiczna

Krwawe wesele paryskie

Córka króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej przyszła na świat 14 marca 1553 roku. Żyła w czasach religijnych niepokojów, konfliktów pomiędzy katolikami a hugenotami. W 1570 roku zawarto pokój. Symbolicznym aktem pojednania miał być ślub katolickiej Małgorzaty z Henrykiem Burbonem, protestanckim księciem Nawarry i jednym z przywódców hugenotów.

Ceremonia miała miejsce 18 sierpnia 1572 roku w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Sześć dni później doszło do rzezi w noc św. Bartłomieja. Z rozkazu rodziny królewskiej zamordowano przybyłą na wesele szlachtę hugenocką. Żołnierze królewskiej gwardii szwajcarskiej wraz z podburzonym ludem Paryża zabili w ciągu dwóch dni około trzech tysięcy osób.

noc-bartlomiejaa-663.jpg
Noc św. Bartłomieja - rzeź hugenotów

Największa miłośnica XVI wieku

Henryk, który ocalał dzięki pomocy Małgorzaty, uciekł do Nawarry, gdzie z powrotem przyjął protestantyzm. Zaś Margot, kontrolowana przez swojego brata króla Henryka III, stała się więźniem we własnym domu. Gdy w 1578 roku wreszcie pozwolono jej wrócić do męża, małżeństwo stało się przedmiotem licznych skandali. Pasmo kłótni i konfliktów, a także jawnych romansów skłoniły Margot do powrotu do Francji.

Posłuchaj
02:31 piękny i bestia, 12___150_04_iii_tr_1-22_102806611c56f0f4[00].mp3 Królowa Margot - audycja z cyklu "Piękny i bestia" . (PR, 22.04.2004) 

"Paryż wart jest mszy"

Gdy konflikt religijny rozgorzał na nowo, żyjąca w osamotnieniu Małgorzata opowiedziała się za Ligą Katolicką. Po śmierci jej najmłodszego brata, Franciszka d’Alençon, prawowitym następcą tronu stał się książę Nawarry. Liga, nie zgadzając się na kandydaturę hugenota, forsowała Małgorzatę, jako pretendentkę do korony.

Król Henryk III, dowiedziawszy się o snutych planach, kazał uprowadzić Margot i zamordować w twierdzy Usson. Stało się jednak inaczej. Małgorzata za pomocą wiernych sobie wojsk opanowała zamek i stała się jego panią na następne osiemnaście lat.

W 1594 roku Henryk z Nawarry stwierdziwszy, że "Paryż wart jest mszy" przeszedł na katolicyzm i został królem Francji jako Henryk IV Burbon. Rozwiedziona Małgorzata w 1605 roku powróciła do Paryża, gdzie prowadziła rozwiązłe życie aż do śmierci.

mjm/im

Czytaj także

Joanna d'Arc oskarżona o herezję spłonęła na stosie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:40
- Gdybym nawet miała zostać skazana i na własne oczy ujrzeć płomienie, gotowy stos i kata, który szykowałby się do jego podpalenia, nie zaprzeczyłabym własnym słowom - powiedziała Joanna d’Arc tuż przed śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 05:40
"Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przekleństwo templariuszy rzucone na papieża i króla

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 05:35
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 05:45
108 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:40
104 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:46
– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
rozwiń zwiń