Historia

Marc Chagall malował w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:47
- Baśnie, opowieści, mity chasydzkie przekładał niemal dosłownie na język malarstwa - mówiła o artyście z Witebska, który zdobył międzynarodową sławę, Monika Małkowska w audycji Małgorzaty Kron.
Marc Chagall w 1941 roku.
Marc Chagall w 1941 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

28 marca 1985 roku zmarł Marc Chagall, artysta malarz, jeden z najwybitniejszych artystów awangardowych.

"Skrzypek na dachu"

Całe życie Chagalla naznaczone jest ucieczką, nawet śmierci udawało mu się zbiegać skutecznie, bo zmarł w wieku 98 lat. Marc Chagall przyszedł na świat w biednej żydowskiej rodzinie jako Mojsza Zacharowicz Szagałow 7 lipca 1887 roku w Łoźnie koło Witebska.  W swojej twórczości wielokrotnie powracał do motywów znanych sobie z dzieciństwa. Jednym z przykładów odniesień do kraju lat dziecinnych i rzeczywistości zamieszkanej przez chasydów białoruskiej prowincji jest jego "Skrzypek na dachu".

- Ten słynny musical to było odniesienie do twórczości Chagalla – wyjaśniała krytyk sztuki Monika Małkowska w audycji Małgorzaty Kron z cyklu "Moje książki". - To była prawda, w małym Witebsku ludzie często wchodzili na dachy.


Posłuchaj
17:07 chagall.mp3 O postaci Marca Chagalla Małgorzata Kron rozmawia z krytyk sztuki Moniką Małkowską w audycji z cyklu "Moje książki" (26.03.2008)

 

Paryska bohema

Rodzina, mimo ubóstwa, inwestowała w rozwój młodego Mojsze. Przyszły artysta pobierał nauki malarstwa najpierw w Witebsku, później w Petersburgu, by w końcu dzięki stypendium wyjechać do Paryża.

- Kiedy znalazł się w Paryżu jako młody człowiek, dwudziestojednoletni wcale nie utrzymywał kontaktów z krajanami - słyszymy w audycji.

Wolał towarzystwo artystycznej bohemy miasta. Dzięki znajomości z Guillaume Apollinairem zorganizował swoją pierwszą wystawę. Po wybuchu I wojny światowej Chagall wrócił do Rosji. Gdy zakończyła się rewolucja październikowa został Komisarzem Sztuk w rodzimym Witebsku. Ze Związku Radzieckiego udało mu się wyjechać dopiero w 1922 roku. Jego sztuka - tak różna od założeń socrealizmu - nie znajdowała uznania.

O chasydzkich motywach w malarstwie Chagalla i kobietach w życiu artysty posłuchaj w audycji Małgorzaty Kron z cyklu "Moje książki".

bm

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Picasso – ojciec kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henri Matisse - "dzika bestia" malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:40
W 1905 roku w czasie prestiżowej wystawy sztuki w Paryżu krytyk sztuki Louis Vauxcelles krzyknął na widok kilku obrazów: "cóż za dzikie bestie". Była to reakcja na prace Henri Matisse'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salvador Dali. Największy ekscentryk XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 05:45
Słynął z ekscentryzmu i umiejętności szokowania połączonych z wyjątkowym ego. "Moje imię wskazuje na to, że przyszedłem zbawić współczesne malarstwo przed rosnącą tępotą i chaosem" – powiedział sam o sobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Kossak – protoplasta rodu malarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:45
Obok obrazów Jana Matejki twórczość rodu Kossaków kształtowała narodową wyobraźnię. Wydarzenia historyczne do dziś mają w zbiorowej świadomości wygląd scen z ich obrazów.
rozwiń zwiń