Historia

Johann Sebastian – czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:40
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, na imię miał Johann Sebastian.
Johann Sebastian Bach fot. Wikimedia commons.
Johann Sebastian Bach fot. Wikimedia commons.

31 marca 1685 roku w Eisenach urodził się Johann Sebastian Bach (w źródłach pojawia się też data 21 marca). Niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.


Posłuchaj
07:04 największy z rodziny bachów___fl 2971_tr_0-0_119196523097ea2a[00].mp3 Największy z rodziny Bachów - audycja o życiu i twórczości Johanna Sebastiana Bacha. (PR, 29.09.1982)

 

Muzykalna rodzina Bachów

Pochodził z rodziny, która już w XVI wieku znana była z muzycznych zamiłowań. W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami.

Osierocony artysta

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku ośmiu lat. Dwa lata później zmarła matka, a wkrótce potem ojciec. Osierocony Jan Sebastian znalazł się pod opieką najstarszego brata, wówczas już organisty. U niego poznawał tajniki kompozycji i gry na klawikordzie.

Ostatnia strona Kunst der Fuge fot. Wikimedia commons.
Kompozytor, organista
Samodzielne życie rozpoczął, mając piętnaście lat, jako sopranista w kościele św. Michała w Lüneburgu. Następnie wędrował po Niemczech w poszukiwaniu dalszej wiedzy muzycznej. Poznawał różne style kompozytorskie i muzykę największych ówczesnych mistrzów. Zajmował szereg stanowisk. Był nadwornym organistą i kameralistą w Weimarze, kapelmistrzem i dyrektorem muzyki kameralnej w Köthen. Tam, na dworze księcia Leopolda skomponował najwspanialsze dzieło barokowej muzyki kameralnej – sześć koncertów brandenburskich, zwanych tak od dedykacji kompozytora dla margrabiego brandenburskiego Christiana Ludwiga.

Kantor u św. Tomasza

Spokojne życie Jana Sebastiana uległo zmianie po śmierci żony. Powtórnie się ożenił. Postanowił przenieść się do Lipska na wakujące stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza. Tam w ciągu dwudziestu siedmiu lat powstała większość jego muzyki kościelnej: kantaty, pasje według św. Jana i św. Mateusza, wielka msza h-moll, oratoria, motety oraz magnifikat.

B-A-C-H

Ostatnim, niedokończonym dziełem Bacha była Kunst der Fuge, czyli sztuka fugi. Jedyny w swoim rodzaju podręcznik techniki fugowanej, ujawniający stopniowo nieograniczone możliwości techniki kontrapunktycznej. Jako czwartego tematu użył dźwięków b, a, c, h – co jest muzycznym zakodowaniem nazwiska Bach. Wielu uważa ten utwór za kwintesencję polifonii.

Johann Sebastian Bach zmarł w Lipsku 28 lipca 1750 roku.

mjm

Czytaj także

Richard Strauss – mistrz polifonii

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 06:00
– Nigdy nie był zbytnim nowatorem, ale wartość jego muzyki i jego warsztat przesądziły o tym, że stał się jednym z najważniejszych kompozytorów XX wieku – podkreślał kompozytor Marcin Błażewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johann Wolfgang Goethe – u progu romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 05:20
- Kiedy rozpoczął się niemiecki romantyzm, Goethe był wobec niego szalenie krytyczny - podkreślał Tomasz Kubikowski. - Jest jego sławne powiedzenie, że sztukę dzielimy na zdrową i chorą. Zdrową sztukę nazywamy klasycystyczną, a chorą - romantyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:58
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń