X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Franklin Delano Roosevelt - najdłużej urzędujący prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 06:00
Dla Amerykanów jest prezydentem, który wyciągnął kraj z najgłębszego kryzysu i poprowadził go do zwycięstwa w wojnie. Dla Polaków to przede wszystkim polityk, którego decyzje doprowadziły do tego, że ich kraj na ponad pół wieku znalazł się pod nową okupacją.
Audio
  • Fragment audycji z cyklu "Postacie XX wieku" Sławomira Szofa poświęcona początkom kariery i polityce Nowego Ładu, zawiera wypowiedź prof. Longina Pastusiaka. (PR, 30.10.1993)
  • Audycja z cyklu "Mieć 19 lat" Andrzeja Sowy i Piotra Dmitrowicza poświęcona postaci Franklina Delano Roosevelta (18.11.2005)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin D. Roosevelt
Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin D. RooseveltFoto: Fot. Wikipedia/dp

70 lat temu, 12 kwietnia 1945, zmarł Franklin Delano Roosevelt, najdłużej urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych, autor programu odbudowy kraju znanego jako Nowy Ład, członek Wielkiej Trójki.

Kariera polityczna Roosevelta rozpoczęła się w 1913 roku, kiedy przyszły prezydent objął funkcję zastępcy sekretarza stanu do spraw marynarki. - Był wówczas najmłodszym człowiekiem, który zajmował takie stanowisko - mówił prof. Longin Pastusiak w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".
W 1921 roku Roosevelt zapadł na chorobę Heinego-Medina. - Został sparaliżowany od pasa w dół i do końca życia pozostał kaleką. Nawet jako prezydent poruszał się na wózku i pokazywano go tylko siedzącego na fotelu - mówił prof. Longin Pastusiak.- Dzięki temu inwalidztwu zyskał opinię w społeczeństwie amerykańskim człowieka zdeterminowanego, niezwykle odpornego psychicznie, człowieka, który jeśli się uprze przy czymś, dopnie tego.

Budowniczy Nowego Ładu
Życie poddawało próbie charakter Roosevelta jeszcze kilkakrotnie. Jego prezydentura przypadła na czas wielkiego kryzysu ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych. Tuż po objęciu najważniejszego urzędu w państwie, Roosevelt przystąpił do wprowadzania w życie pakietu reform zwanych Nowym Ładem, które miały uzdrowić gospodarkę amerykańską. - Esencją tego programu było zastosowanie tzw. Interwencjonizmu państwowego - mówił amerykanista. - On zainicjował program robót publicznych, budowy autostrad, kontroli finansowej nad bankami.

Prezydent
Prezydent Franklin Roosevelt podpisuje Ustawę o Ubezpieczeniach społecznych, jedną z ustaw Nowego Ładu w otoczeniu senatorów i kongresmenów, 14 sierpnia 1935 źr. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych/ Wikimedia Commons/dp

Sukces Nowego Ładu zapewnił prezydentowi reelekcję w roku 1936, 1940 i 1944. Tym samym Roosevelt piastował stanowisko najdłużej ze wszystkich dotychczasowych mieszkańców Białego Domu.

 

Prezydent czasów wojny

Ledwo Stanom Zjednoczonym udało się wyjść z kryzysu, a nad krajem zawisło nowe zagrożenie. 7 grudnia 1941 w ataku na bazę morską w Pearl Harbor zniszczona lub poważnie uszkodzona została większość Floty Pacyfiku. – Jest poważna grupa historyków, którzy twierdzą, że aby przezwyciężyć izolacjonistyczne nastroje w Stanach Zjednoczonych, a były bardzo silne, Roosevelt musiał uciec się do prowokacji, jaką był atak na Pearl Harbor, po to aby społeczeństwo amerykańskie tolerowało wypowiedzenie wojny Japonii i Niemcom. Wiadomo, że przed atakiem Amerykanie rozszyfrowali japońskie szyfry - wyjaśniał amerykanista.
Dzięki zaangażowaniu amerykańskich sił i pieniędzy udało się szybciej zwyciężyć aliantom w II wojnie światowej. Z polskiej perspektywy Roosevelt znacznie gorzej wypada jako członek rozmów Wielkiej Trójki: w Teheranie i Jałcie za cenę udziału ZSRR w wojnie zgodził się na rozszerzenie strefy wpływów Związku Radzieckiego.
O tym, co motywowało Roosevelta podczas postanowień Wielkiej Trójki posłuchaj w audycji Sławomira Szofa. O młodości Roosevelta posłuchaj w audycji Andrzeja Sowy.
bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Truman idzie na wojnę z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 07:00
W swoim orędziu amerykański prezydent poprosił Kongres o 400 milionów dolarów pomocy dla państw walczących z komunizmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Jałcie Stalin wziął wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 09:00
Na Krymie przywódcy ówczesnych mocarstw podjęli fatalne dla Polski decyzje. Przy większej determinacji państw zachodnich historia mogła potoczyć się inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theodore Roosevelt – myśliwy w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 06:00
Słysząc Roosevelt – myślimy Franklin Delano. Nie był on jednak ani pierwszym, ani jedynym politykiem pochodzącym z tej rodziny. Szlaki na arenie politycznej przecierał u progu XX wieku jego wuj – Theodore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

New Deal - podnieść Amerykę z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 06:00
- Była to nader atrakcyjna w dobie dna kryzysu propozycja nakręcenia koniunktury szeregiem rządowych działań interwencyjnych, sprzecznych co prawda z dotychczasowymi świętymi zasadami liberalizmu, ale za to skutecznymi - komentował program reform Roosevelta dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń