X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ruch "Wolność i Pokój" - pacyfiści, ekolodzy, opozycjoniści

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 06:00
Wprowadzenie służby zastępczej dla tych, którzy nie chcieli odbyć służby wojskowej, zamrożenie zbrojeń, poszanowanie praw człowieka i sprzeciw wobec budowy elektrowni jądrowej w Polsce - takie były postulaty powstałego 30 lat temu, 14 kwietnia 1985 w Krakowie opozycyjnego Ruchu "Wolność i Pokój".
Audio
  • Rozmowa Marka Cajznera z Piotrem Niemczykiem, współzałożycielem Ruchu "Wolność i Pokój" dla Redakcji Polskiej BBC (17.12.1985)
  • Rozmowa z Jackiem Szymanderskim, działaczem Ruchu "WiP" dla Redakcji Polskiej BBC (31.10.1985)
  • Powstanie i cele Ruchu "Wolność i Pokój" w audycji "Otto Schimek - bohater, czy symbol?" Aliny Grabowskiej i Janusza Marchwińskiego (Radio Wolna Europa)
Warszawa, 1989-09-12. Sejm zatwierdza skład rządu Tadeusza Mazowieckiego. A pod Sejmem manifestują członkowie ruchu Wolność i Pokój. Żądają zmian w służbie zastępczej dla osób odmawiających odbywania zasadniczej służby wojskowej. Nz. na chodniku pod gmachem Sejmu siedzą młodzi ludzie z transparentami.
Warszawa, 1989-09-12. Sejm zatwierdza skład rządu Tadeusza Mazowieckiego. A pod Sejmem manifestują członkowie ruchu Wolność i Pokój. Żądają zmian w służbie zastępczej dla osób odmawiających odbywania zasadniczej służby wojskowej. Nz. na chodniku pod gmachem Sejmu siedzą młodzi ludzie z transparentami. Foto: PAP/CAF/Damazy Kwiatkowski

Organizacja powstała na znak sprzeciwu wobec uwięzienia szczecińskiego działacza Niezależnego Zrzeszenia Studentów Marka Adamkiewicza. Student został 8 lipca 1984 skazany na 2,5 roku więzienia za odmowę złożenia przysięgi wojskowej.

- Było dla nas szokiem, że za odmowę złożenia przysięgi wojskowej, co jest wyłącznie aktem sumienia według nas, można zostać skazanym na karę więzienia. Postanowiliśmy zareagować najmocniej, jak tylko potrafiliśmy - mówił Piotr Niemczyk, współzałożyciel Ruchu.
Studenci związani z NZS rozpoczęli protest: wysyłali listy do władz, a  gdy to nie pomogło przeprowadzili w połowie marca głodówkę w kościele w Podkowie Leśnej. Głodówka przerodziła się w seminarium, na którym został wysunięty postulat utworzenia ruchu pokojowego w Polsce.
Nowa inicjatywa postulowała poszanowanie dla praw człowieka, zamrożenie zbrojeń, zachowanie pokoju. Postulat o wprowadzenie służby zastępczej podpisali m.in. Lech Wałęsa i Jacek Kuroń.
- W Polsce do niedawna był aktualny, a może nadal jest, szacunek do wojska, etos ważności, honor Polaka łączył się z wojskiem. Z tym, że to wojsko od czterdziestu lat to wojsko nie zostało użyte nigdy w interesie społeczeństwa polskiego. Było trzy razy wyprowadzane na ulice i strzelało do polskich robotników - mówił w 1985 Piotr Niemczyk. - Jesteśmy za obustronnym rozbrojeniem ściśle kontrolowanym przez organizacje międzynarodowe.

Ruch organizował głodówki, spotkania, protesty (charakterystyczne były sittingi - siedzące protesty, patrz: fotografia), członkowie odsyłali, a nawet palili swoje książeczki wojskowe.Protestowali nie tylko przeciwko zbrojeniom, ale i w obronie środowiska naturalnego: m.in. wobec polityki informacyjnej władz wobec katastrofy w Czarnobylu polegającej na zatajaniu niebezpieczeństwa i przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. Działali też na rzecz przetrzymywanych więźniów politycznych w PRL.

- Jest to przede wszystkim pomoc rodzinom - mówił członek Ruchu Jacek Szymanderski w 1985 roku. - Chcemy uświadomić ludziom, że konieczną rzeczą jest masowe dopominanie się o zwolnienie więźniów politycznych. Chodzi o to, żeby sprawa więźniów politycznych stała się równie hańbiąca dla władzy, co niedobory po wytężonej pracy dwóch pokoleń.
Ruch za swojego "patrona" objął Otto Schimka, żołnierza Wehrmachtu, który za odmowę rozkazu strzelania do ludności cywilnej okupowanej Polski sam rzekomo miał zostać zgładzony 14 listopada 1944. Członkowie Wolności i Pokoju organizowali wyjazdy na grób żołnierza. Więcej o postaci Schimka czytaj tutaj.
Swoje poglądy członkowie Ruchu "WiP" popularyzowali na łamach podziemnych, wydawanych poza cenzurą, pism m.in. "Acapella".

Ruch rozpadł się po upadku komunizmu w Polsce. Część byłych członków zaczęła działać w polityce i w związkach zawodowych, część - w służbach specjalnych, jeszcze inni - do organizacji ekologicznych.

Posłuchaj rozmowy Piotrem Niemczykiem i Jackiem Szymanderskim o Ruchu "Wolność i Pokój".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ROPCiO - laboratorium doświadczalne opozycji lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 06:14
Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą, obok KOR-u, jawnie działającą organizacją opozycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezależne Zrzeszenie Studentów - uczelniana "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 06:40
- Życie studenckie było ciekawsze niż teraz, ale studiowanie, w sensie nauki, było o wiele gorsze - wspominał przełomowe lata 80. na polskich uczelniach Jarosław Guzy, pierwszy przewodniczący NZS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otto Schimek - żołnierz Wehrmachtu, bohater pokoju

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 06:23
"Otto Schimek, Urodzony 5 maja roku 1925. Stracony przez Wermacht w roku 1944, ponieważ odmówił strzelania do ludności polskiej" - taki napis widnieje na nagrobku młodego austriackiego żołnierza, który stał się symbolem dążenia do wolności i pokoju.
rozwiń zwiń