X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Powstanie sipajów – bunt w obronie świętych krów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 06:34
Bunt hinduskich żołnierzy w służbie brytyjskiego imperium na ponad rok zdestabilizował półwysep Indyjski. Skutkiem krwawych walk była likwidacja Kompanii Wschodnioindyjskiej i przejście Indii pod bezpośredni zarząd Londynu.
Audio
  • Imperium bez perły - audycja z cyklu "Historia na opak". Gośćmi Andrzeja Sowy są dr Janusz Osica i prof. Paweł Wieczorkiewicz. (PR, 22.12.1996)
Drzeworyt przedstawiający tłumienie powstania przez wojska brytyjskie
Drzeworyt przedstawiający tłumienie powstania przez wojska brytyjskie Foto: Wikipedia/domena publiczna

10 maja 1857 w Indiach wybuchło powstanie sipajów.

Tym mianem nazywano Hindusów, którzy służyli w kolonialnych wojskach brytyjskich. Bezpośrednią przyczyną buntu stała się sprawa smarowania naboi krowim i wieprzowym tłuszczem. - Naruszało to zasady religijne zarówno hinduistów, jak i muzułmanów – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Notkowski.

Zdaniem miejscowej ludności obca władza już nie tylko ekonomicznie i politycznie zagrażała mieszkańcom Indii, ale także bezcześciła święte zasady religijne.

Antybrytyjskie powstanie tysięcy przeszkolonych na europejską modłę żołnierzy na ponad rok zdestabilizowało półwysep Indyjski. Głęboki sprzeciw wiejskiej ludności Indii wobec nowego porządku kulturowo-cywilizacyjnego sprawił, że ruch nabrał masowego charakteru. – To pierwszy tej skali wstrząs, jaki przeżyło tworzące się dopiero brytyjskie imperium kolonialne – stwierdził dr Janusz Osica.

Egzekucja
Egzekucja buntowników w Peszawarze fot. Wikimedia Commons.

Obie strony walczyły zaciekle i okrutnie. Ostatecznie Brytyjczycy, wspierani przez indyjskich książąt, odnieśli zwycięstwo. W 1858 roku brytyjska królowa Wiktoria wydała akt likwidujący Kompanię Wschodnioindyjską. Władzę, sprawowaną dotychczas rękoma miejscowych władców, przejął rezydujący na miejscu wicekról. Deklaracja królowej zapowiadała poszanowanie zwyczajów panujących w Indiach, choć w praktyce wyglądało to różnie. Ostatni z Wielkich Mogołów, cesarz Bahadur II, został deportowany, a jego potomkowie zamordowani.

Jak napisał znawca dziejów Indii Jan Kieniewicz: "Powstanie zaskoczyło Anglików i mimo że dość szybko dostrzegli te słabe strony, które pozwoliły im wygrać walkę bez posiłków z Europy, to pozostał lęk, który zaważył na zachowaniu paru następnych pokoleń. Anglicy niezbyt dobrze rozumieli przyczyny i istotę ruchu. Poprzestawali na niezbyt precyzyjnym kryterium lojalności i to mimo zawodu jakim były bunty wśród sipajów. Nie rozumiejąc często działali w sposób nieprzemyślany, zagłuszali lęk eskalacją terroru".

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy na temat hipotetycznych losów Wielkiej Brytanii, w przypadku utraty przez Londyn kolonii w Indiach.

mjm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Indie Wielka Brytania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Charles Gordon – błędny rycerz epoki imperialnej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 06:12
Jednego dnia był porucznikiem saperów, innego dowodził armią chińską; raz kierował sierocińcem, a kiedy indziej był gubernatorem generalnym Sudanu i miał władzę nad życiem i śmiercią, nad pokojem i wojną – pisał o Gordonie Winston Churchill.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwieczny spór o Falklandy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 06:12
Wojna o Falklandy trwała zaledwie dwa i pół miesiąca. Po obu stronach zginęło mniej niż tysiąc osób. Nie pociągnęła też za sobą większych skutków międzynarodowych. Jednak konflikt do dzisiaj budzi wiele emocji i wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamestown - Smith, Pocahontas i … Polacy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 06:03
20 grudnia 1606 trzy angielskie statki z osadnikami wypłynęły w stronę Nowego Świata. Pół roku później, w Wirginii, rozpoczęły żeglugę w górę rzeki James. Ta ekspedycja zaowocowała założeniem pierwszej stałej osady w Ameryce Północnej - Jamestown.
rozwiń zwiń