Historia

Dunkierka - zagadka II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 06:04
26 maja 1940 rozpoczęła się ewakuacja 330 tysięcy żołnierzy alianckich znad kanału La Manche. Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego Hitler osobiście zatrzymał niemieckie dywizje pancerne, idące na Calais i Dunkierkę.
Audio
  • Klęska roku 1940 - audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". Komentuje prof. Jerzy Eisler. (PR, 16.10.2000).
Ewakuacja alianckich żołnierzy z plaż Dunkierki fot. Wikimedia Commons.
Ewakuacja alianckich żołnierzy z plaż Dunkierki fot. Wikimedia Commons.

Niemożliwe staje się realne

Od września 1939 do maja 1940 roku na froncie zachodnim trwała "dziwna wojna". Francja, chroniona przez sławną Linię Maginota, miała być bezpieczna.

Potężne fortyfikacje uważano za niemożliwe do przełamania i zdobycia. Jednak umocnienia nie sięgały poza granicę francusko-niemiecką. W maju 1940 roku niemożliwe stało się realne. Wojska niemieckie, atakując neutralną Holandię i Belgię, obeszły Linię Maginota. Droga do Paryża stanęła przed Wehrmachtem otworem.

Fortyfikacje
Na zdjęciu: Fortyfikacje Linii Maginota w 1940 roku fot. Wikimedia Commons.

Francuski kocioł

Postępy wojsk niemieckich były błyskawiczne. Desant niemieckich spadochroniarzy i terrorystyczny nalot na Rotterdam doprowadziły do kapitulacji Holandii. Belgia broniła się dłużej – kampania trwała osiemnaście dni. Antoni Czubiński w książce "Druga wojna światowa 1939-1945" pisał: "Z chwilą pogwałcenia neutralności Belgii na jej teren wkroczyły wojska angielskie i francuskie. Niemcy zwabili je celowo. Opuściły zajęte nad granicą francusko-belgijską własne umocnienia, ale nie zdołały dotrzeć do linii obrony belgijskich, ponieważ zostały już one zajęte przez wojska niemieckie”.

Gdy czołgi gen. Guderiana przedarły się przez Ardeny, siły alianckie znalazły się w potrzasku. 450 tysięcy żołnierzy alianckich i 1,5 miliona ludności cywilnej zamknięto w kotle na pograniczu francusko-belgijskim. Wojska brytyjskie i francuskie były okrążone, a za sobą miały kanał La Manche.

Front
Na zdjęciu: Front zachodni. Sytuacja na 21 maja 1940 fot. Wikimedia Commons.

Operacja "Dynamo" 

Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego Hitler osobiście zatrzymał niemieckie dywizje pancerne, idące na Calais i Dunkierkę. – Jest wiele wytłumaczeń. Najprawdopodobniej Hitler liczył w owym czasie na to, że po pokonaniu krajów Beneluksu oraz Francji, uda mu się zawrzeć pokój z Wielką Brytanią – mówił na antenie PR prof. Jerzy Eisler.
W ciągu kilku dni, pod ciągłym ostrzałem, z plaż w rejonie Dunkierki i Calais ewakuowano 330 tysięcy alianckich żołnierzy.

Klęska 1940 roku

Bitwa o Francję była przegrana. Odrzucono koncepcję Churchilla, w której wysunął bezprecedensową propozycję unii dwóch państw. Nie zdecydowano się też na przeniesienie władz państwowych do francuskiej Algierii. Zwyciężyła wola kapitulacji, co nastąpiło 22 czerwca 1940.

Kampania francuska trwała sześć tygodni. Francja, potęga lądowa, wspierana przez wojska brytyjskie, belgijskie i polskie, walczyła tylko tydzień dłużej niż samotna Polska jesienią 1939 roku.

 Wrzesień 1939 - zobacz serwis specjalny PR

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Winston Churchill: nietuzinkowy i kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 06:03
- To taki typ przywódcy, który był do zaakceptowania w momencie kryzysu, natomiast potem ten stopień akceptacji wyraźnie malał – mówił historyk Michał Leśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofensywa w Ardenach - desperacka akcja III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 06:23
Hitlerowi dwa razy udało się nabrać zachodnich dowódców na ten sam podstęp. Jednak, o ile w 1940 roku, dzięki zaskakującemu manewrowi z terenu górzystych Ardenów, udało mu się pokonać Francję, o tyle w 1944 roku powtórzenie tego sukcesu nie było już możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heinz Guderian - geniusz wojny pancernej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 06:11
- Niemcy zawsze były ojczyzną poetów, naukowców i wojskowych. Obok takich nazwisk jak Clausewitz i Moltke niewątpliwie należy umieścić Guderiana – mówił na antenie PR prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń