Historia

W Jezioranach - 60 lat radiowej powieści

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 05:59
"Nie ma wiosny jak w Jezioranach…" - śpiewał Bogumił Kłodkowski, czyli powieściowy Edek Jabłoński. Mijały lata, mijały piosenki, a powieść radiowa "W Jezioranach" doczekała się sześćdziesiątej wiosny i trzyma się całkiem dobrze.
Audio
  • - Ponad 300 aktorów przewinęło się przez naszą radiową powieść - mówił Andrzej Mularczyk, współautor słuchowiska , w 20. rocznicę "W Jezioranach". (PR, 12.06.1980)
Twórcy, realizatorzy i aktorzy powieści radiowej W Jezioranach na spotkaniu z publicznością, 1985. Fot. Mirosław Stankiewicz. Źr. Archiwum PR
Twórcy, realizatorzy i aktorzy powieści radiowej "W Jezioranach" na spotkaniu z publicznością, 1985. Fot. Mirosław Stankiewicz. Źr. Archiwum PR

Od 1960 roku nadawana jest co niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia i nie straszna jej konkurencja telewizyjnych seriali. 29 maja 1960 roku wyemitowano pierwszy odcinek.

Pierwszymi autorami byli Zofia Posmysz-Piasecka, Władysław Milczarek i Andrzej Mularczyk. Później do zespołu autorów dołączyli m.in.: Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz i Andrzej Bartosz.

Początkowo bohaterami powieści byli członkowie siedmioosobowej wiejskiej rodziny Jabłońskich. Z czasem "Jeziorany" przestały mieścić się w granicach gatunkowych familijnej sagi. Teraz akcja toczy się w różnych miejscach i w różnych środowiskach – gości w domu lekarki Marty Półtorakowej, bywa w domu weselnym Justki, córki Stefana, zagląda do miejscowego sołtysa Pawlacza i jego rodziny. Zmiany miejsca akcji i środowisk pozwalają na ukazywanie różnych typów ludzkich oraz ciekawych sytuacji. Jeziorańskim bohaterom głosów użyczali przez lata znakomici aktorzy, m.in.: Kazimierz Opaliński, Janusz Kłosiński, Zygmunt Kęstowicz, Wanda Majerówna, Gustaw Lutkiewicz i Piotr Fronczewski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pogrzeb Kiejstuta" – pionierski wyczyn Polskiego Radia i Witolda Hulewicza

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 07:01
"Pogrzeb Kiejstuta" był śmiałym zamierzeniem artystycznym i technologicznym. Pierwsze, napisane specjalnie dla Polskiego Radia słuchowisko Witolda Hulewicza zrealizowano w plenerach wileńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio Poznań - dziecko niecierpliwych entuzjastów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 05:55
- Stworzyliśmy dalsze ogniwo łączące naród polski z cywilizacją świata – powiedział prezydent miasta Cyryl Ratajski, inaugurując 24 kwietnia 1927 roku emisję programu Polskiego Radia w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Załucki - humor zawodowca

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 06:00
- W znacznym stopniu teksty Mariana Załuckiego, nawiązujące do tamtego czasu, mimo to i dziś nie straciły nic ze swojego uroku, a część jest aktualna nadal - mówił Roman Dziewoński o twórczości Mariana Załuckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja w Raszynie - sygnał od 1931 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 05:35
24 maja 1931 oddano do użytku maszt radiowy w Raszynie. Gdy powstawała radiostacja, była nadajnikiem o największej wówczas mocy w Europie. Swoją rolę pełni do dziś.
rozwiń zwiń