Historia

Wybory 4 czerwca 1989 - droga do wolności

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 01:02
28 lat temu w historii Polski otworzył się nowy rozdział. Żyjemy w warunkach geopolitycznego bezpieczeństwa i suwerenności, społecznej i indywidualnej. Rok 1989 zamyka czas, kiedy Polacy poddawani byli opresji ze strony zewnętrznego wroga i rodzimej tyranii.
Audio
  • Zasady wyborcze i zadania przyszłego Sejmu. (PR, 6.06.1989)
W samo południe - plakat zachęcający do uczestnictwa w wyborach 4 czerwca 1989 r.
"W samo południe" - plakat zachęcający do uczestnictwa w wyborach 4 czerwca 1989 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell-reprodukcja

Był to moment otwarcia w dwojakim znaczeniu. Obalenie monopolu władzy PZPR oraz wyzwolenie spod zwierzchnictwa Moskwy - z wydatną, acz nie do końca zamierzoną, pomocą Michaiła Gorbaczowa - nie rozwiązało naraz wszystkich problemów. O kształcie dzisiejszej Polski decyduje suma naszych sukcesów i naszych porażek. Wraz z wolnością, samostanowieniem i podmiotowością, pojawiły się zobowiązania i odpowiedzialność. Rok 1989 otworzył przed narodem, zbiorowościami i jednostkami możliwość kształtowania swojego losu - ale nie wskazał jednego czytelnego wzorca, za którym mają podążać. Odpowiednika uniwersalnych szablonów, do jakich próbował dostosować wszystko komunizm.

W opowieści o 1989 roku uderza to, że nie zapisał się w społecznej świadomości jak święto, moment tryumfu. Nie ma w Polsce podobnie wyrazistych ikon przełomu, jak upadek muru berlińskiego. We wspomnieniach z tamtego czasu powraca motyw wielkiego zmęczenia pogłębiającym się kryzysem. Trapione codziennymi udrękami społeczeństwo nie miało może siły na celebrację – i historyczny przełom przeszedł jakby niezauważony.

Ale dokonał się. Stanowił zwycięstwo, mimo wszystkich trudności. Zwycięstwo to było nierzadko gorzkie, zmuszające do stawiania wielu pytań. Ale przede wszystkim: było zwycięskim dokończeniem rewolucji ruchu Solidarności, która w 1980–81 potrafiła formułować wielkie cele.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okrągły Stół – przedmiot sporów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 06:03
Rozmowy Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 w gmachu Urzędu Rady Ministrów przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Idea ich zorganizowania zrodziła się 31 sierpnia 1988 podczas spotkania gen. Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat temu Mazowiecki stanął na czele rządu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 13:21
To jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Dokładnie 25 lat temu premierem został polityk, który nie wywodził się z partii komunistycznej.
rozwiń zwiń