Historia

Szarża pod Rokitną. Symbol nieugiętości polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
13 czerwca 1915 roku dwa szwadrony ułanów II Brygady Legionów, pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza, zaatakowały rosyjskie linie pod Rokitną. Szarża stała się symbolem nieugiętości polskiego żołnierza.
Szarża pod Rokitną na obrazie Wojciecha Kossaka
Szarża pod Rokitną na obrazie Wojciecha Kossaka Foto: Wikimedia Commons/dp

Legiony Polskie wysłano na pogranicze Bukowiny i Besarabii wiosną 1915 roku, z zadaniem wsparcia wojsk austro-węgierskich w walce z nacierającymi Rosjanami. Kulminacją zmagań stały się walki w pobliżu wsi Rokitna.

Nieskuteczne szturmy piechoty na pozycje rosyjskie, podsunęły dowództwu pomysł użycia kawalerii. Rozkaz ataku ułanów na okopaną piechotę wydawał się szalony. – Obrońcy dysponowali liczebną przewagą. To zaprzeczenie podstawowych zasad sztuki wojennej – mówił na antenie PR dr Jan Skłodowski.

Samobójcza szarża trwała niecałe piętnaście minut. Przedarła się przez cztery linie rosyjskich okopów. Szarża bohaterska, lecz tragiczna. Straty były ogromne. Na sześćdziesięciu trzech ułanów, poległo piętnastu. W tym dowódca Zbigniew Dunin-Wąsowicz i jego zastępcy. Wielu padło rannych, nietkniętych wróciło sześciu.

- Ciężko dzisiaj ocenić, czy to klęska, czy zwycięstwo. Rozkaz wykonano, ale większość wykonawców padła. Okopy zdobyto, ale nie zajęto – mówił prof. Bohdan Urbankowski. Przyczyna była prosta. Nie było komu ich zająć. Za przebijającymi się przez szyki zaskoczonych Rosjan nie posłano piechoty.

Posłuchaj
17:00 naukowy zawrót głowy.mp3 Szarża pod Rokitną - audycja Katarzyny Jankowskiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 10.06.2015)

 

Szarża szybko stała się legendą, symbolem nieugiętości polskiego żołnierza, żywą w czasach II Rzeczpospolitej, wymazaną z pamięci w czasach PRL.

mjm

Czytaj także

Pierwsza Kompania Kadrowa – zalążek wojska polskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 05:40
"Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny" – pisał w rozkazie z 3 sierpnia 1914 Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 100 lecie szarży pod Rokitną

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 10:20
13 czerwca 1915 roku II Brygada Legionów Polskich przeprowadziła szarżę dwóch szwadronów ułanów, która miała wyprzeć Rosjan ze wsi Rokitna.
rozwiń zwiń