X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Piekałkiewicz – Delegat Rządu na Kraj zamordowany na Pawiaku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 06:00
19 czerwca 1943 prof. Jan Piekałkiewicz, działacz ruchu ludowego, Delegat Rządu na Kraj, zmarł zakatowany przez Niemców w więzieniu na Pawiaku.
Audio
  • Rozmowa Andrzeja Pomiana z Tadeuszem Chciukiem-Celtem - na temat delegatów Rządu na Kraj w czasie wojny: Cyryla Ratajskiego; Jana Piekałkiewicza; Jana Stanisława Jankowskiego (RWE14.10.1984)
Jan Piekałkiewicz
Jan Piekałkiewicz Foto: źr. Salmonowicz, S., "Polskie Państwo Podziemne", Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wikimedia Commons/dp

Ceniony statystyk

Przed wojną Jan Piekałkiewicz zajmował się początkowo działalnością naukową. W kręgu zainteresowań urodzonego 19 września 1892 znajdowała się głównie statystyka: był autorem pierwszego spisu powszechnego po odzyskaniu niepodległości (1921) oraz członkiem Międzynarodowego Instytutu Statystycznego. Wykładał w Szkole Nauk Politycznych oraz na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Działacz ruchu ludowego

Początek działalności politycznej Piekałkiewicza przypada na newralgiczny w dziejach przedwojennej Polski rok 1926. Profesor związał się wówczas z PSL "Piast". Związanie się z ruchem ludowym okazało się trwałe, w 1940 rozpoczął działalność konspiracyjną w podziemnym SL "Roch". Z ramienia tej organizacji został wyznaczony na zastępcę Delegata Rządu na Kraj - Cyryla Ratajskiego. Gdy ten, ze względu na podeszły wiek i pogarszający się stan zdrowia, zrezygnował z piastowania urzędu, prof. Piekałkiewicz zajął jego miejsce 5 sierpnia 1942.

Problemy z komunistami

- Do problemów wciąż nierozwiązanych, jakie stały przed Ratajskim, i które w dalszym ciągu nie zostały rozwiązane za Piekałkiewicza, doszły nowe, bardzo ciężkie problemy, związane głównie z podstępną, fałszywą akcją komunistów, którzy z końcem 1941 roku i w 1942 zaczęli nagle odkrywać w sobie patriotyzm polski i walczyć propagandowo z Niemcami, zaczęli konspirację - mówił na antenie Radia Wolna Europa Tadeusz Chciuk-Celt. - Komuniści przez cały czas chcieli rozsadzić polskie podziemie niepodległościowe, co Piekałkiewiczowi bardzo utrudniało pracę.

Zasługą Piekałkiewicza była konsolidacja podziemia oraz zatwierdzenie powołania Rady Pomocy Żydom "Żegota".  
Profesor Jan Piekałkiewicz został aresztowany przez Niemców 19 lutego 1943. Zakatowany przez gestapo zmarł cztery miesiące później. Na stanowisku Delegata Rządu na Kraj zastąpił go Jan Stanisław Jankowski.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Pomiana z Tadeuszem Chciukiem-Celtem - na temat delegatów Rządu na Kraj w czasie wojny: Cyryla Ratajskiego, Jana Piekałkiewicza i Jana Stanisława Jankowskiego.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Tokarzewski - twórca Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 06:11
22 maja 1964 roku zmarł Tokarzewski-Karaszewicz, jeden z twórców Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Stanisław Jankowski - delegat, który zatwierdził Powstanie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 06:00
"My tu nie mamy wyboru. "Burza" nie jest w Warszawie czymś odosobnionym, to jest ogniwo łańcucha, który zaczął się we wrześniu 1939 roku" - tak argumentował zatwierdzenie decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego Jan Stanisław Jankowski, Delegat Rządu na Kraj od 19 lutego 1943.
rozwiń zwiń