X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Lukrecja Borgia – niesłusznie oczerniona?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 05:50
Córka papieża, prawdopodobnie kochanka brata i trucicielka – taki obraz Lukrecji przedstawia jej czarna legenda. Ile w niej prawdy?
Audio
  • Audycja Ewy Prządki z cyklu "W stronę sztuki – w kręgu mecenasów włoskich XV wieku" poświęcona postaci Lukrecji Borgia 23.01.2005
Portret damy pędzla Bartolomeo Veneto, prawdopodobnie przedstawia Lukrecję Borgia, źr. Wikimedia Commonsdp
Portret damy pędzla Bartolomeo Veneto, prawdopodobnie przedstawia Lukrecję Borgia, źr. Wikimedia Commons/dp

500 lat temu, 24 czerwca 1519, zmarła Lukrecja Borgia, księżna Ferrary, córka kardynała Rodrigo Borgia, późniejszego papieża Aleksandra VI.

- Jej pech polegał na tym, że była dzieckiem kardynała – mówiła dr Bożena Fabiani w audycji Ewy Prządki z cyklu "W stronę sztuki – w kręgu mecenasów włoskich XV wieku".

Jej ojciec, Rodrigo Borgia został wkrótce papieżem Aleksandrem VI, zaś jego rządy bardziej przypominały panowanie świeckiego władcy, niż głowy Kościoła. Nie taił też faktu posiadania potomstwa.

Urodzona 18 kwietnia 1480 Lukrecja nie była jedynym dzieckiem papieża – miał kilkoro synów i córek. O kazirodczy romans z jednym z nich, Cezarem (którego Machiavelli opisywał jako wzór władcy w swoim "Księciu", co daje obraz tego, jakimi metodami posługiwał się syn Aleksandra), Lukrecja była posądzana.

Kazirodztwo czy polityka?

Wodą na młyn takich plotek było postępowanie brata: dwaj kolejni mężowie i kochanek Lukrecji zginęli z jego rozkazów. Autorzy kazirodczych pomówień pomijali fakt, iż zarówno małżeństwa, jak i zgony mężów Lukrecji miały charakter polityczny. Nic dziwnego, że samej kobiecie też przypisywano zbrodnicze działania.
- Lukrecja nie była żadnym monstrum, nikogo też nie otruła, była normalną kobietą – broniła córki papieża dr Bożena Fabiani.

Mecenaska sztuki

- Wychowana w szalonym zbytku kochała przepych. Gdy w wieku 13 lat stanęła na ślubnym kobiercu, miała na sobie suknię wartą 15 tys. dukatów – mówił gość audycji Ewy Prządki.

Lukrecja pożytkowała fortuny kolejnych mężów (Giovanniego Sforzy, Alfonsa d'Aragon i Alfonsa D'Este) na otaczanie się kunsztownymi przedmiotami. Brała też pod opiekę artystów, takich jak Bartolomeo Veneziano (Veneto). Malarz swoją karierę zaczynał od... projektowania strojów i biżuterii dla swej księżnej.

- Była kobietą niezwykle elegancką. W swoich strojach łączyła modę hiszpańską i włoską - wyjaśniała historyk sztuki.

Pod koniec życia Lukrecja stała się bardzo pobożna. Pod suknią nosiła pątniczą włosienicę, często się modliła i przystępowała do sakramentów. Zmarła młodo, w wieku 39 lat.

Posłuchaj audycji Ewy Prządki z cyklu "W stronę sztuki - w kręgu mecenasów włoskich XV wieku".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niccolo Machiavelli – zapisał wskazówki jak zdobyć i utrzymać władzę

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 06:02
Jego nazwisko stało się symbolem pewnego określonego systemu gry politycznej. Należy do tych twórców, których dzieła wywołują niekończące się dyskusje, stają się przyczyną sporów i diametralnie różnych opinii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyceusze - mecenasi renesansu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 06:00
Byli jednym z najważniejszych rodów Europy doby odrodzenia. Miejsce na kartach historii zapewniła im opieka nad artystami: to dzięki nim możemy podziwiać dziś dzieła Michała Anioła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki tej kaplicy Michał Anioł spłacił dług

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:50
Nie były to należności pieniężne, lecz dług wdzięczności zaciągnięty u samego zarania kariery artystycznej. O Kaplicy Medyceuszów opowiadała dr Bożenia Fabiani.
rozwiń zwiń