Historia

Andrzej Bobkowski – "chuligan wolności"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 06:00
Antykomunizm Bobkowskiego był radykalny i żarliwy. Pisarz ostro krytykował ślepo lewicujących intelektualistów. Nie zgadzał się na kontakty z tymi, którzy aprobują narzucony Polsce ustrój. Obawiał się nieuchronnej, jego zdaniem, sowietyzacji całej Europy.

27 października 1913 roku urodził się Andrzej Bobkowski.

Nazywany "chuliganem wolności" po tym, jak napisał: "Człowiek wolny, intelektualista, pisarz i poeta naprawdę wolny, który chce być wolny, będzie do końca tego świata miał coś z chuligana".

Zobacz serwis specjalny>>

Przypominamy w nim sylwetkę pisarza, autora "Szkiców piórkiem" i modelarza. Przedstawiamy jego biografię oraz twórczość, najważniejsze dla niego postaci i miejsca, jego wciąż aktualne refleksje. Kilkadziesiąt radiowych nagrań składa się na szczególny - oparty o porządek alfabetyczny - portret.

Zachęcamy do wędrówki po tym dźwiękowym alfabecie, wzbogaconym o fotografie i teksty oraz o jedyny ocalały wywiad, którego Bobkowski udzielił Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Serwis odsłania nam niezwykłe oblicze jednego z najciekawszych twórców polskiej emigracji. Człowieka, który, jak nikt, ukochał wolność i ukochał życie.

Czytaj także

"Chuligan wolności" ma swoją wirtualną wystawę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 15:26
Andrzej Bobkowski - to postać niebanalna w historii polskiej kultury. W minioną niedzielę przypadło 100-lecie jego urodzin. I z tej okazji można wirtualnie zwiedzać na platformie Google Cultural Institute poświęconą mu ekspozycję "Rider on the Storm".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 05:40
- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę. 29 czerwca wspominamy 93. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o głosie sumienia niezłomnej emigracji, czyli rzecz o Zygmuncie Nowakowskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 22:30
- Mówiąc o powrocie Zygmunta Nowakowskiego mam na myśli szerszy proces powrotu całej formacji intelektualnej i moralnej - twórców, którzy byli ukształtowani przez Polskę niepodległą, ale odmawiając prawa bytu Polsce Ludowej wybrali emigrację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Chojnacki, pisarz, autor książki "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki Nobel 1980 - Czesław Miłosz. Poeta od urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:49
43 lata temu, 9 października 1980 roku, Czesław Miłosz został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Często pytano go o miejsce poezji w jego życiu. Czesław Miłosz miał na to gotową odpowiedź. – To tak jak pytanie zwrócone do konia: jaką rolę w pana życiu odgrywa siano – mówił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po prostu Redaktor". Jerzy Giedroyc i paryska "Kultura"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 05:40
- Każde pismo tego typu jest pismem danego redaktora. Pismo to jest człowiek – podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Jerzy Giedroyc. W 23. rocznicę śmierci legendarnego wydawcy i publicysty przypominamy nagrania opowiadające o jego życiu, a przede wszystkim: o jego wyjątkowym dziele.
rozwiń zwiń