Historia

Nowe siedem cudów świata – pomniki cywilizacji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 06:01
Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tadź Mahal to siedem współczesnych cudów świata.
Audio
  • Siedem cudów świata - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". Gośćmi Hanny Marii Gizy są Iwona Żółtowska i prof. Lech Kłosiewicz (PR, 04.08.2007).
Nowe siedem cudów świata fot. WikipediaccGrashoofd.
Nowe siedem cudów świata fot. Wikipedia/cc/Grashoofd.

7 lipca 2007 w Lizbonie ogłoszono siedem współczesnych cudów świata, budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości. W ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską New Open World Corporation udział wzięło ponad sto milionów ludzi.

Zwyciężyły: Wielki Mur Chiński, Petra w Jordanii, brazylijski posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, zaginione miasto Inków Machu Picchu w Peru, meksykańska piramida Chichén Itzá, rzymskie Koloseum i mauzoleum Tadź Mahal w Indiach.

Jedynym obiektem, który należał do oryginalnych cudów świata starożytnego była Wielka Piramida w Gizie. Jak ogłoszono w Lizbonie, automatycznie dołączono do nowej siódemki cudów świata. Tajemnicą poliszynela jest, że stało się to po bardzo ostrej interwencji rządu egipskiego. Tak okazało się, że nowych cudów świata jest osiem, a nie siedem.

W ostatecznym głosowaniu przepadły między innymi: kamienny krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii, Wieża Eiffla w Paryżu, nowojorska Statua Wolności oraz słynny budynek opery w Sydney.

- Pierwszy, antyczny kanon wychodzi opatrzony nazwiskiem Kallimacha. Wierzymy temu autorytetowi. Natomiast teraz mamy plebiscyt, w którym istotnym elementem jest dostępność miejsc – mówiła na antenie PR filolog klasyczny Iwona Żółtowska. - Do jednego worka wrzucono najrozmaitszą jakość, co rozprasza człowieka, który chciałby w tym znaleźć jakiś motyw przewodni, sugestie, wzorzec piękna naszej epoki.

Posłuchaj audycji o starożytnych i współczesnych cudach świata.

mjm

Czytaj także

Chrystus z Rio de Janeiro kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 09:04
Mija 80. rocznica wzniesienia słynnej figury Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Liczne uroczystości zaplanowano nie tylko w Brazylii, ale także w kilku innych państwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podziemny Rzym

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 15:10
Lochy miasta, domu, pałacu czy budowli użytku publicznego od niepamiętnych czasów budziły zainteresowanie, intrygowały ciemnością, fascynowały tajemnicą, przemawiały do wyobraźni i kusiły nadzieją na znalezienie skarbów.
rozwiń zwiń