X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ksiądz Józef Szafranek – "śląski Rejtan"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 06:03
Był jednym z prekursorów walki o polskość Górnego Śląska. Tak poświęconym swojej misji, że wspominał o nim sam Otto von Bismarck. Powstrzymać go nie zdołali nawet kościelni przełożeni.
Audio
  • Postać księdza Józefa Szafranka w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" przedstawia prof. Andrzej Notkowski. (PR, 19.08.2002)
Józef Szafranek
Józef SzafranekFoto: E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, http://www.encyklo.pl/index.php?title=Plik:Szafranek_Jozef.jpg

21 lipca 1848 ksiądz Józef Szafranek wygłosił w niemieckim Zgromadzeniu Narodowym 8 postulatów dotyczących ochrony praw ludności polskiej na Śląsku.

Szafranek, najpierw poseł niemieckich demokratów, a następnie Koła Polskiego, domagał się zagwarantowania i pielęgnowania języka polskiego na Górnym Śląsku, wydawania pism urzędowych oraz nauczania po polsku w miejscowościach, w których przeważali Polacy.

Urodzony 18 lutego 1807 Szafranek trafił na idealny moment, by domagać się podtrzymywania polskości na Śląsku. Przez Europę przetaczała się fala zrywów rewolucyjnych i narodowościowych Wiosny Ludów.

Nieugięta postawa, za którą zyskał przydomek "śląskiego Rejtana", nie podobała się jednak jego kościelnym przełożonym.

- Za swoją działalność na krótki okres został nawet zawieszony w czynnościach kapłańskich przez biskupa wrocławskiego, a wtedy biskupami wrocławskimi byli Niemcy – wyjaśniał prof. Andrzej Notkowski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

W 1851 roku został zmuszony do zrzeczenia się mandatu poselskiego. Powrócił wówczas do pracy u podstaw, którą zajmował się przed wyborem do parlamentu pruskiego. Od 1840 roku do śmierci był proboszczem w kościele Najświętszej Marii Panny w Bytomiu. Tam zorganizował pierwsze w Europie kółko czytelnicze. Był też wydawcą - wraz z Józefem Lompą współtworzył "Dziennik Górnośląski", pierwszą prawdziwie polską gazetę w tym regionie. Dużą rolę odegrały też kalendarze jego autorstwa: zawierały m.in. artykuły dotyczące chwalebnych dat w historii Polski.

- Kalendarze wydawane przez księdza Szafranka były poświęcone głównie podtrzymywaniu polskiego poczucia narodowego – mówił prof. Andrzej Notkowski.

Do końca życia walczył o dwujęzyczność w śląskich szkołach. Zmarł 7 maja 1864.

O działalności księdza Józefa Szafranka posłuchaj w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i lud śląski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 06:00
- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie - mówił Wojciech Korfanty, jeden z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Lompa - krzewiciel polskości na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:30
Mozolne zbieranie lokalnych podań i legend, opracowanie podręcznika historii regionu w języku polskim, wreszcie - nauczanie w założonej przez siebie szkole - dokonania Józefa Lompy były jedną z podstaw budowy polskiej tożsamości na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Grażyński - administrator Śląska

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 06:08
12 maja 1890 urodził się Michał Grażyński, wieloletni wojewoda śląski, harcerz, żołnierz i świetny administrator.
rozwiń zwiń