X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ignacy Skowron – ostatni obrońca Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 06:01
Westerplatte to symbol bohaterskiej i nierównej walki Polski z hitlerowskim agresorem we wrześniu 1939 roku. Polska placówka broniła się siedem dni, zamiast przewidzianych w rozkazach dwunastu godzin. Posłuchaj wspomnień najdłużej żyjącego obrońcy Westerplatte.
Audio
  • Ignacy Skowron wspomina obronę Westerplatte - audycja z cyklu "Sygnały Dnia" . (PR, 1.09.2009)
  • Ignacy Skowron o obronie Westerplatte - fragment audycji z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 1.09.2010)
Westerplatte po zakończeniu walk, 9 września 1939
Westerplatte po zakończeniu walk, 9 września 1939Foto: Wikipedia/Bundesarchiv/CC

24 lipca 1915 urodził się Ignacy Skowron, żołnierz Wojska Polskiego i uczestnik kampanii wrześniowej. Najdłużej żyjący obrońca Westerplatte.

Ze szczegółami pamięta każdy z siedmiu dni obrony legendarnej stanicy. 1 września 1939 nad ranem pełnił służbę wartowniczą.

- Byłem wyznaczony na zastępcę dowódcy warty w wartowni nr 2. Po godzinie czwartej wyszedłem sprawdzić posterunki. Patrzyłem przez lornetkę. Gdy patrzyłem na stojący w zatoce krążownik [Schleswig-Holstein – red.] na Westerplatte spadł pierwszy pocisk – wspominał na antenie Polskiego Radia Ignacy Skowron.

Major Skowron broniąc Westerplatte, od 1 do 7 września nie schodził z wartowni. Bez łączności i zaopatrzenia żołnierze walczyli z przeważającymi siłami Wehrmachtu. – Nikt nie myślał o kapitulacji, ale też nikt nie myślał, że wyjdzie stamtąd żywy – opowiadał świadek historii.

Ignacy Skowron zmarł 5 sierpnia 2012, jako ostatni z obrońców Westerplatte. Posłuchaj, co mówił w 70. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Westerplatte: zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 09:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Dąbrowski – skromny obrońca Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 06:03
Był potomkiem twórcy Legionów Polskich we Włoszech, generała Henryka Dąbrowskiego. Takie pochodzenie zobowiązywało. Franciszek Dąbrowski co najmniej dorównał w zasługach dla kraju swojemu przodkowi.
rozwiń zwiń