Historia

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
Audio
  • Otton I - audycja z cyklu "Świat w którym żyjemy". Dyskutują prof. Tadeusz Rosłanowski i prof. Henryk Samsonowicz. (PR, 04.11.1994)
Manuskrypt z XII wieku przedstawiający Ottona I przyjmującego kapitulację Berengara II fot. Wikipediadp
Manuskrypt z XII wieku przedstawiający Ottona I przyjmującego kapitulację Berengara II fot. Wikipedia/dp

7 sierpnia 936 Otton I został koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec.

Na przydomek "Wielki" zasłużył ekspansywną polityką w Europie, dążąc do odnowienia idei Cesarstwa Rzymskiego. W 939 roku złamał przewagę niemieckich książąt plemiennych. Z Kościoła stworzył instytucję ściśle współpracującą z władzą królewską. W latach 951-971 podejmował kilkukrotne, udane wyprawy do Włoch, podczas których opanował Lombardię i Środkowe Włochy, a wreszcie podporządkował sobie papieży. W 962 roku uzyskał godność cesarza.

Narzucił swoje zwierzchnictwo Danii i Czechom. W 955 roku rozgromił Węgrów w słynnej bitwie na Lechowym Polu. Do końca życia kontynuował podboje ziem słowiańskich, umacniając niemieckie panowanie na tych terenach i zakładając organizacje życia kościelnego. Przede wszystkim założone w 968 roku arcybiskupstwo w Magdeburgu.

Polski historyk Władysław Korta napisał: "Podboje niemieckie poza Łabą, które w czasach Ottona I osiągnęły na wschodzie linię Odrę i Nysy Łużyckiej stały się bezpośrednim zagrożeniem dla powstałego współcześnie państwa polskiego. Już przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa w roku 966 było do pewnego stopnia aktem samoobrony przed ewentualną ingerencją cesarstwa i duchowieństwa niemieckiego w wewnętrzne sprawy kraju".

- W czasach Ottona I powstawała Europa, w jakiej teraz żyjemy. Wielcy politycy mają to do siebie, że ich imieniem określa się całą epokę. Ta była epoką Ottona I – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Samsonowicz.

Posłuchaj audycji z archiwum Polskiego Radia.

mjm

Czytaj także

Bitwa pod Cedynią. Upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 05:35
W 972 roku wojska margrabiego Hodona bez porozumienia z cesarzem przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona Głogowa. Niemcy powstrzymani

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 05:39
Wyprawę cesarza Henryka V na państwo Bolesława Krzywoustego powstrzymał wytrwały opór Głogowa. Gród na Odrze trwał w oporze nawet wtedy, gdy wróg użył ciał polskich zakładników jako osłony dla machin oblężniczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Barbarossa. "Chciał być wielkim władcą i wielkim rycerzem"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 05:35
- Był ostatnim cesarzem uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego w starym typie - mówił o Barbarossie prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".
rozwiń zwiń