X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
Audio
  • Otton I - audycja z cyklu "Świat w którym żyjemy". Dyskutują prof. Tadeusz Rosłanowski i prof. Henryk Samsonowicz. (PR, 04.11.1994)
Manuskrypt z XII wieku przedstawiający Ottona I przyjmującego kapitulację Berengara II fot. Wikipediadp
Manuskrypt z XII wieku przedstawiający Ottona I przyjmującego kapitulację Berengara II fot. Wikipedia/dp

7 sierpnia 936 Otton I został koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec.

Na przydomek "Wielki" zasłużył ekspansywną polityką w Europie, dążąc do odnowienia idei Cesarstwa Rzymskiego. W 939 roku złamał przewagę niemieckich książąt plemiennych. Z Kościoła stworzył instytucję ściśle współpracującą z władzą królewską. W latach 951-971 podejmował kilkukrotne, udane wyprawy do Włoch, podczas których opanował Lombardię i Środkowe Włochy, a wreszcie podporządkował sobie papieży. W 962 roku uzyskał godność cesarza.

Narzucił swoje zwierzchnictwo Danii i Czechom. W 955 roku rozgromił Węgrów w słynnej bitwie na Lechowym Polu. Do końca życia kontynuował podboje ziem słowiańskich, umacniając niemieckie panowanie na tych terenach i zakładając organizacje życia kościelnego. Przede wszystkim założone w 968 roku arcybiskupstwo w Magdeburgu.

Polski historyk Władysław Korta napisał: "Podboje niemieckie poza Łabą, które w czasach Ottona I osiągnęły na wschodzie linię Odrę i Nysy Łużyckiej stały się bezpośrednim zagrożeniem dla powstałego współcześnie państwa polskiego. Już przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa w roku 966 było do pewnego stopnia aktem samoobrony przed ewentualną ingerencją cesarstwa i duchowieństwa niemieckiego w wewnętrzne sprawy kraju".

- W czasach Ottona I powstawała Europa, w jakiej teraz żyjemy. Wielcy politycy mają to do siebie, że ich imieniem określa się całą epokę. Ta była epoką Ottona I – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Samsonowicz.

Posłuchaj audycji z archiwum Polskiego Radia.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Cedynią – upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 05:55
W 972 roku wojska margrabiego Hodona, bez porozumienia z cesarzem, przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrona Głogowa - Niemcy powstrzymani

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 06:04
Wyprawę cesarza Henryka V na państwo Bolesława Krzywoustego powstrzymał wytrwały opór Głogowa. Gród na Odrze trwał w oporze nawet wtedy, gdy wróg użył ciał polskich zakładników jako osłony dla machin oblężniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Barbarossa - błędny cesarz

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 05:59
- Był ostatnim cesarzem uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego w starym typie - mówił o Barbarossie prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".
rozwiń zwiń