Historia

Wyprawa kijowska - zapełnić pusty skarbiec

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 06:04
- Wyprawa na Kijów to nic innego jak wyprawa do banku w celu podreperowania kasy po trwających osiemnaście lat wojnach – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marek Urbański.
Audio
  • Bolesław Chrobry - audycja z cyklu anegdoty i fakty. (PR, 03.07.1979)
Bolesław Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Bolesław Chrobry ze Szczerbcem pod Złotą Bramą w Kijowie fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

1000 lat temu, 14 sierpnia 1018 Bolesław Chrobry zdobył Kijów.

Po zakończeniu okresu kilkunastoletnich wojenny z Niemcami, prowadzonych wbrew sile państwa polskiego i możliwościom książęcej władzy, honorowy pokój w Budziszynie był niewątpliwym sukcesem. Bolesław Chrobry miał od tej pory zabezpieczać wschodnie rubieże cesarstwa.

W myśl tej misji oraz dla rozciągnięcia własnej władzy na wschód, a zwłaszcza po łupy Bolesław Chrobry ruszył w 1018 roku na Kijów. Złupił bogate miasto kupieckie, wygnał Jarosława Mądrego i osadził na tamtejszym tronie przychylnego mu Świętopełka, wreszcie wracając zajął Grody Czerwieńskie.

Zdobycze podzielił między drużynę, dwór i kosztowną politykę zagraniczną. Łupy były konieczne, aby machina wojenna Bolesława Chrobrego mogła dalej pracować i zabezpieczać granice. – Wyprawa na Kijów była próbą ratowania bilansu politycznego i gospodarczego. Napełniono książęcy skarbiec, przyłączono sporne Grody Czerwieńskie, ale z drugiej strony powstały przesłanki do następnych konfliktów na wschodniej granicy Polski – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Samsonowicz.

Posłuchaj audycji o rządach i wojnach Bolesława Chrobrego.


Czytaj także

Zjazd gnieźnieński - proeuropejskie aspiracje Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 06:00
1016 lat temu w Gnieźnie podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha z księciem Bolesławem spotkał się cesarz Otton III. W trakcie uroczystości władca Cesarstwa założył polskiemu księciu na głowę diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego. Wydarzenie to przeszło do historii jako zjazd gnieźnieński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thietmar – pierwszy polakożerca

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 05:04
- Jego dzieło, które – choć jest tendencyjne, zwłaszcza w sferze komentarzy, które zdradza wiele uprzedzeń, fobii Thietmara – jest nieocenionym źródłem do poznania historii słowiańszczyzny przełomu X i XI stulecia – oceniał dr hab. Grzegorz Myśliwski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń