Historia

Neuschwanstein – bajeczny zamek szalonego króla

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 06:04
- Ten zamek jest najdoskonalszym zespoleniem architektury z muzyką, w tym przypadku operą Wagnera – słyszymy w audycji z cyklu "Szkiełko i oko"
Audio
  • Audycja z cyklu "Szkiełko i oko" poświęcona bajkowemu zamkowi Neuschwanstein (PR, 17.12.1997)
Widok na zamek Neuschwanstein od wschodu, koloryzowana fotografia z ok.  1900 r.
Widok na zamek Neuschwanstein od wschodu, koloryzowana fotografia z ok. 1900 r.Foto: Wikimedia Commons/dp

5 września 1869 rozpoczęła się budowa zamku Neuschwanstein.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata i zarazem jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Niemiec powstał jako spełnienie zachcianki jednego człowieka – Ludwika II Wittelsbacha.

Ekscentryczny król Bawarii (panował w latach 1864-1886) zasłynął jako budowniczy bajkowych zamków, z których najsłynniejszy był właśnie "Nowy łabędzi kamień", bo tak można tłumaczyć nazwę Neuschwanstein. Poza tą budowlą powstały jeszcze dwa podobne pałace, trzeci pozostał w sferze planów. Król, który zyskał sobie przydomek "Szalony" osobiście doglądał budowy. 

- Ludwik II wtrącał się w każdy szczegół budowy. Jeśli mu się coś nie podobało, żądał nowych rysunków. Był grymaśny – mówił gość audycji z 1997 roku.

Budynek był hołdem dla romantycznej wizji niemieckiego średniowiecza, która fascynowała Ludwika. To też skutek inspiracji Ludwika dziełami jego słynnego protegowanego – Ryszarda Wagnera.

Szalony Król zamieszkał na krótko w niedokończonym jeszcze zamku. Faraoniczny projekt pochłaniał gigantyczne koszty, co stało się jedną z przyczyn zamachu stanu, wskutek którego Ludwik musiał abdykować.

Zamek zainspirował Walta Disneya, który wzorował na nim obecny w każdym Disneylandzie oraz w logo wytwórni Zamek Śpiącej Królewny.

W bajkowym budynku jest też polski akcent. Jaki? Posłuchaj w audycji z cyklu "Szkiełko i oko".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mur berliński – materialna postać "żelaznej kurtyny"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 03:00
- Góra drutu, zasieki, przeszkody z brył betonowych. Fortyfikacja wymierzona przeciw własnemu miastu, przeciw ludności wschodniego Berlina. Tama postawiona na drodze powodzi ucieczek. To mur, za którym zamknięte jest getto wschodnich Niemiec. To mur wstydu - mówił z Berlina Wojciech Trojanowski na falach Radia Wolna Europa w listopadzie 1961 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walter Gropius – twórca nowoczesnej architektury

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 06:00
– Już jako uczeń szkoły średniej zdecydowałem, że zostanę architektem – mówił Walter Gropius. – Instynktownie buntowałem się przeciwko narastającej brzydocie przemysłowego miasta.
rozwiń zwiń