Historia

McKinley i Czolgosz. Prezydent i zamachowiec

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 05:45
Dwa strzały oddał Leon Czolgosz, amerykański anarchista polskiego pochodzenia, do prezydenta USA Williama McKinley’a 6 września 1901 roku. Tydzień później prezydent już nie żył. Co kierowało zamachowcem?
Zamach na prezydenta McKinleya  Leon Czolgosz strzela do prezydenta McKinleya z ukrytego rewolweru, podczas Pan-American Exposition.
Zamach na prezydenta McKinleya – Leon Czolgosz strzela do prezydenta McKinleya z ukrytego rewolweru, podczas Pan-American Exposition.Foto: Wikimedia Commons/dp

W sprawie mnóstwo jest znaków zapytania. Sam Czolgosz, dziewiętnastoletni robotnik, milczał podczas procesu. Przed śmiercią powiedział: "Zabiłem prezydenta, ponieważ był wrogiem prawych ludzi – prawych robotników. Nie żałuję swojego czynu".

Na przełomie XIX i XX wieku Ameryka przeżywała gwałtowną industrializację. Pogłębiała się przepaść między robotnikami, a finansistami. Ci ostatni stali się potężnymi lobbystami, wpływającymi na politykę Białego Domu.

- Dla Czolgosza McKinley, prezydent, był sprawcą ciężkiej doli jego własnej i jego bliskich - słyszymy w audycji "Jak to było naprawdę?-Czolgosz i McKinley" Władysława Pawlaka.

Co mogło pchnąć młodego człowieka do popełnienia zbrodni?

Posłuchaj
21:40 czolgosz.mp3 "Jak to było naprawdę? - Czolgosz i McKinley", audycja Władysława Pawlaka. (PR, 17.05.1968) 

Przełom XIX i XX wieku to czas wzmożonych ataków anarchistów na głowy państw. Z ręki zamachowca zginęła Sissi, czyli Elżbieta Bawarska, cesarzowa Austrii i królowa Węgier, cudem uniknął śmierci przyszły król Zjednoczonego Królestwa. Najprawdopodobniej największy wpływ na Czolgosza miał jednak udany zamach na włoskiego króla Umberto I, dokonany przez Gaetana Bresciego rok przed  zastrzeleniem McKinley’a.

Czolgosz został stracony 29 października 1901 na krześle elektrycznym. McKinley został trzecim z czterech prezydentów USA, którzy zginęli od ręki zamachowca.

bm

Czytaj także

Zamach na Reagana był aktem szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 05:36
– 22-letni John Hinckley wyciągnął ręczny pistolet kaliber 22 i oddał strzały w kierunku prezydenta Stanów Zjednoczonych – relacjonował zamach na Ronalda Reagana Tadeusz Nowakowski z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Theodore Roosevelt – myśliwy w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 06:00
Słysząc Roosevelt – myślimy Franklin Delano. Nie był on jednak ani pierwszym, ani jedynym politykiem pochodzącym z tej rodziny. Szlaki na arenie politycznej przecierał u progu XX wieku jego wuj – Theodore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warren Harding. Prezydent wątpliwej moralności

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:30
Członek Ku Klux Klanu, niestroniący od alkoholu i prawdopodobnie zdradzający żonę. Czy w sferze działalności publicznej Harding był równie kontrowersyjny, co w życiu prywatnym?
rozwiń zwiń