X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Franciszek Hynek - mistrz sportów balonowych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 06:00
60 lat temu, 8 września 1958, w katastrofie balonu w Szatarpach koło Kościerzyny zginął mjr Franciszek Hynek, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Posłuchaj mistrza lotów balonowych w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
Audio
  • Franciszek Hynek – arcymistrz sportu balonowego. Mówi historyk dr Janusz Osica. Fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego "Kronika niezwykłych Polaków" (2.11.2008)
Franciszek Hynek, źr. Naational Archive, Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0
Franciszek Hynek, źr. Naational Archive, Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 Foto: Willem van de Poll

– Był jednym z tych, którzy dzięki sukcesom sportowym o wymiarze międzynarodowym stali się ambasadorami odrodzonej Polski – podkreślał historyk dr Janusz Osica.

Urodził się 1 grudnia 1897 w Krakowie. 17-letni Hynek wstąpił do Legionów Polskich, służąc na frontach rosyjskim i włoskim. We Włoszech trafił do obozu jenieckiego. Powrócił do kraju wraz z armią gen. Józefa Hallera. Wkrótce zgłosił się do Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej w Toruniu.

Fascynacja lotami balonowymi szybko przyniosła sukcesy. W 1928 roku jako pilot balonu "Lwów", uczestniczył w Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza, gdzie zdobył najwyższą lokatę.

Wraz ze Zbigniewem Burzyńskim stworzyli zgrany zespół, który wywalczył pierwsze dla Polski trofea na najbardziej prestiżowych balonowych zawodach świata o Puchar Gordona Bennetta. W 1932 roku w Szwajcarii, lecąc balonem "Kościuszko", zajęli 6. miejsce, a już rok później w Stanach Zjednoczonych byli bezkonkurencyjni. W powietrzu utrzymali się przez 39 godzin i 32 minuty, ustanawiając tym samym nowy międzynarodowy rekord. Kolejny złoty medal na tych zawodach, tym razem odbywających się w Warszawie w 1934 roku, zdobył wraz Władysławem Pomaskim. Następne zawody również odbyły się w Polsce.

Gdy wybuchła II wojna światowa przystąpił do pracy w konspiracji. W 1942 roku objął funkcję komendanta Bazy Lotniczej Okręgu Warszawskiego AK. Aresztowany przez Niemców 19 maja 1944 został osadzony na Pawiaku. Później trafił do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, następnie był więziony w Fünfteichen, Dora i Bergen-Belsen. Po wojnie zaangażował się w organizację życia Polaków w Niemczech.

W 1946 roku wrócił do kraju, by popularyzować sport balonowy. Zginął w koszu balonu, podczas lotu z Gniezna do Poznania. Przy próbie lądowania balon zahaczył o linię wysokiego napięcia, zapalił się i Franciszek Hynek zginął. Mówiono, że w tej tragedii mógł ktoś pomóc. Nigdy nie zostało to jednak potwierdzone.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Sucharski - dowódca bohaterów z Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:07
120 lat temu, 12 listopada 1898 urodził się major Henryk Sucharski, dowódca obrony Westerplatte we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Meissner – pionier polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 06:03
21 stycznia 1901 przyszedł na świat Janusz Meissner. Jego przygód i dokonań starczyłoby na kilka bogatych życiorysów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 06:01
3 sierpnia 1980 zmarł Zdzisław Krasnodębski, pierwszy dowódca słynnego Dywizjonu 303, bohater bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Skarżyński - lotnik rekordzista

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 06:41
Jako pierwszy Polak pokonał Atlantyk. W rekordowym czasie obleciał Afrykę. Brał też udział w powietrznych starciach II wojny światowej, stając się wizytówką polskiego lotnictwa.
rozwiń zwiń